V mačernio eilėraščio rugsėjo naktis
5 (100%) 1 vote

V mačernio eilėraščio rugsėjo naktis

V. Mačernio eilėraščio „Rugsėjo naktis“ interpretacija

V. Mačernis gyveno intensyvų dvasinį gyvenimą ir tai ypatingai atsispindėjo jo eilėraščiuose – keliami svarbiausieji egzistensiniai klausimai, jie apmąstomi, ieškoma atsakymų. Nemaža reikšmė suteikiama namų vaidmeniui, V. Mačernis priklausė žemininkų kartai, kuriai būdinga paliktos tėvynės tema, V. Mačernio eilėraščiuose – prarasti namai. Nors poetas rašė labai sudėtingu (karo) laikotarpiu, jo kūryboje nedominavo politiniai kriterijai.

Būtent svarbiausieji gyvenimo klausimai ir atskleidžiami eilėraštyje „Rugsėjo naktis“. Lyrinis subjektas – žmogus, mąstytojas, kiek pasimetęs, rugsėjo naktį sėdintis prie lango ir stebintis pasaulį. Tokį – vienišo mąstytojo įvaizdį galime pastebėti ir kituose V. Mačernio eilėraščiuose: „Šešėlis“, „Pavargimas“, „Miražai“ ir kt.

Pirmosiomis eilutėmis nusakoma vieta ir laikas: „Sėdžiu lange. Rugsėjo naktis. Pilnatis.“ Tokia rudens naktis, nuspalvinta melancholija, lyriniui „aš“ sukelia prisiminimus bei apmąstymus, norą, kad ši naktis nesibaigtų, kaip tiems mylimiesiems, kurie „neatmins, kaip ištart ligi ryto: sudiev!” Rugsėjo naktis apibūdinama kaip svajonių, meilės, netgi poezijos metas. Galbūt šitokiu būdu pilnaties, tamsos sukelta nostalgija išlaisvina vienišo žmogaus sielą?

Antrojoje strofoje lyrinis „aš“ atskleidžia savo norą tokią naktį mylėti, svajoti ar rašyti bei liūdesį: „Tačiau aš pamiršau, kaip svajot ir rašyt, / Ir atšalusioj mano širdy / Jau nėra meilei vietos“. Taigi rugsėjo naktis žmogui primena svarbiausius dalykus jo gyvenime: meilę, rašymą bei tai, jog jis to nebemoka. Veikėjas grožisi šia naktimi, tačiau suvokia, kad nebegali jos išnaudoti.

Šiuo metu Jūs matote 62% šio straipsnio.
Matomi 276 žodžiai iš 443 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.