Agresija1
5 (100%) 1 vote

Agresija1

TURINYS

Įvadas………………………………………………………………………………………… 2

Agresijos apibūdinimas ir svarbiausi bruožai……………………………………3

Agresyvaus elgesio teorijų apžvalga ir analizė……………………………….…4

Agresijos rūšys……………………………………………………………………………..5

Žiniasklaida ir agresyvus elgesys…………………………………………………….6

Vaiko statusas grupėje……………………………………………………………………8

Šeima……………………………………………………………………………………………9

Darbo su agresyviais vaikais ypatumai……………………………………………..10

Išvados…………………………………………………………………………………………11

Literatūra………………………………………………………………………………………12

ĮVADAS

Dažnai susidurdami su vaikų agresija, suaugusieji arba nekreipia į tai dėmesio, arba išsigąsta ir nebežino kaip elgtis su tokiais vaikais toliau.

Vaikai, taip pat, kaip ir suaugusieji, susiduria su prievarta ir atsakomąja prievarta, su sėkmės siekimu naudojant jėgą ir ginklus, su beprotišku lyderiavimu, su savo statuso paaukštinimu bet kokiomis priemonėmis.

Suaugusieji gali į tai žiūrėti labai ramiai, bet tuomet ko mes sulauksime ateityje? Taigi, reikėtų sustoti ir pažiūrėti prievartai, agresijai į akis ir gal tada mums būtų aiškiau, ką mes turime daryti ir kaip elgtis.

AGRESIJOS APIBŪDINIMAS IR SVARBIAUSI BRUOŽAI

Agresija yra toks elgesio tipas, kuris pasireiškia kiekvieno žmogaus gyvenime, nepaisant jo amžiaus, lyties, rasės, religijos ir t.t. Agresijai paprastai priskiriama ne bet kokie veiksmai, sukeliantys skausmą arba kitus nemalonius jausmus, o tiktai tie, kuriais sąmoningai siekiama pakenkti kitam. Šiuo metu dauguma autorių, apibūdindami agresiją, atsižvelgia į du pagrindinius kriterijus: žmogaus ketinimus ir jo veiksmų pasėkmes. Todėl agresija – tai toks elgesys, kuris yra nukreiptas prieš kitą žmogų, gyvą būtybę arba negyvą objektą ir kuriuo siekiama sukelti diskomfortą, skausmą arba padaryti kokią nors žalą ( tiek fizinę, tiek psichologinę ).

Yra priskiriamos tokios pagrindinės agresijos formos:

– impulsyvi – gynybinė agresija kyla tada, kai jis kažko bijo, kai jam kažkas grąsina. Ji pasireiškia netikėtose, neįprastose situacijose, kai žmogus neturi laiko gerai apmąstyti visų galimų alternatyvų, kai jis yra stipriai susijaudinęs ir išgyvena negatyvias emocijas. Čia jis gali žmonių ketinimus suvokti kaip priešiškus.

– Instrumentinė agresija leidžia pasiekti tam tikrų tikslų, neskaitant tiesioginės žalos aukai. (Pvz.: užpuolimas, norint atimti pinigus). Vienas iš jos variantų – grupinio solidarumo pasekmė. Būdami grupėje paaugliai dažnai paklūsta jos spaudimui ir elgiasi agresyviai norėdami įsitvirtinti, pakelti savo vertę bendraamžių akyse arba išvengti galimo atstūmimo.

– Priešiška – piktybinė agresija. Šiuo atveju naudojama prievarta ir smurtas yra savitiksliai, t.y. agresorius neturi kito kokio nors aiškaus tikslo, išskyrus tai, kad jis siekia kitam žmogui sukelti diskomfortą ir skausmą. Šiuo atveju dažniausiai pasirenkama tokia auka, kuri yra silpnesnė, kuri negali duoti adekvataus atkirčio.

AGRESYVAUS ELGESIO TEORIJŲ APŽVALGA IR ANALIZĖ

1. Froidas teigė, kad agresija yra įgimta. Agresijos instinktą Froidas kildino iš mirties instinkto. Jis aiškino, kad ideali būsena, kurios siekia gyvas organizmas yra tokia, kurioje nejaučia jokios įtampos, jokių poreikių. Tai gali būti tik mirties atveju. Taip žmogus siekia sunaikinti pats save. Tačiau, kai “įsijungia” savisaugos instinktai, negatyvi energija nukreipiama į išorę, į kitą žmogų.

F.Lorencas (tyrinėjo agresyvų gyvūnų elgesį) manė, kad agresija yra genetiškai nulemta. Jis teigė, jog agresija funkcionuoja pagal hidraulinio modelio principą – susikaupus dideliam agresijos instinkto energijos kiekiui, ji turi būti išreikšta.

2. Frustracijos teorijos šalininkai teigė, kad ryšys tarp frustracijos ir agresijos yra įgimtas, t.y., kad frustracija visada sukelia agresiją, o agresija visada yra frustracijos pasekmė. Tolerancija frustracijai – yra tam tikras slemkstinis dydis, kurį viršijus, pasireiškia kokybiškai skirtingos elgesio formos. Ir tik tada, kai patiriami trukdymai viršija individualų tolerancijos frustracijai slenkstį, gali pasireikšti vienokios ar kitokios agresyvaus elgesio formos.

AGRESIJOS RŪŠYS

Fizinė agresija pasireiškia skausmo siekimui visam organizmui.

Verbalinė agresija – žodinė reakcija, kuri perduoda nemalonius impulsus, atstumimo arba gąsdinimo forma.

Tiesioginė agresija pasireiškia, kai šalia yra auka.

Netiesioginė agresija – kenkimas, skausmo sukėlimas per atstumą.

Aktyvi agresija pasireiškia tam tikrais veiksmais arba neveiklumu, kurie neleidžia aukai pasiekti norimų tikslų. Neaktyvios agresijos atveju ta žala dažnai pasireiškia tada, kai agresoriaus šalia nėra. Aktyvi ir tiesioginė
agresija leidžia aukai tiesiogiai atpažinti agresorių ir todėl yra tikimybė, kad bus atkeršyta, atsilyginta už padarytą skriaudą.

Reaktyvi ir instrumentinė agresija (Berkovitz). Reaktyvi agresija susijusi su įgimtu biologinių organizmo polinkių impulsyviai atakuoti nemalonių stimulų šaltinį. Reaktyvios agresijos tikslas yra tą individą sužeisti, tuo tarpu instrumentinė agresija – žalos, skriaudos darymas, ieškant kokių nors tikslų. Berkovičius teigia, kad kiekviename agresijos atvejyje pasireiškia ir reaktyvi, ir instrumentinė agresija. Tačiau norint išsiaiškinti, kas verčia agresyviai elgtis, tyrinėjama reaktyvi agresija.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 740 žodžiai iš 2421 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.