Aids1
5 (100%) 1 vote

Aids1

Pasaulinė AIDS kampanija’ 2004 “Moterys, mergaitės ir ŽIV/AIDS”

Kampanijos šūkis:

“Ar išgirdai mane šiandien?”

2004 metų pasaulinės AIDS kampanijos tikslas – skatinti pasaulinę veiklą, siekiant užkirsti kelią ŽIV/AIDS epidemijos plitimui, ypatingą dėmesį skiriant moterims ir merginoms bei pilietinės visuomenės vaidmens stiprinimui.

Pagrindiniai kampanijos teiginiai:

• Moterys ir merginos yra labiau pažeidžiamos ŽIV infekcijos.

• Moterys-lyderės turi atvirai kalbėti apie ŽIV ir AIDS.

• Moterys dažniausiai yra vilties ir stiprybės šaltinis, jos vienija šeimas bei bendruomenes ir turi dideles galimybes ŽIV infekcijos ir AIDS prevencijoje dirbti visuomenės labui.

• Moterys gali įtakoti įvairias organizacijas dėl stigmos ir diskriminacijos, susijusios su

ŽIV/AIDS, mažinimo.

• Su ŽIV gyvenančios moterys gali ypač efektyviai dalyvauti ir teigiamai įtakoti ŽIV/AIDS prevenciją.

• Visapusė ŽIV/AIDS prevencija leidžia moterims pačioms apsaugoti save.

• Išsilavinimo prieinamumas mažina jaunų mergaičių pažeidžiamumą ŽIV.

• Moterų teisės į nuosavybę apsauga padeda išsaugoti šeimas.

• Smurtas prieš moteris spartina ŽIV plitimą.

• Vyrai ir vaikinai, bendruomenių nariai ir lyderiai vyrai turės visapusės naudos skirdami pagrindinį dėmesį moterims ir merginoms.

Kodėl moterys ir mergaitės?

Moterys ir mergaitės yra ypač pažeidžiamos ŽIV/AIDS – beveik pusė asmenų, gyvenančių pasaulyje su ŽIV/AIDS, yra moterys. Tai susiję su informacijos apie ŽIV/AIDS, socialinių-bendravimo įgūdžių, medicininės priežiūros ir pagalbos stoka.

Tyrimai rodo, kad tikimybė užsikrėsti ŽIV moterims yra 2 kartus didesnė, o merginoms 2,5 karto didesnė nei vyrams ar vaikinams, nes ŽIV infekcija lengviau perduodama iš vyro moteriai, nei atvirkščiai.

67 proc. naujų ŽIV infekcijos ir AIDS atvejų besivystančiose šalyse registruojami tarp jaunų – 15-24 m. amžiaus žmonių, iš jų 64 proc. sudaro jaunos moterys ir mergaitės.

Per paskutiniuosius du dešimtmečius nuo AIDS pasaulyje mirė 30 mln. žmonių, o 40 mln. gyvena su ŽIV/AIDS. 6 milijonams gyvenančiųjų su ŽIV/AIDS neturtingose šalyse skubiai reikalinga antiretrovirusinė terapija, o moterys ir vaikai tarp jų sudaro didžiąją dalį tų, kuriems reikalinga priežiūra, gydymas ir palaikymas.

Moterys vis dar negali kontroliuoti savo lytinių partnerių elgesio, todėl du kartus dažniau nei vyrai užsikrečia ŽIV. ABC (angl. abstinence, be faithful, condom) prevencijos metodas (abstinencija, ištikimybė ir prezervatyvas) netenka prasmės ten, kur moterys patiria seksualinį smurtą ar yra diskriminuojamos lytinių partnerių.

Moterims tenka visa buitinių darbų namuose našta, rūpinimasis šeimos nariais bei ŽIV užsikrėtusiųjų ir AIDS sergančių šeimos narių priežiūra. Skurdas, buities darbus lengvinančios infrastruktūros nepakankamumas kartu su ŽIV/AIDS dar padidina moterų rūpesčių naštą ir sąlygoja socialines, medicinines ir ekonomines problemas ateityje.

Mokyklos lankymas turi apsauginę funkciją – išsilavinimas yra vienas iš pagrindinių apsauginių priemonių prieš ŽIV plitimą ir AIDS pasekmes. ŽIV infekcijos epidemijos labiausiai paliestose šalyse per paskutiniuosius dešimt metų sumažėjo mokyklas lankančių mergaičių, nes joms tenka sergančiųjų giminaičių, jaunesnių brolių ir seserų priežiūros našta.

Ši kampanija skiriama didinti informuotumo lygį įvairiais klausimais, liečiančiais ŽIV/AIDS poveikį moterims ir merginoms, ir padėti juos spręsti.

ŽIV infekcijos ir AIDS epidemiologinė situacija tarp moterų Lietuvoje

Pirma ŽIV užsikrėtusi moteris Lietuvoje diagnozuota 1990 metais Vilniuje. Iki š.m. lapkričio 1 d. šalyje užregistruotos 99 ŽIV užsikrėtusios moterys. 22 proc. ŽIV infekuotų moterų Lietuvoje užsikrėtė heteroseksualių lytinių santykių metu, kitos – vartodamos intraveninius narkotikus. Nustatyta, kad tikimybė moteriai užsikrėsti ŽIV lytinių santykių metu nuo vyro yra apie 3 kartus didesnė, nei vyrui nuo moters. Tikimybę užsikrėsti didina lytiškai plintančios ligos, lytinių organų uždegimai. Šiais metais, lyginant su 2003 metais, moterų, užsikrėtusių heteroseksualių lytinių santykių metu, padaugėjo 1,5 karto.

Daugelis iš 99 ŽIV užsikrėtusių moterų yra reprodukcinio amžiaus, todėl didėja pavojus perduoti ŽIV perinataliniu būdu savo vaikams. Taikant perinatalinę ŽIV infekcijos perdavimo profilaktiką, tikimybė užkrėsti kūdikį ŽIV nuo 30 proc. sumažėja iki 2 proc., todėl rekomenduojama visas nėščiąsias dar intensyviau tirti dėl ŽIV. 2003 metais tokių tyrimų nėščioms moterims buvo atlikta 1,7 karto daugiau nei 2002 metais. Iš 99 ŽIV užsikrėtusių moterų gimdė penkios, viena iš jų – du kartus. Pirminiais duomenimis visi 6 ŽIV užsikrėtusiųjų moterų pagimdyti kūdikiai gimė 6 sveiki, t.y. neužsikrėtę ŽIV.

Lietuvos AIDS centro duomenimis, 19 ŽIV užsikrėtusių moterų vertėsi arba verčiasi prostitucija, tokiu būdu auga pavojus, kad per jų lytinius partnerius ŽIV gali išplisti ir bendroje populiacijoje.

Hepatitas C žmogaus gyvenimo trukmę sumažina iki 18 metų

Hepatito C infekcija žmogaus gyvenimo trukmę sumažina iki 18 metų. Tai parodė
ilgalaikis tyrimas, kurio metu medikai Austrijoje 27 metus stebėjo 442 infekuotus pacientus. Studiją, anot žinių agentūros APA, užsakė Austrijos sveikatos ministerija.

Hepatito eksperto Peterio Ferenci teigimu, ankstyvos mirties išvengti padeda tik ankstyva hepatito diagnozė ir gydymas. Beveik nė vienas tirtų pacientų nesulaukė daugiau kaip 60-ies metų.

P. Ferenci pabrėžė, kad hepatitas C dažniausiai aptinkamas tik atsitiktinai arba taip vėlai, kad žmogui jau yra pasireiškusios komplikacijos arba nebepagydomi sutrikimai. 30 proc. ligonių tuo metu jau būna smarkiai pažeistos kepenys – jiems nustatoma cirozė arba kepenų vėžys. Mediko teigimu, laiku diagnozavus ligą, iki 63 proc. visų pacientų gana sėkmingai gali būti gydomi medikamentais „Ribavirin“ ir „Peginterferon“.

Apskritai, anot studijos, hepatitu C sergančių vyrų vidutinė gyvenimo trukmė sutrumpėja 15 metų, o moterų – net 18 metų.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 905 žodžiai iš 1791 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.