Aatėnai
5 (100%) 1 vote

Aatėnai

Turinys

Turinys…………………………………………………………………..2

Įvadas…………………………………………………………………….3

Graikijos geografinė padėtis……………………………………4

Pagrindinės žinios apie šalį………………………………………5

Įvadas

Yra šalių, be kurių žmonijos kultūros raida tiesiog neįsivaizduojama. Šis mažytis lopinėlis žemėje (sudarantis tik 0,9% pasaulio teritorijos) davė žmonijai daugiau nei ištisi žemynai. Jau prieš daug tūkstančių metų čia klestėjo kultūrinis gyvenimas, žmonės sprendė gyvenimo ir mirties problemas, kūrė matematikos teoremas, statė teatro vaidinimus. Turbūt visi žimone ir tai, jog būtent Graikijoje buvo pirmąkart ištarta Hipokrato priesaika ir pirmąkart uždegta Olimpinė ugnis. Čia gimė ir tobuliausia valdymo forma – demokratija.

Iš tikrųjų turbūt nė karto nebuvome susimąstę apie tai, kiek daug tradicijų bei žinių esame perėmę iš senosios Graikijos, nors jau vaikystėje skaitėme įvairius mitus apie šią šalį. Kas gi nežino žymiųjų pasakojimų apie trojos karą, Heraklio žygius ar Odisėjo keliones? Ir jau turbūt tada, perskaičius tas istorijas aš pirmąkart užsidegiau noru pamatyti šia šalį, ištirti jos tradicijas, kultūrą. Man nebeužteko to, ką buvau girdėjusi ir skaičiusi anksčiau. Tai ir buvo pagrindinė priežąstis, kodėl pasirinkau ištirti būtent šią šalį bei jos sostinę kaip savo semestrinį darbą. Manau, jog tai buvo puiki proga, leidusi daugiau sužinoti apie graikų gyvenimą bei šalies pareities ir dabarties tradicijas.

Šiame darbe aš apžvelgsiu Graikijos klimatą, kultūrą, supažindinsiu su vyraujančiomis tradicijomis, aplankysiu pagrindinius Atėnų istorinius šaltinius ir muziejus. Papasakosiu apie susisiekimą ir be abejo patarsiu kaip geriausia nuvykti į šią šalį, kur apsistoti ir kaip elgtis su vietiniais gyventojais.

Graikijos geografinė padėtis

Į teritoriją, kurioje dabar yra Graikija, pirmieji gyventojai atėjo maždaug prieš 4000 metų ir įkūrė ten savo gyvenvietes. Jie buvo sėslūs ir taikūs žmonės garbinę savo dievus, auginę gyvulius, dirbę žemę bei kūrę savo kultūrą, tačiau jų klestėjimui sutrugdė didžiulis žemės drebėjimas, po kurio atsiranda nauja valstybė – Mikėnai. Nuo Mikėnų įsikūrimo Graikijoje prasideda sunkūs laikai, šiai šaliai tenka išgyventi daugybę karų, užgrobimų bei klęstėjimo amžių. Taip pat visko mačiusi šalis sugeba atlaikyti abu pasaulinius karus, fašistų ir komunistų žiaurumą ir įsitvirtinti pasaulyje kaip pakankamai stipri ir savo gamta bei architektūriniais paminklais stebinanti valstybė.

Šiuo metu Graikijos plotas (sudėjus visų salų plotus) siekia 131 944 km2 ir dabar čia gyvena apie 10 665 989 gyventojų, sostine yra Atėnai (Atėnai paskelbti sostine 1834 metais, kuomet buvo iškovota nepriklausomybė). Šalies valdymo forma yra parlamentinė respublika, kuri įsivyravo tik 1974 metais gruodžio 8 dieną, žlugus tuo metu valdžiusių karininkų diktatūrai. Dabartiniu metu šalį valdo prezidentas renkamas penkeriems metams (šiuo metu valdo Kostas Stephanopoulos) ir parlamentas, susidedantis iš 300 deputatų, renkamas 4 metams. Paskutinius rinkimus laimėjo Konstantino Simičio vadovaujamas Socialistų judėjimas, tačiau gana pipuliari graikijoje ir komunistų partija (jos atstovai dabar turi 11 vietų parlamente).

Graikijos klimatas priskiriamas meditariniam, nes vidutinė temperatūra Atėnuose sausio mėn.yra apie +9, liepos mėn. +27,5 (matuojant Celsijaus skalėje). Aukščiausia viršukalnė – legendomis apipintas Olimpo kalnas.

Nacionalinė šalies sudėtis, kaip ir daugumos pasaulio valstybių, pakankamai įvairi. Didžiąją dalį gyventojų (2003 m. liepos mėn. duomenimis) sudaro vietiniai graikai, jų yra net 98% visų gyventojų, o kitus 2% sudaro makedonai, albanai, bulgarai, čigonai, turkai bei rusai. Šalyje oficialioji ir vyraujanti kalba yra graikų( ja kalba net 99% gyventojų), tačiau čia galima susikalbėti ir angliškai bei prancūziškai . Šalyje didžioji dauguma graikų ( 98% ) išpažįsta graikų ortodoksų religiją, likusieji yra musulmonai ir katalikai. Graikija dar visai neseniai turėjo ir savo piniginį vienetą – drachmą (GRD), tačiau visai neseniai, nuo 1999 m. sausio 1 d. nacionaline valiuta paskelbtas euras (EUR).

Graikijoje iš viso yra 51 miestas. Didžiausi iš jų yra Atėnai (čia gyvena apie 4 mln.žmonių skaičiuojant su priemiesčių gyventojais), Salonikai (apie 1 mln. gyventojų skaičiuojant su priemiesčių gyventojais), Patra (apie 160 000 gyv.), Heraklijonas (apie 130 000 gyv.). Visa šalis yra sudaryta iš maždaug 2000 salų ir salelių, kurios sudaro apie 19% šalies teritorijos, tačiau tik 150 salų yra gyvenamos, iš kurių didžiausia yra Kreta.

Šalis yra gausi nacionalinių švenčių: sausio 1 d. švenčiami Naujieji metai, Teofanija (Trys karaliai) – sausio 6 d., Kathara deftera (švarusis pirmadienis), gavėnios pradžia ir Nepriklausomybės diena – kovo 25 d., Darbo ir gėlių šventė – gegužės 1 d., Sekminės ir Žolinės –
rugpjūčio 15 d., pasipriešinimas fašizmui „ochi“ diena – spalio 28 d., Kalėdos – gruodžio 25 – 26 d. Kadangi graikai yra tikri savo šalies patriotai, tai jie visi labai nuoširdžiai ir sąžiningai švenčia visas nacionalines šventes, bei stengiasi kaip galima labiau išsaugoti senąsias tradicijas.

Graikijos teisės sistema ya pastatyta remiantis Romos teisės kodeksais ir juridiškai skirstoma skirstoma į civilinį, nusikalstamą ir administracinį teismus. Graikijos konstitucija priimta 1975 m.birželio 11 d., pataisos padarytos 1986 m.kovą ir 2001 m.balandį. Šaliesvyriausybė yra sukūrusi ir daug naujų įstatymų (ne tik patobulinę ir šiek tiek pakeitę Romos kodeksus ), kaip pvz. įvairios įstaigos ir organizacijos darbo dienomis dirba 8.00 – 16.00 val., paštai ir bankai – 8.00 – 14.00 val., šeštadieniais dirba tik paštas ir bankai 8.00 – 13.30 val.

Atėnuose yra įsikūrę daugybė įvairių šalių ambasadų (tai rodo šalies puikų bendradarbiavimą su kitomis šalimis, o gal taip yra dėl to, jog viena iš pagrindinių šalies vystoma pramonė yra turizmas?). Atėnuose yra ir Lietuvos Respublikos ambasada su kuria galima susisiekti, jei kyla kokių nors problemų ar klausimų, šiuo adresu : Vasilissis Sofias Avenue 49, Atėnai; arba galima paskambinti šiais tel.nr.(gr.kodas 10676) +30 1 072 94 356 ir + 30 1 072 94 357; arba parašyti elektroninį laišką adresu amb.gr@urm.lt Dabartinis LR ambasadorius Graikijoje yra D. Junevičius. Norint paskambinti į užsienį reikia rinkti 00 ir tada šalies ir miesto kodus. Jei atsitinka kokia nelaimė, pagalbą galima išsikviesti šiais nr.: greitosios pagalbos tel. 166; policijos tel. 100; gaisrinės tel. 199.

Dažną mūsų turistą traukia poilsis Graikijoje. Čia galima surasti nuostabių smėlėtų pakrančių, šiltą Viduržemio jūros vandenį bei saulėtą dangų. Graikijoje nereikia dairytis į dangų ir laukti kada pasirodys saulė, nes čia ji šviečia daugiau nei 3000 valandų per metus, o lyja dažniausiai tik vėlyvą rudenį ir žiemą. Maudantis Graikijos jūrose nereikės drebėti iš šalčio, nes tiek žiemą, tiek vasarą vandens temperatūra siekia apie +16 C. Nepaprastai gražūs ir Graikijos krantai, jie tęsiasi apie 15 000 km, todėl ši šalis būdama tik du kartus didesnė už Lietuvą, jūros turi šimtą penkiasdešimt kartų daugiau, o vanduo čia yra labai švarus (Graikijos jūrų baseinas laikomas švariausiu Europoje), nes šalyje beveik nėra sunkiosios pramonės įmonių. Graikija patraukli ne vien tik jūromis, ji gali pasigirti ir kalnais, jie nėra statūs ar aukšti, tačiau sudaro net 70% šalies teritorijos. Pats aukščiausias kalnas – Olimpas kuris siekia tik 2917 m. Ne žemas ir Parnaso kalnas – 2457m. Paskutiniu metu Graikijos kalnus yra labiausiai pamėgę turistai, norintys paslidinėti šlaitais ir menininkai, tapantys ar fotografuojantys jų pasikeitimus. Tačiau Graikijoje kalnai yra nevien puošmena, bet juose gausu ir naudingųjų gamtos išteklių – chromo, mangano, cinko, švino, urano rūdos. Būtent kalnuose iškasama apie 30 rūšių marmuro ir išgaunama apie 15 000 tonų sidabro. Todėl sidabro dirbiniai yra labai pigūs ir turistai dažnai juos perka, o ypač tuos, kurie yra išraižyti meandru (nacionaliniu graikų ornamentu). Nors šalyje ir gausu visokių išteklių, tačiau labiausiai trūksta naftos ir dujų. Dabar dujos yra tiekiamos iš Rusijos, o benzinas tanklaiviais inportuojami iš šiaurės Afrikos.

Šiuo metu Jūs matote 38% šio straipsnio.
Matomi 1263 žodžiai iš 3330 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.