Salomėjos nėries eilėraščio žvaigždė jaunystė
5 (100%) 1 vote

Salomėjos nėries eilėraščio žvaigždė jaunystė

Salomėja Nėris – viena talentingiausių XX a. lietuvių lyrikių. Kūrybinį kelią poetė pradėjo anksti ir jau pirmasis jos rinkinys įsitvirtino geriausiųjų poetų gretose. Eilėraštis ,,Žvaigždė – Jaunystė“ išryškina poetės bandymą atskleisti tikrąjį savo gyvenimo troškimą – gyventi ir būti jaunai amžinai.

Visas eilėraštis – lyg žmogaus monologas, nes kalbama tik pirmuoju asmeniu. Lyrinį subjektą tikrai galėtume lyginti su pačia poete, juk žinome, kad eilėraštis jai buvo „širdies kalba“ bei tekste yra daug moteriškojo pasaulio ženklų: dienos, ašaros, laumės, jūra, žvaigždės. Jau pačioje pradžioje atsiskleidžia lyrinio subjekto išgyvenimai. Jo troškimas būti energingam ir pajusti gyvenimo teikiamus malonumus parodo, kad kalbama apie gyvenimo gražiausią laiką – jaunystę. Pirmoje strofoje pavartota metafora ,,jaunystė – lyg žaibas“ perteikia eilėraščio žmogaus energingą būseną, veržlumą, nepastovumą.

Gal todėl, kad poetė norėjo amžinai gyventi, jos eilėraštyje tiek daug pasitikėjimo savimi ir savo vertės išaukštinimo. Juk ne kiekvienas poetas ryžtųsi rašyti taip atvirai apie mirties, pavojų “nagus” kaip ji: nebijo paklysti miške, ar nuskęsti jūroje, nes tuo momentu širdį ir jausmus užvaldęs jaunystės vėjas, nešantis dvasią pavasario laukais.

Eilėraščio laikas – vis besikeičiantis. Šį nepastovumą atspindi minimas metų laikas – pavasaris, kurį galėtume teigti, kaip jaunystės ir šėlsmo laikotarpį, kaip džiaugsmo momentą, bet kartu ir užsitęsusį laimės šokį. Laikas apgaubia didelę dalį poetės minčių, juk tai ir akimirka, ir diena, ir amžinybė. Šis laipsniavimas būtent taip ir išsidėsto strofose vienas po kito. Emocinė būsena “dabar” virsta apibendrinta žmogaus likimo situacija.

Lyrinis subjektas pasaulį nuspalvinęs viena savita spalva, kuri trykšta meile, džiaugsmu, šviesiausiais atspalviais ir tonais, kurie atsveria pasaulio tamsybes, negandas. Eilėraščio žmogus drąsiai žvelgia į pasaulį, ketindamas jį nugalėti savo pasiryžimu ir kova už gyvenimo amžinybę.

Šiuo metu Jūs matote 57% šio straipsnio.
Matomi 341 žodžiai iš 598 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.