Afganistano opijaus geopolitika
5 (100%) 1 vote

Afganistano opijaus geopolitika

Afganistano opijaus geopolitika

TURINYS

ĮVADAS 1

OPIJAUS SAMPRATA 3

OPIJAUS GABENIMO KRYPTIS 5

KARAS PRIEŠ NARKOTIKUS: AFGANISTANO SPECIFIKA 6

AFGANISTANO GALIMI VARIANTAI 8

IŠVADOS 11

LITERATŪROS SĄRAŠAS 13

ĮVADAS

Nusistovėjusiame šešėlinio pasaulio žemėlapyje Afganistanas yra žinomas kaip pats didžiausias opijaus (aguonų ekstrakto – narkotinės medžiagos) augintojas. Apie tai skelbta ir Jungtinių tautų tarptautinės narkotikų kontrolės tarybos 2006 m. ataskaitoje. Kalbant ekonominiais terminais, ši šalis užima beveik monopolinę padėtį narkotikų žaliavų tiekimo rinkoje. Minėtoje ataskaitoje teigiama, kad vien Afganistane užauginama 87 proc. viso pasaulinio opijaus. Tai yra žvėriškai didelis skaičius, kuris tik santykinai nežymiai sumažėjo po JAV vadovaujamos koalicijos invazijos į Afganistaną bei Talibano režimo nuvertimo ir pradėjo dramatiškai augti šiais metais. Jeigu 2004 metų “Afghanistan Opium Survey” teigė, kad iš 4850 pasaulyje užaugintų tonų opijaus 4200 buvo užauginta Afganistane ir kad, lyginant su 2003 metais, eksporto vertė išaugo nuo 2,3 mlrd. iki 2,8 mlrd. JAV dolerių, tai 2005 analogiška ataskaita teigė, kad minėtas skaičius sumažėjo tik nuo 4200 iki 4100 tonų opijaus. 2006 metų “Afghanistan Opium Survey” parodė, kad situacija pasidarė kritiška, nes opijaus gamyba šoko į viršų net 59 proc. ir, lyginant su 2005 metais, buvo nuimta net 6100 tonų narkotinio derliaus.

Darbe stengiausi naudoti įvairių autorių, skirtingas nuomones atspindinčią literatūrą. Tačiau kaip teko pastebėti, literatūros pasirinkimas šia tema yra labai menkas. Bibliotekų lentynose tik kukliai ir netikėtai šmėkšteli viena kita autoriaus apie Afganistaną knyga ir tai, daugiausiai rašoma apie terorizmą. Nemažai informacijos apie Afganistaną pateikiama internetiniuose puslapiuose, tačiau čia apsiribojama tik narkotikų gamybos ir prekybos faktų pateikimu, o rimtesnės mokslinės analizės labai mažai. Tačiau nepaisant iškilusių sunkumų, labiausiai darbe buvo remtasi Igno Pajukščio straipsniu “Opijaus geopolitika”, kurioje labai glaustai, tiksliai ir aiškiai aprašoma opijaus problema Afganistane. Plačiai rėmiausi ir straipsniu parengtu pagal „New Europe Review“ informaciją “Vidurio Azija: kvaišalai, politika ir skurdas“, kuriame norima priminti, kad Vidurio Azijos valstybės susiduria su daugybe iššūkių – pradedant aplinkosaugos problema, baigiant ekonomikos atkūrimu. Taip pat daug naudingos informacijos suteikė straipsnis ”Narkotikai – slaptoji JAV strategija Rusijos ir Europos atžvilgiu“, kurio nagrinėjimo sritį nusako pats straipsnio pavadinimas.

Išanalizavus ir įvertinus temos ištirtumą aktualioje mokslinėje literatūroje, galima teigti, kad Afganistane opijaus auginimo problema yra mažai išnagrinėta ir atskleista. Kyla daugybė neatsakytų klausimų ir problemų šia tema: Kodėl po JAV vadovaujamos koalicijos invazijos į Afganistaną bei Talibano režimo nuvertimo, pradėjo dramatiškai augti opijaus užauginimo tempai? Ar šalia kovos su terorizmu vyksta adekvati kova su narkotikais? Ar reikia uždrausti Afganistano fermeriams auginti šią, jau tradicine tapusią ir gerai atsiperkančią kultūrą, o galbūt egzistuoja tam tikri veiksniai, kurie skatina priešingą tarptautinės bendruomenės poziciją – problemos ignoravimą ir toleravimą? Kokia yra šio narkotiko auginimo, perdirbimo ir transportavimo geografija bei politika? Į šiuos ir kitus klausimus ieškosime atsakymo šiame darbe.

Šio darbo pagrindinis tikslas – išsiaiškinti ar reikia Afganistano ūkininkams leisti išsaugoti “tradicinį” verslą.

Darbo uždaviniai:

1.pateikti opijaus sampratą;

2. atskleisti Afganistane užauginto opijaus gabenimo kryptis;

3. išsiaiškinti kovos su narkotikais Afganistano specifiką;

4. pateikti galimus problemos sprendimo variantus;

Darbas struktūriškai susideda iš keturių dalių. Pirmojoje, aptariama kas apskritai yra opijus, iš ko išgaunamas ir kokia jo paskirtis. Tai padaryti yra begalo svarbu, kadangi neaptarus ir nesusidarius apie tai vaizdo, negalėsime suprasti ar reikia Afganistano ūkininkams leisti išsaugoti “tradicinį” verslą.

Antroje darbo dalyje, atskleidžiama Afganistane užauginto ir dar neperdirbtos žaliavos gabenimo kryptys, išsiaiškinsime į kokias šalis opijus keliauja iš pat Afganistano iki pat paskutinių taškų bei taip pat įvardinsime tas šalis, kuriose pakeliui sėkmingai žaliava perdirbama. Tai išsiaiškinti yra labai svarbu, kadangi tik sužinoje tai, galėsime spręsti kiek pasaulio šalių Afganistanas aprūpina narkotinėmis medžiagomis bei kokią įtaka daro Afganistanas narkotikų verslui.

Trečioje darbo dalyje, išsiaiškinamos pagrindines priežastis, kodėl Afganistane opijaus užauginimo kiekis tik santykinai nežymiai sumažėjo po JAV vadovaujamos koalicijos invazijos į Afganistaną bei Talibano režimo nuvertimo metu ir pradėjo dramatiškai augti šiais metais. Be to atskleidžiama ką reikia daryti, kad visgi sumažėtų šie skaičiai.

Ketvirtoje, paskutinėje darbo dalyje, aiškinamasi kokį sprendimą reikėtų priimti Afganistano atžvilgiu – legalizsuoti ar uždrausti aguonų auginimą. Visi žinome, kad narkotikai yra blogybė ir grėsmė numeris vienas, tačiau pats opijaus auginimas kilniems medicininiams bei moksliniams tikslams nėra smerktinas.
Tad, kodėl vienoms šalims turėtų būti leidžiam auginti opijų, o Afganistanui – uždrausta, tuo labiau žinat tai, kad Afganistano ūkinikai yra labai skurstantys. Šioje dalyje, pateikiami variantai, kurie gali išspręsti Afganistane narkotikų problemą. Išsiaikinsime, kuris variantas yra realiausias ir labiausiai tinkamas Afganistano fermeriams, kad jie nenukentėtų.

OPIJAUS SAMPRATA

Kadangi mane domina išsiaiškinti ar reikia Afganistano ūkininkams leisti išsaugoti “tradicinį” verslą., todėl visu pirma, mano manymu, reikėtų pradėti bent glaustai išsiaiškinant, kas yra opijus, iš ko išgaunamas ir kokia jo paskirtis.

Opijus (opiumas) – narkotinė madžiaga, išgaunamas iš aguonos, naudojamas ir kaip vaistas. Daržo aguona (Papaver somniferum) – metinis augalas, galintis užaugti iki 70-100 cm. Žiedai – balti, rausvi ar violetiniai. Nesubrendusi mezginė beveik apvali (kartais ovali), jos skersmuo nuo 1 iki 5 centimetrų.

Aguonos auga karšto ir sauso klimato zonoje, prasidedančioje Balkanuose ir besidriekiančioje per Turkiją, Iraną, Afganistaną, Pakistaną, Indiją, Birmą, Vietnamą ir Tailandą iki Pietų Kinijos; taip pat Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Daugiausia daržo aguonų kultivuojama dviejuose regionuose, žinomuose „auksinio trikampio“ (Birma, Laosas ir Tailandas) ir „auksinio pusmėnulio“ (Afganistanas, Iranas ir Pakistanas) pavadinimais. Pats Opijus gaunamas iš daržinės aguonos (Papaver somniferum) sulčių; pavadinimas išvedamas iš graikų dievo Opiono. Opijus išgaunamas pradreskiant aguonos galvutę. Džiovinant panašias į pieną sultis gaunama tamsiai ruda masė, kurioje yra apie 25 alkaloidai, tarp jų kodeinas ir morfijus. Pagrindinės daržinės aguonos auginimo sritys – Afganistanas, Iranas, Pakistanas, Turkija, Libanas ir Meksika.

Opiatais vadinama visa grupė iš daržinės aguonos išgaunamų medžiagų. Padeda gydant stiprius skausmus, tačiau reguliariai vartojami visada daro žmogų priklausomą, o staigiai nutraukus gali sukelti abstinencijos simptomų. Kai kurie opiatai, kaip kad heroinas ir morfinas, veikia euforizuojančiai. Opiatai kaip vaistai ir narkotikai turi ilgą tradiciją. Prie Viduržemio jūros jie neginčijamai buvo vartojami jau prie 4 tūkst. metų. Hipokratas sudžiovintas aguonos sultis rekomendavo nuo nemigos, karščiavimo, skrandžio ir žarnyno ligų bei skausmų. Vis dėlto jau anksti buvo žinomi ir narkotiko pavojai. Viduramžių pabaigoje pergalingą žygį per Europą pradėjo opijaus tinktūra „Laudanum“ – mišinys iš vyno, opijaus ir drignės, ją rekomenduodavo ir didysis Paracelsas. Apie 1900 m. opijaus galėjai nusipirkti kiekvienoje vaistinėje – juo buvo raminami maži vaikai, tai buvo migdomieji ir dažnai rekomenduojami nuo kosulio. XIX a. opijus tapo taip pat masių narkotiku Europoje ir Azijoje. Šiandien jis ir opijaus žaliava tėra pradinė medžiaga morfijui ir heroinui.

Kaip paaiškėjo iš opijaus gaminamos įvairios medžiagos: minėtasis morfijus ir heroinas, taip pat metadoras ir t.t. Kai kurias įdomesnes, labiau vertas dėmesio glaustai aptarsiu.

Morfijus: Grynas morfijus – balti ar gelsvi skaidrūs milteliai. Tradiciškai gaminant milteliai užteršiami, todėl paruduoja ir tampa panašūs į cinamoną. Gamybai naudojama organinė rūgštis (paprastai askorbino, citrinos arba vyno rūgštys, acto rūgšties anhidridas).Morfijus – viena iš svarbiausių šiuolaikinėje medicinoje vartojamų narkotinių medžiagų.

Heroinas: Heroinas – milteliai, kurių atspalvis įvairuoja nuo balto ar pilkšvo iki rudo priklausomai nuo teršalų ir ruošimo būdo. Norint susišvirkšti heroino, kaip ir švirkščiant morfijų, reikia pridėti rūgšties. Heroino koncentracija „gatvei skirtuose preparatuose“ gali būti įvairi.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1308 žodžiai iš 4274 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.