A macernis
5 (100%) 1 vote

A macernis

Fasilitatorius

Integruota mokymo programa

„EUROPOS MOZAIKA“

Pilietinių iniciatyvų centrasBendroji dalis

Programos turinys

Programos turinio suvestinė

Didaktinės nuostatos

BENDROJI DALIS

Pagrindimas

Europa Lietuvos mokyklai nėra terra incognito. Jeigu pavartysime Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklos Bendrąsias programas ir peržvelgsime išsilavinimo standartus bei istorijos, geografijos, literatūros, dailės ir kitų dalykų vadovėlius, nesunkiai galėsime įsitikinti, kad iš esmės jie visi yra europocentriški, kad juose tikrai labai daug kalbama apie Europos istoriją, ūkį, kultūrą. Suprantama, kad ir Lietuvos istorija yra pateikiama ir suvokiama visos Europos istorinio vyksmo kontekste.

Antra vertus, neapleidžia jausmas, kad kažko vis dėlto trūksta. Ir šis trūkumas, šios programos kūrėjų akimis, galėtų būti apibrėžtas kaip žinių ir pajautos apie Europą kaip vientisą politinę, ekonominę, kultūrinę, civilizacinę, lingvistinę ir t.t. erdvę stoka. Europa kaip visumą užgožia atskirų žinių fragmentai. Vaizdžiai kalbant, šiandieninę situaciją bendrojo lavinimo mokykloje prilygintume išsklaidytai dėlionei. Atskirų dalykų mokytojai, supažindindami su savo atskirų dalykų paslaptimis, moksleiviams įteikia tiktai vieną arba geriausiu atveju kelis dėlionės elementus, iš kurių tikrai sudėtinga susidaryti vientisą viso paveikslo vaizdą.

Todėl mes ir sugalvojome pažvelgti į Europos matmenį bendrojo lavinimo mokyklų programose iš kitos pusės ir pabandyti pakviesti Jus drauge su moksleiviais iš tų atskirų išbarstytų fragmentų vieningą Europos mozaiką. Šio sumanymo esmė yra ne priversti moksleivius mokytis dar kažko papildomo, bet parodyti, kad iš nestandartinės esamos plačios programos elementų kombinacijos galima išgauti naują ir tikėkimės moksleiviams patrauklią kokybę.

Tikslai

Pateikdami Jūsų dėmesiui šią programą norėtume, kad ji padėtų moksleiviams:

• pajusti per visą ilgaamžę Europos istoriją vykusio tautų vienijimosi ir skaldymosi, kultūrinės ir ūkinės sklaidos dinamiką ir dramatizmą;

• suvokti, jog dabartinis Europos vienijimosi procesas yra organiškas visos ankstesnės Europos civilizacijos raidos rezultatas;

• ugdytis atsakomybę už Europos kaip vertybės, kaip natūralių mūsų valstybės – Lietuvos – namų ateitį.

Struktūra Europos ateitis:

• Europos Federacija?

• Europos Sandrauga?

Europos dabartis:

• Europos Sąjunga

Europos praeitis:

• Tautų Europa

• Monarchijų Europa

• Renesanso Europa

• Viduramžių Europa

• Antikos Europa

Programos suvestinė

Istorija Geografija Kalbos Dailė Gamtos mokslai Muzika Religijotyra

Antikos Europa Graikijos poliai.

Romos imperija. Pasaulio suvokimas, senieji žemėlapiai, geografijos mokslo raida.. Graikų, lotynų abėcėlės;

Senovės kultūra-Europos kultūros ištakos. Graikų dailė, jos ypatumai. Skulptūra, architektūra. Romėnų barbariška kultūra. Gamtos mokslų formavimosi pradžia antikinėje Graikijoje. Tikyba. Religijotyra.

Dievų Olimpas.

Krikščionybės atsiradimas.

Viduramžių Europa Frankų imperija.

Šv. Romos imperija.

Bizantija.

LDK.

Centralizacijos procesas. Didieji geografiniai atradimai. Techn. raida.

Pasaulio suvokimas. Religijų įtaka rašto formavimuisi;

Viduramžių kultūra. Religijos įtaka dailei (tapyba). Gamtos mokslų sąstingio laikmetis. Grigališkasis choralas, ankstyvasis daugiabalsiškumas Krikščionybės vaidmuo. Islamas.

Renesansas Europos pasaulinės ekspansijos pradžia. Abiejų Tautų Respublikos raida.Reformacijos įtaka Euoropos politinio susiskaldymo gilėjimui. Renesanso kultūra-humanistinės vertybės. „Tristanas ir Izolda“, M. de Servantesas “ Don Kichotas“, F. Rablė „Gargintiua ir Pantagriuelis“. Antikos atgimimas – Renesansas Europoje (Prancūzija, Italija) Leonardas da Vinči išradimai dailėje, žymiausi kūriniai. Kostiumas. Renesansas Lietuvoje Leonardo da Vinčio, Mikalojaus Koperniko, Galileo Galilėjaus nuopelnai gamtos mokslams. Domėjimasis gamta ir jos dėsniais. Renesanso muzika ir šokis. Reformacija. Kontrreformacija

Monarchijų Europa Suskaidyta monarchijų Europa.

Napoleonas.

ATR To meto Europos politinis žemėlapis.

Pramonės augimo priežastys, miestų augimas. Reformacijos įtaka raštijai;

Nuo baroko tradicijų iki romantinio herojaus. Antikos atgimimas Renesansas. Renesansas Lietuvoje Universalieji renesanso mokslininkai. Liaudies muzika. Įvairūs muzikų stiliai. Žymiausi kompozitoriai. Reformacija.

Tautų Europa „Tautų pavasaris“.

Tautinių valstybių kūrimasis.

Didieji nacijų konfliktai.

Lietuvos Respublika tarpukariu. Pasikeitimai Europos politiniame žemėlapyje, socialiniai, ekonominiai E. šalių ypatumai. Ekonominės prielaidos šalių vienijimuisi. Nacionalinio atgimimo literatūra; Realizmas, modernizmas literatūroje. Modernizmo iškylimas tapyba ir architektūra. Atradimų ir išradimų lavina pramonės perversmo dešimtmečiais. Liaudies muzika. Įvairūs muzikų stiliai. Žymiausi kompozitoriai.

Europos Sąjunga Europos Sąjungos sukūrimas ir plėtra.

Lietuvos pasirinkimas. E.S. šalių gamta, gyventojai, ūkis. Gyventojų tautinė, religinė sudėtis. Gyvenimo būdas. Šalių ekonomniai pasiekimai. Karo ir pokario metai literatūroje; Žmogaus ir gamtos dermė dabarties literatūroje. Kalbų, kaip svarbiausios bendravimo
priemonės raida ir sąveika. Postmodernizmas.Lietuvos šiuolaikinė dailė. Gamtos mokslai: revolicija tęsiasi Muzikos žanrų įvairovė. Populiarioji ir klasikinė muzika

Ateities Europa Europos ir Europos Sąjungos ateitis. Ateities vizija.

Lietuva E.Sąjungoje.Europos padėtis pasaulyje. Indoeuropiečių kalbų šeimos geneologija ir galimi jos pokyčiai. Dailės ateitis ES kontekste. Gamtos ir žmogaus dermės problema. Ateities klasika Krikščioniškųjų vertybių įtaka ateities Europai ir pasauliui

PROGRAMOS TURINYS

1. Antikos Europa

1.1. Istorija. Dvi skirtingos vienybės idėjos antikos laikais. Graikijos poliai , jų valdymo formos. Demokratijos gimimas. Romos imperija. Romos teisė, jos įtaka Europos teisinei sistemai.

1.2. Geografija. Antikinio pasaulio geografijos žinių raida. Eratosteno, Ptolemėjaus žemėlapiai. Šio laikmečio gyventojų žinios apie pasaulį. Viduržemio jūros regiono gamtos ypatybės. Aplinkos įtaka žmonių gyvenimui ir veiklai.

1.3. Dailė. Tobulas gražus kūnas Graikų skulptūroje. Architektūra.

1.4. Religijotyra. Graikų Olimpas. Krikščionybės atsiradimas ir išplitimas Romos imperijoje.

1.5. Kalbos. Susipažinimas su graikų ir lotynų abėcėlėmis ir jų palyginimas. Senovės graikų ir senojo testamento sakmių apie pasaulio sukūrimą palyginimas. Senovės graikų, slavų, baltų, kitų tautų mitai, sakmės, smulkioji tautosaka. Jų sąsajos, skirtumai ir panašumai. Antikos literatūra. Homeras, Sofoklis, Vergilijus ir kt.

1.6. Gamtos mokslai. Aristotelis, jo medicinai skirti darbai. Hipokratas – medicinos ir botanikos mokslų pradininkas. Klaudijus Galenas – Romos anatomas. Plinijaus „Gamtos istorija“. Pitagoras.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 946 žodžiai iš 1855 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.