S nėries eilėraščio krinta žvaigždės analizė-interpretacija analize
5 (100%) 1 vote

S nėries eilėraščio krinta žvaigždės analizė-interpretacija analize

S. Nėries eilėraščio ,,Krinta žvaigždės” analizė-interpretacija

S. Nėris – tragiško likimo poetė. Ji savo kūrybos pasaulėjauta ir stiliumi papildė rašytojų neoromantikų gretas. Šalia A.Miškinio, J.Aisčio, B.Brazdžionio Nėris yra vienintelė tos kartos poetė moteris. Ypatinga moteriškoji pasaulėjauta, atsiskleidusi S. Nėries lyrikoje, suteikė naujų potėpių ne tik neoromantinei lietuvių lyrikai, bet ir mūsų poezijai apskritai.

Šis eilėraštis gali būti pavadintas epišku. Epiškas jis ta prasme, kad pateiktas kaip pasakojimas apie objektyvų, šalia autoriaus esantį įvykį, atsiskleidžiantį apibrėžtoje situacijoje, kurio veikėjai egzistuoja kaip savarankiški personažai. Įvykis eilėraštyje smarkiai koncentruotas, nužymimos tik pagrindinės jo gairės, nedetalizuojama, tačiau remiamasi emocija. Šiame lyrikos kūrinyje galima įžvelgti ir draminių elementų – eilėraščio vyksmas kupinas įtampos, veikėjų santykiai atskleidžiami per dialogą. Epinių, lyrinių ir draminių klodų jungimasis rodo kūrinio baladinį pobūdį, kurį dar labiau išryškina eilėraščio spalvų pabrėžtinumas.

Ir pačiu turiniu eilėraštis ,,Krinta žvaigždės” artimas dažnai pasitaikančiam folklorinių baladžių motyvui – mūšio lauke kritusio kario eina žadinti tėvas ir motina, brolis ir sesuo, mergelė ar žmona. Tik priešingai nei čia liaudies baladėse karys artimųjų žodžiams nepaklūsta: mirtis jį užmigdo nenubundamai. S. Nėris šį motyvą traktuoja naujai. Jai rūpi pabrėžti ne tiek karo tragizmą, ne mirties nepakeičiamą realybę, netekimo skausmą, o tėvynę ginančiųjų gyvybingumą, nepalaužiamą jų valią apginti tėvynės laisvę.

Monumentalus yra jau pirmojo posmo vaizdas – balzgana krintančių žvaigždžių liūtis ir juodai mirties numinti laukai. Jame nėra detalių, o tik didžiulės erdvės, stiprūs akcentai, baltos ir juodos spalvos kontrastai. Iš pradžių tris sykius kartojasi krintančių žvaigždžių motyvas: ,,Krinta žvaigždės, tartum sniegas krinta. / Spalio žvaigždžių liūtis balzgana”. Kartojasi intensyvėdamas ir pilnėdamas, šiek tiek moduliuojamas. Jis iškyla tiksliai neapibrėžtas, nekonkretizuotas (,,krinta žvaigždės”), toliau einantis palyginimas (,,tartum sniegas krinta”) tarsi parodo, kad žvaigždžių krinta daug, tarsi snaigių. Šis palyginimas, primindamas, kad žvaigždės savo forma panašios į sraiges, išlaiko mūsų sąmonėje greta ir žvaigždžių, ir snaigių įvaizdžius, kurie yra jungiami formomis ir spindinčiomis, šviesiomis spalvomis. Trečią kartą sutinkamas motyvas (,,Spalio žvaigždžių liūtis balzgana”) dar labiau pabrėžia krintančių žvaigždžių gausumą (,,žvaigždžių liūtis”), įveda juodo rudens dangaus vaizdinį (,,spalio dangus”), kurio fone ir krintančios žvaigždės, ir snaigės atrodo balzganos. – ankstesnis šviesumo, spindėjimo įspūdis čia prislopinamas, įgyja neaiškų, liūdną atspalvį.

Šiuo metu Jūs matote 61% šio straipsnio.
Matomi 475 žodžiai iš 781 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.