66 sonetas ir hamleto monologas būti ar nebūti
5 (100%) 1 vote

66 sonetas ir hamleto monologas būti ar nebūti

66 sonetas ir Hamleto monologas „Būti ar nebūti“

V. Šekspyras – vėlyvojo Renesanso anglų rašytojas, vienas žymiausių dramaturgų pasaulyje. Didysis jo veikalas – penkių veiksmų tragedija „ Hamletas“. Čia atskleidžiamas slaptas rūmų gyvenimas, santykiai tarp įvairių luomų atstovų, valdžios ir keršto troškimas. Pagrindinis tragedijos veikėjas – princas Hamletas – nepaprasta asmenybė.Savo monologuose jis filosofiškai kalba apie pasaulį, gyvybę ir mirtį, žmogaus būties prasmę. Garsusis jo monologas „Būti ar nebūti“ yra visos dramos pagrindas, jos kulminacija, kur šiam veikėjui iškyla esminis klausimas, didysis pasirinkimas, lemsiantis daugelio žmonių ateitį.

V. Šekspyras žinomas ir kaip sonetų rašytojas. Daugelį sonetų galima apibūdinti kaip mini dramas. Čia taip pat ryškėja veikėjų tragiškumas, charakteris, išsakomi jausmai.Vienas rašytojo sonetas ypatingas. Šio kūrinio veikėjas savo charakteriu ir jausmais labai artimas Hamletui, o soneto tema panaši į monologą „Būti ar nebūti“.

„66 sonetas“ – lyg nusivylusio žmogaus jausmų išpažintis, jo sielos atspindys. Veikėjui skaudu matyti nesvetingą pasaulį. Jau pirmoji soneto eilutė „Mirties šaukiuosi širdžia nukamuota…“ nusako lyrinio aš būseną. Jis sugniuždytas pasaulio neteisybės, todėl trokšta iš jo pasitraukti. Vyrauja mirties nuotaika. Tačiau veikėjui mirtis nėra baisi, priešingai – ji gali suteikti jam prieglobstį nuo žiaurių realybės vėjų. Panaši nuotaika monologe „Būti ar nebūti“.Čia taip pat labai svarbus mirties vaidmuo. Hamletas blaškosi tarp gyvenimo ir mirties, tikėdamasis rasti išeitį. Jo sužeista širdis gedi tėvo, reikalauja keršto. Jis jaučiasi vienišas, jam labai sunku įvykdyti teisingumą, todėl vis dažniau mąsto apie gyvenimą anapus šio kankinančio pasaulio.

Soneto lyrinis „aš“ ir dramos veikėjas Hamletas labai panašūs, tarsi būtų vienas asmuo. Jie abu yra gėrio ir teisingumo pusėje, nelygioje kovoje kaunasi su visa apimančiu blogiu. Šis blogis kovoje tarsi įgyja materialų kūną. Sonete tai „Menkysta“. Ji įkūnija visa, kas baisiausia šioje žemėje. „aš pavargau žiūrėt, kaip Menkysta / Ant karžygio lavono kelia puotą…“- šiais žodžiais soneto veikėjas visą savo neapykantą išsako tiems, kurie kitais naudojasi, prisiima nepelnytą šlovę, be jokių skrupulų siekia naudos, kitiems suteikdami daug skausmo. Čia ryškėja lyrinio aš Renesanso idealai. Jis vis dar tiki didvyriais, juos gerbia, seka jų pavyzdžiu. V.Šekspyro dramoje didysis blogis – tai Hamleto dėdė Klaudijus, kaltas dėl visų nelaimių. Jis nužudė karalių ir užėmė jo vietą, vedė jo žmoną ir apgaule pelnė pavaldinių palankumą. Taigi Hamleto akimis jo dėdė – sonete minima „Menkysta“, sėdintis krauju suteptame soste, besišildantis svetimos garbės spinduliuose. Hamletui taip pat nesvetimi senieji įsitikinimai. Jis siekia atkeršyti tėvo žudikui, įvykdyti teisingumą.

„66 sonete“ lyrinis „aš“ aiškiai žvelgia į pasaulį. Jis puikiai supranta visa, kas vyksta šalia jo ir pripažįsta, kad gėris pralaimi kovą, o visi jo palydovai – priesaika, Garbė, Laisvė, Gėda, ryžtas, talentas, menas ir Gėris – turi tarnauti blogiui – Menkystoms ir Niekšybei. Visos svarbiausios dvasinės vertybės pamintos, išniekintos. Pelnyta garbė laukia tik mirusiųjų pasaulyje. Tos pačios idejos keliamos ir Hamleto monologe. Pasaulyje viešpatauja neteisybė ir malonumų tenkinimas. Teisieji turi kentėti „puikuolio panieką, engėjo smurtą, pamintą teisę, valdžios skriaudas ir neteisybes…“, taip bus amžinai,o kova su tuo nesibaigs sėkme – tai tebus dar viena nereikšminga mirtis-nesuprasta, neįvertinta.

Šiuo metu Jūs matote 56% šio straipsnio.
Matomi 583 žodžiai iš 1033 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.