Lietuviu liaudies dainos
5 (100%) 1 vote

Lietuviu liaudies dainos

Dainos “ Ar aš tau, sese, nesakiau?” interpretacija.

Lietuvių liaudies dainos – užmirštos šiandieninio jaunimo tarpe. Aš pati, turbūt tik kelis kartus buvau girdėjus dainuojant tarmiškai lietuvių liaudies dainas. Šiuolaikinė visuomenė, nesidomi ir juolab neanalizuoja, ką tomis dainomis norima pasakyti, kuom jos buvo svarbios ir kuom idomios.

Man pačiai pasidarė idomu, tik po pirmos ar antros paskaitos apie lietuvių liaudies dainas. Dainuoti tas dainas buvo dar idomiau, ypač kai dėstytoja paaiškino jų prasmę, kada jos yra dainuojamos ir kokią reikšmę jos turėjo mūsų protėviams.

Neesu didelė dainų interpretavimo ekspertė, tačiau pabandysiu parašyti vienos dainos interpretaciją. Ji vadinasi „ Ar aš tau, sese, nesakiau?“.

Šitos dainos pavadinimas man skamba kaip priekaištas.“ar aš tau nesakiau?“.Visa ši daina, mano manymu, yra kaip kažkoks įvykio aptarimas.

Pirmame posmelyje galime suprasti, kad buvo liepiama, o gal prašoma susitvarkyti namus „iššluok kiemelį subatoj“. Kaip žinoma, mergelė šluodavo kiemą, belaukiant bernelio. Vėliau tai yra apdainuojama „ atjos bernelis nedėlioj“. Tas bernelio atjojimas, buvo ne šiaip koks nereikšmingas, aš supantu, kad jis turėjo atjoti ir pasipiršti mergelei.

Antrame posmelyje aprašoma, jog atjoja ponai ir tarnai. „atjojo ponai septyni, o ju tarnai dar devyni“. Mano manymu, tai buvo bernelis iš kokios pasiturinčios šeimos, nes ne kiekvienas turbūt važiuodavo pirštis su tokia didele palyda ir devyniais tarnais.

Toliau, bernelio vaidmuo neaprašomas, tačiau galima suprasti jo tolimesnį poelgį. Trečiame posmelyje rašoma, jog žirgas buvo pririštas prie lelijos ir rūtos. „ pririšo žirgą prie tvoros, prie lelijėlės ir rūtos“. Vėliau įvyksta tai, dėl ko galima šios dainos pavadinimą interpretuoti kaip kaltinimą „ ar aš tau, sese, nesakiau?“. Žirgas išlaužia uosio tvorelę ir aš suprantu, kad sumindo leliją ir rūtą.

Tuomet, sekančiame posmelyje, aprašomas mergelės skausmas ir širdgėla. Ji bėga pas motule verkdama, papasakoti kas nutiko. „ bėgau per kiemą tekina, pas motinėlę verkdama, močiute mano mieloji, vysta rūtelė žalioji“. Iš šios citatos, galima padaryti dideles išvadas. Kodėl ji kreipiasi į mamą, močiute? Mano nuomone, taip galima susidaryti nuomonę apie mergelės amžių. Aš manau, kad jai jau per 30. Toliau galima įžvelgti didelį sielvartą, kada ji pasako, jog vysta rūtelė. Kaip jau žinoma, rūta yra nekaltybės ir skaistybės simbolis. Ir vėl gi mano manymu, ji pergyvena, nes vysta rūtelė, o ji jau nebe mergelė, o jau moteris ir netekėjusi.

Šiuo metu Jūs matote 65% šio straipsnio.
Matomi 423 žodžiai iš 652 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.