Abortai ir jų pasekmės
5 (100%) 1 vote

Abortai ir jų pasekmės

112131

Vilniaus pedagoginis universitetas

psichologijos pedagogikos fakultetas

psichologijos didaktikos katedra

Specialiosios psichologijos

Referatas

Abortai ir jų pasekmės

Profesorius, habilituotas dr. V. Gudonis

Neakivaizdinio skyriaus

II-ojo kurso studentas

Marius Nanartonis

Vilnius 2005

Turinys

ĮVADAS 3

ABORTAI IR BAISI MISTINĖ BŪTYBĖ – ATSAKOMYBĖ 3

ABORTŲ RŪŠYS 4

MEDIKAMENTINIS ABORTAS 5

RU-486 TABLETĖ 6

STATISTIKA 8

ABORTINIS IR KONTRACEPTINIS MENTALITETAS 12

ABORTO PASEKMĖS 13

ABORTAS VIZUALIAI 15

REZIUMĖ 16

INFORMACIJOS ŠALTINIAI: 17

Įvadas

Pasaulyje nuolatos vyksta diskusijos dėl abortų. Veikia įvairios organizacijos, ginančios moters teisę į abortus, ir kitos, saugančios kūdikio teisę į gyvybę. Lietuvoje daugiausia kalbama apie abortus tik iš neigiamos pusės, tačiau kas ketvirtas nėštumas mūsų šalyje nutraukiamas būtent šiuo būdu. Gal dėl to, kad antiabortinės organizacijos nepateikia pakankamai objektyvios informacijos apie nėštumo nutraukimą ir pernelyg dažnai remiasi bažnyčios požiūriu, kuris yra griežtai neigiamas ne tik abortų, bet ir kontracepcijos klausimu ir gana dažnai neatitinka nūdienos situacijos?

Abortai ir baisi mistinė būtybė – atsakomybė

Aborto debatų esmė yra ne moters teisė pačiai rūpintis savo kūnu ir ne vaisiaus teisė būti visiškai apsaugotam įstatymu. Koncentruotis labiau vertėtų į faktą, kada vaisius tampa žmogumi.

Moksliniai duomenys rodo, kad užsimezgusios gyvybės širdis pradeda plakti 18 – 25 parą po apvaisinimo, apie aštuntą gyvenimo savaitę susiformuoja visos kūno sistemos, tarp 9 – 10 savaitės negimęs kūdikis kraipo akutes, ryja, judina liežuvėlį, o bakstelėjus jam į delniuką – sugniaužia kumštelį. Dėl teiginio, kad toks vaisius atlieka sąmoningus judesius, vis dar ginčijamasi, nes proabortinės organizacijos pateikia įrodymų, kad tie judesiai – tik nevalingi refleksai. Antiabortinės organizacijos, remdamosios medicininiais tyrimais, teigia, kad jau dvylikos savaičių kūdikis jaučia skausmą. Kita vertus, abortų šalininkai pateikia duomenų, kad pilkosios smegenų ląstelės, kurios reaguoja ir sukelia skausmą, padengia besivystančias smegenis tik 24-25 nėštumo savaitę.

Mediciniškai negimęs kūdikis nėra motinos kūno dalis. Visų pirma, motinos įsčiose atsiradus vaisiui, pradeda veikti jos imuninė sistema, kad motinos kūnas prisitaikytų prie naujo organizmo jos viduje. Zigota jau turi savitą genetinį „antspaudą“ ir tuo skiriasi ir nuo motinos, ir nuo tėvo ląstelių ir yra naujo, unikalaus organizmo pradžia.

Ši nauja gyvybė yra visiškai priklausoma nuo motinos ir jos kūno, užimanti vietą joje, kol bus ten subrandinta ir galės išvysti pasaulį. Tik jau gimęs kūdikis yra biologiškai mažiau priklausomas. Abortų šalininkai teigia, kad kūdikis, esantis moters kūne, mintantis maistu, kurį ji valgo, kvėpuojantis oru, kuriuo ji kvėpuoja, nėra atskiras asmuo.

Kompromiso vis nerandantys medikai negali nustatyti momento, kai embrionas tampa žmogumi. Bendriausia jų prieita išvada ta, kad biologiškai gyvybės pradžia yra organizmo susiformavimas. Tačiau juk besivystantis embrionas nėra vien motinos kūno dalis – tai visiškai skirtingas biologinis darinys, esantis joje. Tiesa, šio darinio gyvybingumas dar nereiškia, kad teisiškai vaisius jau yra žmogus. Embrionas neturi jokio teisinio statuso, kol įstatymuose jis nėra įvardintas kaip asmuo. Iki to motina gali elgtis su juo kaip ji pati nori. Įvairios valstybės nustato skirtingą laikotarpį, iki kurio vaisius gali būti pašalinamas: Prancūzijoje vaiko gyvybė pradedama ginti nuo 10 savaičių, Danijoje ir Lietuvoje – nuo 12 savaičių, Švedijoje – nuo 20, Anglijoje – nuo 28 savaičių.

Bažnyčios požiūris į abortus griežtai neigiamas. Šventasis Tėvas Jonas Paulius II embriono pašalinimą iš motinos organizmo prilygino žmogžudystei. Biblijoje nėra apibrėžtas abortas ar nustatytas konkretus laikas, kada prasideda žmogaus gyvybė. Apskritai Biblija žmogaus gyvenimą laiko šventu dalyku, kurio nutraukti nederėtų, nepaisant, ar žmogus išėjęs iš motinos įsčių, ar dar tebėra jose.

Abortus galime nagrinėti ir moraliniu aspektu. Moralė nėra vienoda visiems žmonėms. Kiekvienas turime savo asmeninius moralinius principus. Žmogaus moraliniai principai leidžia jam, pavyzdžiui, vogti, kad galėtų išmaitinti savo šeimą. Ar tai reiškia, kad jo vagystės nekenkia kitiems žmonėms? Juk tokiu atveju nukenčia tie, kuriuos jis apvogė. Panašus ir moralinis klausimas dėl abortų. Ar tikrai niekas dėl jų morališkai nenukenčia?

Antiabortinių organizacijų požiūris, kad abortus reikėtų uždrausti įstatymais, gali turėti labai neigiamų pasekmių. Įsivaizduokime – jei abortai būtų uždrausti, atsirastų daugybė nelegalių, nesaugių kriminalinių abortų, kurių metu nutrūktų ne tik kūdikio, bet ir motinos gyvybė. Net dabar yra žmonių, atliekančių šias operacijas nelegaliai, vos ne buitinėmis sąlygomis, ir moterų, kurios naudojasi jų paslaugomis. Visiškas abortų uždraudimas atneštų katastrofiškų padarinių.

Tai anaiptol nereiškia, kad abortai yra teigiamas dalykas. Deja, jis yra neišvengiamas. Racionalu būtų nebent stengtis didinti visuomenės sąmoningumą, rūpintis seksualiniu švietimu ir tuo pačiu
mažinti tokių nėštumo nutraukimo atvejų skaičių. Dabar pas mus tuo rūpinamasi tikrai per mažai. Jaunos merginos ryžtasi kriminaliniams abortams dėl savo neišmanymo ir nepatyrimo. Baimė, netikrumas, visokeriopų garantijų nebuvimas, pavėluotas apsisprendimas atsisakyti kūdikio pastumia merginas darytis abortus.

Jauni žmonės nesupranta, kad yra atsakingi už tai, ką daro, kad malonumais reikia naudotis tuo pačiu įvertinant pasekmes ir stengiantis jų išvengti, kol dar ne per vėlu. Dėl to galėtume kaltinti sovietinį palikimą – iškreiptą mūsų žmonių požiūrį į atsakomybę, nes daugumai atrodo, kad atsakomybė – baisi mistinė pabaisa, kurios reikia stengtis kuo greičiau atsisakyti.

Abortų rūšys

Šiais laikais moteris gali nutraukti nėštumą tiek chirurginio, tiek medikamentinio aborto pagalba. Chirurginių abortų metu atliekamas išsiurbimas (vakumo pagalba) arba valymas. Medikamentiniam abortui gydytojas paskiria preparatus, kurie sustabdo nėštumo vystymąsį ir iššaukia savaiminius gimdos raumenų susitraukimus. Rezultate gimda nuo vaisiaus išsivalo pati. Tuo metu pastebimas gausus kraujavimas ir kraujo tro trombai.

Medikamentinis abortas galimas tik labai ankstyvajame nėštume. Jei nusprendėte atlikti abortą, svarbu neuždelsti. Kuo anksčiau jis bus padarytas, tuo lengvesnės pasekmės ir komplikacijų tikimybė. Pavėluoto aborto pasekmės gali tapti stacionarinis gydymas ar net nevaisingumas.

Rūšys:

1) Vaikas supjaustomas į gabalus ir išgramdomas. Atliekamas iki 12 savaičių.

2) Vakuuminis išsiurbimas. Irgi atliekamas iki 12 savaičių. Pirmiausia paraližiuojami gimdos kaklelio raumenys, po to ištempiami. Tai sunku, nes raumenys nepasiruošę natūraliam atsivėrimui. Po to į gimdą įkišamas vamzdelis su peiliu antgalyje. Siurblys suplėšo kūdikį į gabalus, nuo gimdos sienelės nupjauna giliai priaugusią placentą. Siurblio galingumas 29 kartus didesnis už buityje naudojamo dulkių siurblio. Šis metodas nėra saugus, kaip kas bando tvirtinti. Pirmomis dienomis po išsiurbimo smarkiai kraujuojama.

3) Mikroadsorbcija. Moteriai, nesulaukusiai mėnesinių, atliekamas siurbimas. Kai žinoma, kad žmogaus širdis po 4 dienų nuo neįvykusių mėnesinių jau plaka. Ne viena moteris tvirtina, kad darant adsorbciją reikia iškęsti kur kas didesnį skausmą negu gimdant.

4) Tarp 12-16 savaičių abortai paprastai nedaromi, nes vaikas per didelis pjaustymui (tai rizikinga motinos gyvybei) ir per mažas druskos nuodų injekcijai. Po 16 savaičių plačiausiai naudojama druskos injekcija.

Injekcijos metu ištraukiama 200 ml vaisiaus vandenų ir įšvirkščiama 20 ml 20% druskos tirpalo. Po 1-1,5 val. vaiko širdis nusilpsta ir sustoja. Tarp 12-72 val. po injekcijos motina pagimdo negyvą kūdikį.

5) Jei druska nepavyksta nunuodyti, atliekamas Cezario pjūvis. Vienas gydytojas, ištraukęs judantį, rėkiantį, kvėpuojantį kūdikį, užmetė ant jo placentą ir uždusino.

6) Prostoglandino abortai. Specialūs vaistai sukelia bet kuriame nėštumo mėnesyje gimdymą. Ir po šitų abortų komplikacijos sunkios: gimdos trūkimas, kaklelio sudraskymas, staigi mirtis, konvulsijos, širdies ir kvėpavimo sutrikimai, vėmimas, aspiracija, apopleksija (paralyžius), ūmus inkstų veiklos sutrikimas, vaisiaus vandenų embolija ir kraujo trombai plaučiuose.

7) Ru-486. Tai vaistai, kurie sukelia abortą. Jie sukliudo gyvybinėms maitinančioms medžiagoms pasiekti kūdikį, ir jis miršta

8) Dalinio gimimo. Atliekami vėliausiame nėštumo laikotarpyje. Ištraukiamos vaiko kojos ir liemuo. Tuomet iš galvos išsiurbiamos smegenys. Kaušas subliuška ir visas kūnelis ištraukiamas.

Medikamentinis abortas

Daugiau kaip prieš 10 metų pasaulyje pradėtas taikyti medikamentinis abortas. Tai abortas, kurį sukelia tam tikri preparatai, gimda išsivalo pati, todėl nereikia jos grandyti. Pasaulio sveikatos organizacija pripažįsta medikamentinį abortą kaip gerą alternatyvą chirurginiam. Esant iki 8 savaičių nėštumui, medikamentinio aborto efektyvumas siekia 95 proc. Būtent iki tokio laikotarpio įvyksta daugiausia savaiminių persileidimų. Klinikiniu požiūriu medikamentais sukeltas persileidimas nesiskiria nuo savaiminio. Nepastebėta, kad šis metodas, priešingai nei chirurginis, turėtų įtakos pastojimui ar didintų persileidimo tikimybę ateityje. Medikamentinis abortas taikomas Europoje (taip pat ir Latvijoje bei Rusijoje), Šiaurės Amerikoje, Kinijoje, Vietname. Prieš metus šis metodas sukėlė nepaprastai karštas diskusijas ir Lietuvoje, tačiau tie preparatai taip ir liko neregistruoti.

Statistikos duomenimis, Lietuvoje per metus legaliai padaroma apie 20 tūkst. abortų. Visi jie atliekami chirurginiu būdu. Net šalyse, kuriose gydytojams neišduodamos licencijos žudyti negimusį kūdikį, moterys randa būdų, kaip apeiti įstatymą. “Moterys ant bangų” (Women on Waves) — organizacija, kovojanti už moters teises spręsti savo kūno ir nėštumo likimą. Ją įkūrė gydytoja Rebecca Gomperts, ilgą laiką dirbusi organizacijai “Greenpeace” priklausančiame laive. “Greenpeace” taktika — būti įvykių vietoje ir kovoti su vietos valdžia — buvo pritaikyta ir šiame projekte. Olandijai (čia nedraudžiama daryti abortą iki 22 nėštumo savaitės) priklausantis laivas “Langenort” plaukia į valstybių,
uždrausti abortai (Lenkija, Airija, kai kurios Pietų Amerikos, Afrikos šalys), uostus, pasiima pacientes — joms neutraliuose vandenyse padaromi abortai.

Šiame pasaulyje silpnų, negalinčių apsiginti žmogiškųjų esybių žudymas dėl patogumo tapo pavyzdžio neturinčiu genocidu. Indijoje abortą pasidariusios moterys niekinamos. Vyras turi teisę būti neištikimas, bet privalo minimaliai išlaikyti taip žemai puolusią žmoną. Tokia moteris rengiama skarmalais, miega atskirai nuo šeimos, valgo išėdas. Kita vertus, neturtingoje šeimoje gimusi mergaitė neretai būna pasmerkta mirčiai arba gali būti parduota už 100 JAV dolerių iš Vakarų atvykusioms vienuolėms. Senovės Egipte abortą padaręs gydytojas galėjo netekti gyvybės. Žymus eutanazijos šalininkas Philipas Nitschke’as jau užsiminė apie “plaukiančios mirties ligoninės” galimybę. JAV įstatymai šalies piliečiu pripažįsta bet kurį žmogų, gimusį net tik JAV, bet ir šaliai priklausančiame laive. Atrodo, sausumos gyventojas žmogus svarbiausius savo gyvenimo etapus — gimimą, mirtį ar net būsimo vaikelio nužudymą — bando perkelti arčiau atvirų vandenų.

.

Ru-486 tabletė

Ru-486, arba mifepristonas, yra vaistas, sukeliantis abortą. Jau kuris laikas jį bandoma įregistruoti mūsų šalyje. Kol kas nesėkmingai. Tačiau vaistų gamintojų rankos ilgos. Ar jums teko girdėti, kad pačiame Seime būtų rengiamos konferencijos dėl kokio nors analgetiko ar antibiotiko? Ru-486 sulaukė tokios garbės. Konferencija virto skandalu paaiškėjus, kad įstatymų leidėjai pažeidžia net kelis įstatymus, reklamuodami šalyje nelegalų vaistą.

Išstumti į rinką abejotiną preparatą stengiamasi ir kitais būdais: tam pasitelkiamos įvairios asociacijos bei draugijos, garsiai šaukiama apie moterų, kurios tiesiog negali egzistuoti be Ru-486, teises. Kol mes naiviai svajojame apie stebuklingą piliulę, išvaduosiančią iš visų problemų, farmacininkai žeriasi milijonus.

Karas dėl tabletės

Bet gal Ru-486 išties vertas dėmesio? „Lietuvoje jis neregistruotas. Kam kalbėti apie tai, ko nėra?“ — klausimu į klausimą atsakė gydytoja ginekologė Audronė Usonienė. „Bet aktyviai stengiamasi, kad jis atsirastų vaistų sąraše. Ką jūs manote apie Ru-486 ir cheminį nėštumo nutraukimo metodą?“ „Jei pasaulyje jis naudojamas, vadinasi, gali būti ir Lietuvoje. Šalyje, kur leidžiama nutraukti nėštumą, moteriai turėtų būti prieinami visi įmanomi metodai.“ „Ar Ru-486 nesukelia kokių nors pavojingų komplikacijų?“— bandau kapstyti giliau. „Komplikacijų pasitaiko bet kuriuo būdu nutraukiant nėštumą“, — atsako gydytoja.

Tuo tarpu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovas Donatas Stakišaitis teigia, kad kalbos apie Ru-486 saugumą bei efektyvumą yra moterų klaidinimas ir dezinformacija.

„Nėra gero aborto. Abortas yra blogybė iš esmės, todėl nereikėtų aklai tikėti teiginiais, kad kažkuris metodas yra geresnis, saugesnis. Jei vaistas gali nutraukti gyvybės siūlą, jis negali neturėti jokių padarinių“, — sako gydytoja ginekologė Gražina Drąsutienė.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 2009 žodžiai iš 3984 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.