Abortas
5 (100%) 1 vote

Abortas

TURINYS

I. ĮVADAS 2

II. NĖŠTUMO NUTRAUKIMAS 3-6

III. KONTACEPCIJA 6-7

IV. IŠVADOS 7

V. LITERATŪROS SĄRAŠAS 8

1. ĮVADAS

Spartūs demografiniai šeimos pokyčiai šalies vyriausybę skatina intensyviai plėtoti paramos šeimai politiką. Vienas svarbiausių paramos šeimai etapų – demografinės ir socialinės situacijos įvertinimas ir problemų įvardijimas. Opiausia – demografinė šeimos planavimo problema. Ją įtakoja įvairūs ekonominiai ir socialiniai veiksniai. Šeimos susiduria su anksčiau nepatirtais socialiniais veiksniais ir yra priverstos prisitaikyti prie kintančios aplinkos, keisti savo gyvenimo būdą, elgseną. Visa tai daro labai didelį poveikį ir tai pastebima tradicinės šeimos bruožų pasikeitimu. Šeima tarsi transformuojasi. Visa to pasekmė – demografinis Lietuvos nuosmukis iki kritinės ribos. XXI amžiaus modernios šeimos modelis – mažai vaikų turinti šeima. Toje pačioje modernioje šeimoje nepageidaujamas nėštumas yra nutraukiamas abortu. Bet juk ne akmens amžius. Yra įvairių kontraceptinių priemonių padedančių apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo. Tačiau, kad ir kokiais moderniais save vadintume, šie apsisaugojimo metodai nėra tokie populiarūs. Gal mes ne tiek jau daug skiriamės nuo gyvūnėlių, kurie žinodami, kad negalės išmaitinti savo mažylių, paprasčiausiai juos nužudo.

Pasirinkau šią problemą, nes ji yra labai aktuali šių dienų žmogui. Ypač tam, kuriam dar viskas prieš akis, tam nuo kurio priklauso tautos išlikimas. Ši tema aktuali ir man – ateityje kursiančiai šeimą.

Šio darbo tikslas – įgyti kuo daugiau žinių apie gimstamumo reguliavimo praktiką abortais Lietuvoje ir pasaulyje, susipažinti su modernia kontracepcija ir visa tai suprantamai išdėstyti raštu. Aptarti problemos priežastis, padarinius, statistiką, sąlygojančius veiksnius ir žinoma prevenciją, kurios imasi ir turėtų imtis Lietuvos vyriausybė ir nevyriausybinės organizacijos. Taip pat aptarti šiuos klausimus: Ar reikia legalizuoti abortus Lietuvoje? Ar abortas, tai tik nereikalingos problemos pašalinimas?

Rašydama šį darbą naudojausi knygomis, sudarytomis Lietuvos filosofijos ir sociologijos instituto, periodika, Lietuvos Respublikos Konstitucija, publikuotais šaltiniais, internetinėmis prieigomis – Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos, Lietuvos bioetikos komiteto, Lietuvos sveikatos informacijos centro, IMAP , Lietuvos Respublikos seimo ir kt. Šaltiniai yra patikimi ir svarbūs.

Rašant darbą problemų neiškilo, nes medžiagos šia tema nebuvo sunku surasti. O ir domėjimasis pačia problema skatino surasti kuo daugiau šaltinių ir pažvelgti į visa tai giliau.

2. NĖŠTUMO NUTRAUKIMAS

Gimstamumo mažėjimas, vis dar didelis abortų skaičius yra labai opios Lietuvos problemos. Jų priežastys daugumai mūsų atrodo savaime suprantamos: sunkus pragyvenimo lygis, moteris skatina mažiau gimdyti vaikų. Šeimos raidą pakeitė staigūs jos socialinių, ekonominių, demografinių, vertybinių bruožų lūžiai. Tačiau panaši situacija yra ir daugelyje išsivysčiusių šalių. Panašu, kad didelis abortų skaičius yra susijęs su nepatikimų apsisaugojimo metodų naudojimu.

Abortų skaičius yra didžiausias tose šalyse, kuriose informacijos nepakanka, šeimos planavimo tarnybos yra silpnos, ir kur moterų seksualinės ir reprodukcinės teisės yra labai suvaržytos. „Abortų poreikis mažėja, kai žmonių informuotumas apie kontracepciją, pritarimas jai ir vartojimas didėja“ . Kontracepcija yra pirmoji apsauga nuo nepageidautino nėštumo. Lietuvoje žmogaus vaisiaus sunaikinimas laikomas teisėtu, jei jį daro gydytojas gydymo įstaigoje iki 12 – tos nėštumo savaitės. Jei abortas laikomas neteisėtu, už jo atlikimą baudžiama pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 142 straipsnį . Baudžiami tik abortą atlikę asmenys, bet ne nėščioji. Neteisėtas abortas priskiriamas nusikaltimams žmogaus sveikatai, taigi akcentuojama moters sveikatos apsauga, bet ne užsimezgusios gyvybės teisė gyventi. Statistika rodo, kad per pastaruosius metus Lietuvoje iš šimto gyventojų ir negyvų gimusių naujagimių atlikta apie 70 abortų.

Kasmet pasaulyje dėl su nėštumu susijusių priežasčių miršta apie 600000 moterų, bet nemiršta nei vienas vyras. Jeigu laiku, kvalifikuotai ir saugiai tokie nėštumai būtų nutraukiami, šių mirčių būtų galima išvengti. Nesaugiai atliekami pogrindiniai abortai turi labai didelės įtakos demografiniams rodikliams.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 19 straipsnis skelbia, kad žmogaus teisę į gyvybę saugo įstatymai . Remiantis vaiko teisių apsaugos apibrėžimu, abortas yra jo teisės į gyvybę pažeidimas. Tačiau yra akcentuojama tik moters laisvė į apsisprendimą – gimdyti ar ne.

Yra daugybė argumentų už abortus, tačiau apžvelgsiu tik keletą iš jų. Imkime, pavyzdžiui, vaiką su gimimo defektais. Šiais laikais gydytojai gali vis geriau nustatyti būsimus apsigimimus dar tada, kai vaikas tebėra įsčiose. Logiška, kad žmonės, kurie suvokia gyvenimo tikslą kaip individualų juslinį pasitenkinimą, turėtų nutraukti nėštumą. Kodėl? Todėl, kad toks vaikas trukdys jiems tenkintis gyvenimo teikiamais malonumais. O galbūt ta šeima neturės galimybių auginti neįgalų vaiką.
Tačiau juk yra svarbiausia nekaltos būtybės teisė į gyvybę. Viena iš pagrindinių žmogaus teisių ir visų kitų teisių šaltinis yra teisė į gyvybę. Tai reiškia, kad įstatymai, įteisinantys nekaltų žmonių žudymą abortais yra absoliučiai priešingi neliečiamai teisei į gyvybę ir tokiu būdu neigia visų lygybę prieš įstatymą. Tokie įstatymai yra radikaliai priešingi ne tik individo gėriui, bet ir bendrajam gėriui, nes prisideda prie pagarbos gyvybei menkinimo ir atveria kelius veikimo būdams, griaunantiems žmonių pasitikėjimo vieni kitais santykius.

Šiuo metu Jūs matote 37% šio straipsnio.
Matomi 845 žodžiai iš 2298 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.