Abortas ir jo žala
5 (100%) 1 vote

Abortas ir jo žala

Referatas

Abortas ir jo žala


Turinys

Įvadas

Darbe apibrėžiama aborto sąvoka, parodoma jo žala istorijos eigoje, abortas įvertinamas tais aspektais , kurių pagrindu jis traktuojamas kaip žala. Aptariamos priežastys, dėl kurių moterys daro abortus.

Abortas – aktualus klausimas paauglystės amžiuje. Paauglystė – amžius nuo lytinio brendimo iki 20 metų. Pagal E. Eriksoną (1963) tai – ,,tapatybės ir vaidmenų neaiškumo’’ laikotarpis ,amžiaus tarpsnis, kuriam būdinga ,,tapatybės paieška’’, kada paauglys gilina savivoką mėgindamas vaidmenis, derindamas juos ir taip siekdamas individualios tapatybės. Šiame amžiaus tarpsnyje kuriamas savojo ,,aš’’ vaizdas, pervertinamos ir apibrėžiamos vertybės, įsisąmoninami poreikiai ir interesai. Šiam laikotarpiui būdingo tapatybės formavimosi metu įvairiose situacijose išbandomas savo asmens suvokimas: išnaudojamos galimybės išmėginant įvairius vaidmenis.

Šis darbas skiriamas paauglystės amžiaus tarpsnio laikotarpio vaikams, nes tai amžius, kai pereinama iš tapatybės stadijos į emociškai artimų santykių kūrimo bei seksualinio elgesio stadiją.

Darbo tikslas – atskleisti aborto žalą.

Darbo uždaviniai:

1. Literatūros apžvalga.

2. Apibendrinimas.

Darbą sudaro 3 dalys: pirmoji dalis skiriama aborto ir jo žalos sąvokai , antroji – tos sąvokos problematiškumui įvertinti, trečioji – perspektyvoms nagrinėti praeities ir dabarties kontekste.

`Reikšminiai žodžiai: abortas, ugdytinis, pedagogas, ugdymo metodai, formos, būdai, turinys.

Metodai:teoriniai: mokslinės, medicininės ir pedagoginės literatūros analizė.

1.Aborto sąvoka

Abortas (lot. abortus – sunykstu, apmirštu), – nėštumo nutraukimas arba nutrūkimas per pirmąsias 28 nėštumo savaites . Jis būna savaiminis arba dirbtinis.

Savaiminis abortas (persileidimas) įvyksta prieš moters norą. Būna ankstyvasis ir vėlyvasis. Dažniausiai jis įvyksta tada, kai apvaisintas kiaušinėlis gimdoje netaisyklingai vystosi ir žūva. Dažniausios priežastys – nėščiosios liga (infekcinė, širdies ir kraujagyslių, inkstų, cukrinis diabetas), apsinuodijimas nikotinu, alkoholiu, gyvsidabriu, vitaminų trūkumas, lytinių organų anomalijos, uždegimai, navikai, sąaugos, kiaušidžių ir kitų belatakių liaukų veiklos sutrikimai, fizinės ar psichinės traumos, dažniausiai kelios priežastys iškart.

Per savaiminį abortą gemalas atsiskiria nuo gimdos sienelių ir gimdos raumenys susitraukinėdami išstumia jį iš gimdos. Tinkamai gydant nėštumą galima išsaugoti. Jei žuvęs vaisius lieka gimdoje (neįvykęs abortas, tai nustatoma ultragarsu), jis pašalinamas operacija.

Dirbtinį abortą leidžiama daryti iki 12 savaitės, ligoninėje. Atliekant ne ligoninėje, jis vadinamas kriminaliniu.

2.Pedagoginės sistemos komponentai ir abortas

2.1.Paauglystė – perėjimas į seksualinio elgesio stadiją

Paauglio psichosocialinės raidos teorijos bei jų prielaidos įvairuoja šios srities autorių darbuose. Doc. R. Černiauskienės (knygoje ,,Raidos psichologija’’) straipsnyje, ir Ph. D. Temple universiteto p. V. J. Černiaus ( knygoje ,,Mokytojo pagalbininkas’’) .aptariami fiziologiniai poreikiai, kurie paauglystės amžiuje svarbūs tiek vertybių formavimęsi, tiek situacijų vertinime. Ir R. Žukauskienė, ir V. J Černius tapatumo teoriją apibūdina remdamiesi E, Eriksono tyrinėjimais ir išvadomis. R. Žukauskienės tapatumo raidos esmė, apimanti vertybes, kitų asmenų elgesio modeliavimą pateikta pagal V. J. Černiaus vertybių etinės sistemos kūrimo, identifikacijos teoriją. Panašiai kaip V. J. Černius teiginiuose apie identifikacijos ir imitacijos svarbą aukštesniosiose moksleivių klasėse, R. Černiauskienė pateikia Rogerso raidos vertinimą. Kultūrinės antropologijos krypties atstovų nuomonė (R. Žukauskienė) panašiai kaip V. J. Černiaus apibendrinimai apie mokyklos pagalbą sprendžiant konfliktus nesureikšmina mokyklinio nerimastingumo.

R. Žukauskienės knygoje ,,Raidos psichologija’’ skyriuje apie paauglio socialinę raidą rasime Z. Freudo, M. Mead, R. Benedict, C. Rogerso, R. Lernerio bei kiti klasikiniai ar populiarių autorių teorinius požiūrius. V. J. Černiaus knygoje,,Mokytojo pagalbininkas’’ paauglio psichosocialinė raida pateikiama moksleivių protinių sugebėjimų, inteligencijos ugdymo ir panašiais aspektais.

2.3.juridiniai aspektai

Lietuvos įstatymai leidžia nutraukti ne didesnį kaip 3 mėn nėštumą.

Tačiau pastaruoju metu stebimi prieštaravimai tarp įstatymų ir medicinos mokslo išradimų: 2002 m. gegužės 8 d. vaistų registracijos komisijoje registruotas RU – 486 cheminiam abortui atlikti atveria galimybes žūti ir vyresnio negu 3 mėnesiai
vaisiui ir gydytojams ,,gydyti’’ abortą minėtų vaistų pagalba pasidariusią moterį netraktuojant jų kaip atlikusių pacientei abortą.

Kitos Baltijos respublikos:estų Baudžiamajame kodekse yra straipsnių, kuriuose numatoma griežtai bausti motinas , kurios, vartodamos vaistus, nužudo vaisių gimdoje arba kitaip pasidaro abortą (laisvės atėmimu). Latvijos Baudžiamasis kodeksas tokių griežtų priemonių kovai su abortu nepateikia. 3.Abortas: realybė ir problemos

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 709 žodžiai iš 2338 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.