A samuolis jo gyvenimas ir veikla
5 (100%) 1 vote

A samuolis jo gyvenimas ir veikla

PRATARMĖ

Tapytojas Antanas Samuolis – vienas talentingiausių ketvirto dešimtmečio jaunosios kartos atstovų. Septynerius metus trukusi jo kūryba paliko žymų pėdsaką lietuvių tapyboje, praturtino ją dramatiškais vaizdais. Tapė kasdienišką, nenudailintą darbininko gyvenimą bei jo aplinką. Jo kūryba išsiskyrė plačia jausmų skale – nuo lyrikos ir tragizmo iki grotesko. Samuolio tapyba gaivališka ir nuoširdi, pavergianti audringais vidiniais išgyvenimais.

A. Samuolio autoportretas (1926)

Gyvenimo ir kūrybos kelias

Antanas Samuolis ( Samulevičus ) gimė 1899 m. birželio 3 d. Puišių kaime ( Raseinių raj. ), keliaujančio po Lietuvą darbininko Vincento Samulevičiaus šeimoje. 1900 m. Samulevičiai apsigyveno Kaune, Žaliakalnyje, kur aštuonių asmenų šeima vertėsi vargingai iš tėvo, kuris sirgo džiova, atsitiktinio uždarbio ir nedidelio daržo. 1913 m. Antanas Samuolis baigė dviklasę berniukų mokyklą ir pradėjo dirbti.

Ilgai Samuoliai Lietuvoje negyveno. Po Pirmojo pasaulinio karo šeima pasitraukė į Rusiją ir iki 1918 m. gyveno Maskvoje. Būsimasis tapytojas lankė specialią pradžios mokyklą geležinkelininkų vaikams. Tėvas dirbo arklidėje ir netrukus mirė nuo kaulų tuberkuliuzės ( 1917 ).

Maskvoje, Tredjekovo galerijoje, būsimasis dailininkas susipažino su rusų tapyba; didelį įspūdį padaro M. Vrubelio paveikslai.

1918 m. grįžęs į Lietuvą, Samuolis buvo pašauktas į kariuomenę, kurioje tarnavo dvejus ( 1919-1921) metus. Nuo 1920 m. įstojo į Kauno meno mokyklą, mokėsi J. Vienožinskio tapybos studijoje, dalyvavo statant naujus mokyklos rūmus.

Dėl lėšų trūkumo Samuoliui mokytis buvo sunku – trūko dažų, teptukų, drobės, kurių neretai teko skolintis, bet jo talentą iš karto pastebėjo studijų draugai, J. Vienožinskis.

Patekęs į Kauno meno mokyklos aukštąjį skyrių, Samuolis „ pradžioje buvo bepasimetąs, nusivylęs savo sugebėjimais, pamatęs, kad jo kaimynai studentai tarytum miklaiu tapo negu jis. J.Vienožinskis laiku taikliai atstatė jo pasitikėjimą ir nukreipė eiti savo keliu“- taip savo atsiminimais apie A.Samuolio studijas pasakojo P. Aleksandravičius.

1928 m. baigęs meno mokyklą, Samuolis pasilieka Kaune, pasišvenčia kūrybai. Pragyvenimui užsidirba atsitiktiniais darbais, tapydamas paveikslus Kauno dvasinei seminarijai, retkarčiais – užsakytus portretus ir pan. Gyveno jis siauroje Žaliakalnio užkampio gatvelėje, žemų lubų kambarėlyje, prigrūstame nuostabių kūrinių, kuriais retai kas domėjosi, o dar rečiau pirko.

Savo tapybos darbais jis nemėgo girtis ar visiems rodinėti. Tuo atžvilgiu buvo nepaprastai kuklus. Tik draugų labai prašomas, ištraukdavo iš kampo apdulkėjusias drobes ir, nė žodžio netardamas, jas parodydavo.

Samuolis dalyvavo tiek Nepriklausomųjų dailininkų draugijos, tiek „ Ars“ grupės parodose ir susilaukė pelnyto pripažinimo tų, kurie profesionaliai suprato tapybos uždavinių specifiką, pritarė naujam dailės judėjimui. Jau 1931 m. tapybos talentą pastebėjo V.Cvirka. Tačiau Samuoliį aštriai kritikavo dailės snobai, priešiškai nusiteikę prieš viską, kas naujo ir pažangu mene. V.Vizgirda prisimena, kad Samuolio pirmieji darbai „ daug ką tik juokino“.

Samuolis dalyvauja Pirmojo ir Antroje rudens dailės parodose, lietuvių dailės parodose rygoje ir Taline. 1937 m. latvių kritika pažymėjo Samuolio kūrinių „Peizažas“, „ Autoportretas“, „ Girtuoklis“ meninį raiškumą, nacionalinį charakterį.

Dailininkas pasireiškė ir visumeninėje veikloje. 1932m. ir 1935 m. jis renkamas į Nepriklausomųjų dailininkų draugijos vadybą.

1936 m. su dailininkų ir rašytojų grupe Samuolis lanosilankosi Tarybų Sąjungoje.

Amžininkai atsiminimuose dažnai mini Samuolį žavėjusis Van Gogo gyvenimu ir kūryba. Tai iš dalies matyti jo tapybos tematikoje, kartais ir stiliuje. Šiuo atžvilgiu galima rasti analogijų tarp Samuolio ir V. Eidukevičiaus – abu tapytojai skurdo, buvo vieniši, nepripažinti, abu žavėjosi Van Gogo kūrybine asmenybe.

Samuolio paveikslų nepirko ne tik piniginga Kauno miesčionija, bet palyginti mažai jo darbų įsigijo ir M. K. Čiurlionio galerija. 1934 m. galerija nusipirko Samuolio „Portretą“ , 1936 m. – „ Girtuoklį “ , 1937 m. – „ Peizažą “.

Buržuazinė visuomenė nepastebėjo Samuolio talento, pasmerkė jį skurdui ir vienatvei. J.Vienožinskis dar anuomet rašė: „ Keistas reiškinys. Apsukrieji, bet ne gabieji gauna užsienines stipendijas, kad po kelerių metų nustoję ir to, ką dar jaunoje sieloje turėjo, o vienas talentingiausių mūsų tapytojų – A.Samuolis – dėl savo kuklumo turi Kauno landynėj merdėti, belaidodamas savo džiaugsmingas svajones“. 1929 m., sveikatai pablogėjus, Samuolis gydosi Varėnos sanatorijoje, 1936 m. rudenį Raudonojo kryžiaus sanatorijoje Panemunėje prie Kauno, vėliau išvyksta į Šveicariją.

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 713 žodžiai iš 2080 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.