Afrika6
5 (100%) 1 vote

Afrika6

Afrikos džiunglėse

Afrikoje plyti ne tik savanos ir dykumos. Centrinėje Afrikoje vešlūs atogrąžų miškai driekiasi iki pat kalnų. Tai garsiųjų kalnų gorilų buveinės. Kaip ir visose atogrąžose, klimatas čia drgnas ir karštas, tik aukščiau, link kalnų, maloniai vėsu. Visur džiunglėse tyko pavojai, todėl jų gyventojų didžiausias rūpestis- kaip išlikti nepastebėtiems. Taigi nepatyręs šių vietų lankytojas vargiai pamatys tankumyne kokį gyvūną. Tad kurgi jie visi slepiasi?

Gorilos ir šimpanzės neturi pastovios vietos. Šios žmogbeždžionės dieną keliauja per mišką, ieškodamos maisto, o trumpų sutemų metu rengiasi sau nakvynę: iš lapų ir šakų klojasi minkštus patalus, kuriuose taip patogu išsitiesti.

Šimpanzės sau guolį susikrauna aukštai medyje. Ant tvirtos medžio šakumos iš šakų ir šakelių pasidaro pagrindą, kurį minkštai iškloja lapais. Kai kurios beždžionės nepatingi pasidaryti stogelį nuo lietaus. Ir štai per kelias minutes gulis gatavas.

Beždžionių jaunikliai, prisisiautę per dieną, vakare būna pavargę. Iki penkerių metų jie miega rūpestingos mamos glėbyje, tačiau nuo dešimties mėnesių, nors dar ir negrabiai, beždžioniukai jau bando kurti nelabai tvirtus ir patogius guolius.

Didžiulės gorilos per sunkios miegoti aukštai medyje, todėl jų banda, saugoma stipraus ir prityrusio vado, jaučiasi saugi ir ant žemės, kur pasikloja minkštą guolį. Napaisant grėsmingos išvaizdos, gorila yra taikus žolėdis. Deja, ji priklauso nykstantiems Afrikos džiunglių gyvūnams.

Gražuolis Kongo povas tankiuose krūmuose ieško vabzdžių, vaisių ir sėklų. Jis nelabai rūpinasi savo lizdo statyba. Patelė sudeda du- keturis kiaušinius tiesiog ant žemos, plačios šakos. Kol ji peri, patinėlis būna kur norms netoliese. Išsiritę mažieji poviukai tupi savo varganoje gūžtelėje tik porą dienų, o paskui jau nušoka nuo šakos ant žemės ir seka paskui tėvus, ieškodami maisto.

Skraidančio šuns dienojimo vieta atvira visiems vėjams. Kai jam pasidaro per karšta arba kai įkyri atogražų lietus, gyvūnas kietai susisupa į savo milžiniškus plėvinius sparnus, siekiančius iki 75 cm ilgio. Skraidantis šuo atrodo it milžiniškas šikšnosparnis, kabantis ant šakos žemyn galva. Taip visas jų būrys ištisas dienas ir kybo. Tik sutemus patraukia šie nakties gyventoja ieškoti sau maisto. Jie yra tikri vegetarai, labiausiai mėgstantys vaisius, nektarą ir atogrąžų gėlių žiedadulkes. Džiunglėse gyvena ir termitai. Jų namai panašūs į grybus, savo kepurėlėmis gerai apsaugojančius gyventojus nuo smarkių lietaus šuorų.Afrikos savanose

Savanos driekiasi plačiose Pietų Afrikos lygumose. Labiausiai čia auga žolė- pagrindinis antilopių, gaželių, zebrų ir dramblių maistas. Kur ne kur šiose vietovėse pamatysi augantį medį, kurio skėčio formos vainiklapyje nuo negailestingo saulės spindulių ar alkanų lizdų, plėšikų, priedangos jieško paukščiai audėjai. Kiti smulkesni savanos gyvūnai įsikasa gilyn į žemę.

Lyg mažos tvirtovės maždaug vieno metro aukštyje nuo žemės būriuojasi savanoje termitynai. Tik drėgnuose, vėsiuose savo būsto koridorėliuose ir kamaraitėse maži balti termitai apsisaugo nuo negailestingos saulės. Šviežias oras į vidų patenka per aukštus termityno bokštus. Lauko sienos sumūrytos iš lipnios, ore sukietėjančios masės: žemės, medžių dalelyčių, seilių ir purvo. Termityno centre gyvena karalių pora, o šalia esančiose peryklose vystosi kiaušiniai ir jaunos lervos. Aukščiau įrengti maisto atsargų sandėliai, kuriuose įvairių rūšių termitai auginasi sau grybus. Pagalvota čia ir apie vandens atsargas. Mažieji statybininkai žemėje iškasa vertikalius šulinius, siekiančius šiose vietovėse taip brangų gruntinį vandenį. Toks gerai įrengtas termitynas kartais sulaukia ir keleto šimtų metų.

Tiesa, neretai nuostolių savo stipriomis kanopomis pridaro termitų medžioti išėjęs vamzdžiadantis. Kitaip nei paprastasis audėjas, audėjas- pynėjas atskirai būstą statosi ir pakabina jį ant plonos medžio šakelės. Nepailsdamas petinėlis snapeliu iš stiebų supina apskritą, menišką lizdą. Ne taip jau paprasta, kabinant ant šakos lizdą, tinkamai užmegzti mazgus. Tam reikia nemažos patirties ir įgūdžių. Baigtas lizdas kritiškai įvertinamas patelės.

Tik įsitikinusi, kad jis pakankamai tvirtas, paukštukė įlenda į vidų ir padeda ten kiaušinius. Tokiame lizde auga mažyliai, apsaugoti nuo bet kokių pavojų. Net ir medžiuose gyvenančioms gyvatėms nelengva ilgais vamzdžiais, vedančiais į izdo vidų, pasiekti jauniklius. Kol mama augina vaikus, patinėlis jau pina kitą lizdą.

Egiptas

Sakoma, kad Egiptas- Nilo dovana. Egiptas, vienos iš seniausių pasaulio kultūrų lopšys, išaugo Nilo krantuose daugiau kaip prieš 5000 metų, valdant faraonams. Didžiają šalies dalį užima smėlio dykuma, tik upės slėnyje driekiasi siauras derlingas ruožas, išplatėjantis deltoje. Jame gyvena beveik visi egiptiečiai. Dauguma jų arabai musulmonai. Ekonomikoje vyrauja žemdirbystė, naftos gavyba, turizmas, daug pajamų duoda laivai, perplaukiantys Sueco kanalą, ir užsienyje dirbantys arabai.

Senovės Egipto gyventojai manė, kad sausuma yra gulintis dievas, o medžiai bei kiti augalai dygsta iš jo kūno.
Jie tikėjo, kad dangus- tai milžiniška deivė, pasilnkusi virš žemės. Žvaigždės- tai šviečiantys jos drabužių brangakmeniai. Daugelį metų žmonės tikėjo, kad Žemė plokščia ir kad jūreiviai nuo jos krašto gali nusiristi tiesiai į pabaisos nasrus. Buvo jūreivių, įsitikinusių, kad norint perplaukti pasaulį, reikia įveikti ugnies juostą, kurioje žemė dega, o vanduo verda.

Sueco kanalas

Sueco kanalas jungia Raudonąją jūrą su Viduržemio jūra. Tai vienas didžiausių ir svarbiausių pasaulyje dirbtinių vandens kelių, jungiantis Europą su Indija ir Rytų Azija. Kanalas buvo kasamas su Prancūzijos ir Britanijos pagalba, baigtas 1869 m. XXa. jis buvo pagilintas ir paplatintas, kad perplauktų dideli laivai ir tanklaiviai. 1956 m. jį ėmė kontroliuoti Egiptas. Dabar kanalo muitas yra svarbus šalies pajamų šaltinis.

Senovės miestai

Egipte pilna senovinių paminklų. Milijonai turistų lanko piramides ir kitas vietoves, plaukia Nilu. Piramidės, faraonų kapai, statyti daugiau kaip priš 4000 metų, yra vienintelis išlikę iš septynių pasaulio stebuklų.

Kairas

Kairas turi apie 9,5 mln. gyventojų ir yra ne tik didžiausias, bet ir sparčiausiai augantis miestas Afrikoje. Jame nepaprastai opi būsto problema. Atsikėlėliai dažnai turi gyventi purvynuose, sausakimšuose lūšnynuose. Kai kurie rado prieglobstį Mirusiųjų mieste- milžiniškose kapinėse už Kairo. Žmonės gyvena ir ant stogų.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1091 žodžiai iš 3581 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.