Airija2
5 (100%) 1 vote

Airija2

Lietuvių Airijoje daugėja

Pastaruosius trejetą-penketą metų Airijos Respublika yra vienas populiariausių laikinosios lietuvių emigracijos maršrutų. Dar prieš keletą metų, Airijoje sutikti lietuvių buvo labai sunku. Šiandien lietuvišką kalbą išgirsti gatvėje galima vis dažniau. Lietuviai į smaragdinę salą atvyksta viliojami kylančios ir pasauliui atviros ekonomikos, palankaus airių požiūrio į užsieniečius darbuotojus, didesnės asmeninės laisės ir mažesnių mokesčių. Airijos pilietybę arba teisę apsigyventi Airijoje, lyginant su kitomis Europos šalimis, galima gauti gana lengvai. Per keletą metų Airijoje prieglobstį bei darbą rado tūkstančiai tautiečių. Neoficialios statistikos duomenimis šiuo metu Airijos Respublikoje galėtų būti apie 10-15 tūkst. lietuvių. Žinoma, tai nėra daug, tačiau, turint galvoje, kad Airija ir plotu, ir gyventojų skaičiumi beveik lygi Lietuvai, tai gana nemažai. Ypač sunku įvertinti, kiek yra nelegaliai atvažiavusių ir čia gyvenančių. Tokie žmonės stengiasi nepakliūti į akis ne tik policijai, bet ir savo tautiečiams. Kadangi absoliuti dauguma tautiečių gyvena išsibarstę po visą šalį bei dėl įvairių priežasčių nelabai noriai bendrauja, informacija apie gyvenimą svečioje šalyje yra labai padrika, epizodiška bei netiksli. Todėl mes, nors ir nebūdami tikrieji senbuviai (pragyvenome svetur 1-3 metus), pabandėme susisteminti surinką informaciją apie Airijos Respubliką.

Airių būdas

Airiai yra keltai. Keltai gyvena ir kitose Europos šalyse: Škotijoje, Velse, Bretanėje, Cornwallyje, Galicijoje ir Mano saloje. Jau vien keltiška kilmė juos gerokai išsiskiria iš daugumos kitų europiečių.

Airiai yra paprasti, gyvo temperamento, mėgstantys bendrauti žmonės. Airiai sveikinasi su nepažįstamais praeiviais gatvėse, įprasta žmogų užkalbinti net aludės tualete. Populiariausia tema, žinoma, yra futbolas. Nors ir mėgsta bendrauti, airiai labai vertina savo privatumą. Jie gali metų metus susitikinėti aludėje, bet negirdėtas dalykas, kad kas pasikviestų draugus į savo namus.

Politika airių nedomina. Airiai vangiai balsuoja rinkimuose ir referendumuose, todel dažnai referendume laimi aktyvesnės mažumą atstovaujančios jėgos. Ariams labiau patinka laiką leisti aludėse. Triukšmingesnės tik mažosios kraštutinių pažiūrų partijos, tokios kaip Socialistų partija ir nacionalsocialistinės krypties besilaikanti Sinn fein. Valdžią dalinasi dvi konservatorių partijos Fiana Fail („Likimo kariai“) ir Fine Gael („Šaunieji gėlai“), o kairiųjų valdžioje beveik nėra. Įdomu, kad Airija ir Portugalija vienu metu įstojo į Europos Sąjungą, turėdamos vienodai atsilikusį ūkį, tačiau Airijos ekonomika sparčiai vystėsi, o Portugalijos ūkis stagnuoja ir toliau. Gal to priežastis yra tai, kad Airijos valdžioje visada buvo vien konservatorių partijos, o Portugalijoje dėl valdžios visada varžėsi Socialistų ir Socialdemokratų partijos? Airių paauglių tarpe madingos socialistų, antiglobalistų ir marksistų idėjos. Vos ne kiekvieną savaitgalį rengiamos įvairios protestų eitynės.

Airiškas laikas nuo Grinvičo laiko skiriasi pusvalandžiu arba keliomis valandomis – airiai nėra punktualūs. Vėluoja autobusai, renginiai, posėdžiai. Airiai patiria mažiausią stresą darbe iš visų europiečių. Dirba airiai neskubėdami, nelabai rūpestingai. Savo tingėjimą airiai dažnai pateisina ilgaamže anglų priespauda, „per kurią jie atprato dirbti“. Dėl airių atsilapaidavusio būdo kaltas ir jų piktnaudžiavimas raminamaisiais vaistais. Raminančiuosius airiai ryja neįsivaizduojamais lietuviams kiekiais. Neramus airių būdas atsiskleidžia jau ankstyvoje vaikystėje: airių vaikai darželiuose yra daug kaprizingesni negu lietuvių vaikai. Airiai dideliais kiekiais vartoja ir kitus vaistus, dažnai ištisą mėnesį gydosi antibiotikais.

Airių visuomenė yra stipriai susisluoksniavusi. Tarp viduriniosios ir darbinkų klasių tvyro milžiniška praraja. Ketvirtis airių nemoka skaityti ir rašyti. Dublino darbinkų rajonuose klesti nusikalstamumas, narkomanija, nepilnamečių nėštumas, smurtas šeimoje. Narkomanijos problema atsirado padaugėjus imigrantų iš Afrikos.

Dauguma moterų visada rengiasi taip, tarsi būtų išsiruošę į diskoteką. Diskotekos merginos įvaizdį sudaro vakarinis makiažas, dekoltuoti drabužiai, apnuoginti pilvai. Iš saikingo makiažo galima lengvai atpažinti užienietes.

Airiai yra religinga tauta. Važiuodami pro bažnyčią, daugelis airių persižegnoja. Kartais galima stebėti, kaip dviratininkas, net rizikuodamas nugriūti, žegnojasi važiuodamas pro bažnyčią. Sekmadienio popietę mieste sunku praeiti, kai pasibaigus pamaldoms daugybė žmonių pabyra iš bažnyčių į aludes. Šalis tik prieš porą dešimtmečių išsivadavo iš vyskupų valdžios, buvo įteisintos skyrybos ir prekyba kontracepcijos priemonėmis.

Nepaisant religingumo, airiai yra pasaulyje žinomi gėrikai. Airiui yra normalu aludėje išgerti dežimt pintų guinness alaus (viena pinta yra 0,568 litro), o po švenčių tenka ilgai valyti šaligatvius. Airių aludės panašios į svetaines, jose patiesti kilimai, sustatyti minkštasuoliai. Į aludę renkamasi ne tik gerti alų, bet ir pabendrauti, padainuoti, pažiūrėti futbolo ar hurlingo varžybas. Šioje demokratiškoje vietoje renkasi vyrai ir moterys,
senukai ir jaunimas ir net vaikai. Dažnai airiai ir gimsta ir miršta aludėse. Tradicinės ėjimo į aludę dienos yra ketvirtadienis, penktadienis ir šeštadienis, nors ir kitomis dienomis aludės tuščios nebūna.

Ariai nėra tvarkingi. Upės užterštos, gatvės nevalomos, užmiesčiuose daug nelegalių savartynų. Europos Sąjunga Airijai yra iškėlusi daugiau bylų dėl gamtos teršimo negu kitoms didelėms pramoninėms valstybėms. Lietuviai prie netvarkos, deja, greitai pripranta, ir patys nesivargina šiukšlę panėšėti iki šiukšlių dėžės.

Airiai dievina futbolą, tradicines sporto rūšis hurlingą ir airišką futbolą, žirgų ir kurtų lenktynes. Airiškas futbolas yra sportas, panašus į regbį, o hurlingas yra labai greitas ir pavojingas sportas, panašus į žolės riedulį, žaidžiamas su mažu kamuoliuku ir lenkta medine lazda. Tai yra seniausias Europoje lauko žaidimas. Dviejų tūkstančių metų senumo airiški kūriniai dažnai vaizduoja hurlingą žaidžiančius mitinius didvyrius. Su sporto aistra susijęs ir airių pomėgis lošti. Airiai mėgsta lažybas ir loterijas. Populiarios lažybos žirgų ir kurtų lenktynėse, futbolo totalizatoriai, valstybinė loterija ir mažos loterijos, organizuojamos darbo kolektyvuose.

Kultūra ir pramogos

Jei airio paprašysi, kad supažindintų su airiška kultūra, jis iškels Guinnesso bokala ir pasakys: „Štai mūsų kultūra“. Tai, žinoma, ne visai tiesa.

Svarbi kultūros airių kultūros dalis yra airių kalba gaelic. Užsienyje dažnai įsivaizduojama, kad gaelic mirė, tačiau tai netiesa. Gaelic kalba keturi regionai salos pakraščiuose. Visi išsilavinę airiai taip pat moka gaelic. Airiai gaelic kalba rūpinasi, ji yra paskelbta pagrindine iš dviejų valstybinių kalbų. Antroji valstybinė kalba yra anglų. Tik mokantys gaelic gali dirbti dėstytojais, policininkais. Atrodo, kad tokia politika tikrai padės grąžinti į gyvenimą gaelic. Mums, lietuviams, gyvenusiems slavų ir germanų kultūrų sandūroje, keltiška kalba skamba labai keistai ir nėra lengvai perprantama.

Airiai yra viena muzikaliausių tautų Europoje. Britaniją, garsėjančią savo muzikantais, airiai vadina “šalimi be muzikos”. Didelę įtaką šiuolaikinei muzikai daro tradicinės melodijos ir instrumentai. Gryno folkloro niekas negroja, tačiau tradicinius motyvus naudoja dauguma muzikantų. Tokie muzikantai kaip U2, My Bloody Valentine, Bob Geldof, Therapy?, The Pogues, The Cranberries, Sinead O’Connor, Enya, Van Morrison, JJ72 ir Clannad padarė didelę įtaką pasaulio muzikai. Sumanių prodiuserių vadovaujami, pasaulio popmuzikos rinkoje karaliauja Westlife, Ronan Keating, Samanta Mumba ir The Corrs. Airiai yra laimėję ir didžiausią Eurovizijos konkursų skaičių. Melomanui Dubline nenuobodu: kiekvieną savaitę Dubline groja keli pasaulinio garso muzikantai bei daugybė kylančių grupių, veikia daugybė klubų, grojančių šokių muziką, roką, gotikinę muziką, pankroką ir metalą.

Nors Dublinas turi turtingas liaudiškos muzikos ir roko tradicijas, klubinis gyvenimas irgi pradėjo klestėti. Savaitgaliais Dublinas tampa viso regiono pramogautojų sostine. Penktadienį visi lėktuvai, skrendantys į Dubliną iš Britanijos, būna pilni jaunimo, susiruošusio gerai praleisti laiką vietiniuose klubuose.

Kovo mėnesį vyksta svarbiausia metų šventė – Šv. Patriko diena. Šventė vyksta visuose Airijos miestuose, o į Dubliną atvyksta apie milijoną svečių. Festivalis Dubline vyksta tris dienas, svarbiausi šventės akcentai yra milžiniškas paradas ir įspūdingi fejerverkai, kurių metu iššaunama 30 tonų sprogmenų. Parado metu pusantros valandos rieda senoviniai automobiliai, žygiuoja orkestrai iš Airijos ir JAV, žiūrovus išradingais kostiumais stebina karnavalo dalyviai.

Gamta, pilys bei griuvėsiai

Nors klimatas Airijoje nėra palankus turistams, tačiau būtent dėl gamtos grožio turistai ir plūsta į Airiją. Taip kaip Italijoje norisi fotografuoti kiekvieną bažnyčią ar namą, taip Airijoje – kiekvieną krioklį, upelį, ežerą ar kalną. Kadangi saloje iškrinta daug lietaus – apie 1000-1500 milimetrų per metus arba vos ne dvigubai nei Lietuvoje, pavasarį bei vasarą gamta įvairove primena subtropikų šalis.

Reljefas saloje gana įvairus. Centrinėje salos dalyje vyrauja lygumos, kuriose tik pievos su avių bandomis, todėl kraštovaizdis ten gana nuobodus. Vienintelis išskirtinis dalykas, ypatinga žalia žolės spalva, dėl kurios Airija dar vadinama smaragdine sala. Salos pakrasčiuose reljefas visiškai kitoks: daug kalnų, tiesa, jie gana neaukšti, iki 1000 metrų aukščio, upės, ežerai ir ežerėliai. Salos pakrantės dažnai baigiasi stačiomis įspūdingomis uolų virtinėmis, kurių aukštis siekia net iki 200 metrų aukščio.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1520 žodžiai iš 4900 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.