Afrikos muzika
5 (100%) 1 vote

Afrikos muzika

Fela Anikulapo Kuti

1938.10.15 – 1997.08.02

Kai besileidžiančianti iki raudonumo įkaitusi Afrikos saulė pavakariais užliūliuoja lygias savanas ir virš žemės įsitvyro ramybė ir gaivi vakaro prieblanda, virš begalinių žemyno tolių suspiegia vienišas saksofonas, vyniodamas iš Afrikos gelmių sklindantį atodusį. Tolumoje ritmingai ir sodriai bumsint afrikietiškiems kongo bongo būgnams, nenusakomo tyrumo melodija ima pasakoti graudžią Afrikos istoriją – „Afrika yra pasaulio centras, atsigręžk į Afriką, čia visų mūsų šaknys…“

Fela Anikulapo Kuti ne tik vakarų pasauliui, tačiau ir pačiai Afrikai yra vienas iškiliausių visų laikų žemyno muzikantų, daininkų ir poetų. Jis buvo kovotojas už visos Afrikos vienybę, žmonių laisvę ir lygybę. Jis kvietė visus pasaulio žmones vienytis ir išstumti iš pasaulio nesantaiką, skurdą, neteisybę. Jis buvo ne tik puikus instrumentalistas, aštrios socialinės lyrikos poetas, drąsus žmogus ir vienas Nigerijos laisvės šauklių, jis kartu buvo paprastas žmogus, mėgstantis gerus party ir kitas kasdienes linksmybes, įkūręs nuosavą pogrindinį klubą Lagose ir nuolat pūsdamas marihuaną mėgęs atidžiai pasamprotauti apie gyvenimą…

Fela gerai suprato, kad milžiniškas Afrikos žemynas vis labiau tampa tolimiausiu žemės užkampiu. Čia žmonijos lopšys, čia visų žemės gyventojų šaknys, tačiau dabar šiame žemės lopinėlyje saulė išdegino ne tik žemę, bet ir žmonių sielas. Čia vyksta karai, karinės vyriausybės niekina žmones ir mėgaujasi valdžia, o milijonai nuskurdusių žmonių priversti ieškoti maisto šiukšlynuose.

Nigerija – viena galingiausių vakarų Afrikos valstybių, įsikūrusi ant sraunaus Nigerio, tačiau tai tik geografija. Lagose – šalies sostinėje – tvyro gyvas chaosas ir pragaras. Gatvės pergrūstos sukežusių sunkvežimių ir autobusiukų, namai griūna, tvyro bedarbystė, o jei kas ir dirba, tai pragariškai kenksmingomis sąlygomis, mieste baisus nusikalstamumas, šalia begalinių lūšnynų ir šiukšlynų stiebiasi saulę uždengiantys daugiaaukščiai paversdami kraštovaizdį dar didesniu chaoso sūkuriu.

Fela verkia ir iškėlęs rankas meldžia, kad žmonės sustotų ir sutramdytų savyje užgimusį žvėrį – jis klausia kur ir kodėl eina Afrika, juk niekam nuo to negeriau?

Vietiniame klube „The Shrine“ šįvakar koncertuoja Fela. Prie durų ir aplinkinėse gatvėse minios žmonių. Tai juodasis jaunimas, kuriam Lagose Felos koncertai dažniausiai tėra vienintelis pasilinksminimas. Be muštynių gatvėse, be prievartos skersgatviuose.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 392 žodžiai iš 754 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.