Akies sandara ir optinės savybės
5 (100%) 1 vote

Akies sandara ir optinės savybės

Jutimas – tai organizmo savybė aptikti ir jausti pokyčius kūno viduje arba išorėje. Jutimų dėka jūs galite reaguoti į aplinkinį pasaulį ir pokyčius kūno viduje. Žmogui būdingi penki specialieji jutimai: rega, klausa, pusiausvyra, skonis ir uoslė. Šie jutimai veikia per receptorius, išsidėsčiusius specialiuose jutimų organuose. Be to, dar yra bendrieji jutimai, kaip antai lytėjimas, kurie veikia per receptorius, išsimėčiusius visame kūne.

Kokio nors daikto skleidžiamą ar atsispindėjusią šviesą priima akis, sukurdama to daikto vaizdą. Žmogaus regos organas labai sudėtingas. Jį sudaro akies obuolys ir pagalbinis akies aparatas, regos nervas ir žievinis centras.

Akies obuolys. Akis – porinis regos organas, leidžiantis nustatyti kūno formą, dydį, spalvą, atstumą tarp objektų, orientuotis erdvėje, skirti šviesą nuo tamsos. Akies obuolį sudaro kapsulė ir branduolys. Kapsulė sudaryta iš 3 skirtingo storio sluoksnų. Išorinis sluoksnis – skaidulinis dangalas. Jo priekinė dalis yra skaidri ragena, o užpakalinė dalis – baltos spalvos odena. Ragena saugo akies priekį ir padeda fokusuoti šviesą. Ją dengia plėvelė, vadinama jungine, kuri taip pat iškloja akių vokus.

Vidurinis – kraujagyslinis dangalas – yra tarp skaidulinio dangalo bei tinklainės ir turi pigmento. Jis sudarytas iš trijų skirtingų dalių: rainelės, krumplyno ir gyslainės. Rainelės centre yra plyšys – vyzdys. Vidinis sluoksnis – tinklainė. Tinklinėje yra regos receptoriai – lazdelės ir kolbelės. Lazdelės labiau aktyvios prieblandoje. Kolbelės aktyvesnės ryškioje šviesoje. Kai apšvietimas pakankamas, regėjimo procese dalyvauja kolbelės, kurios reaguoja ir į spalvinius dirgiklius. Yra 3 skirtingos kolbelių rūšys – mėlynos, žalios ir raudonos spalvos. Tinklainės centre yra jautriausia jos vieta – geltonoji dėmė. Stebimo daikto vaizdas, atsidūręs geltonojoje dėmėje, matomas ryškiausiai. Tinklainėje prasideda regos nervas, perduodantis nervinius impulsus į didžiųjų pusrutulių žievės regos centrą. Vieta, iš kurios nervas išeina, vadinama akląja dėme, nes joje nėra šviesai jautrių receptorių. Daikto vaizdo, patekusio į akląją dėmę, mes nematome.

Akies obuolio branduolį sudaro skaidrios, šviesą laužiančios terpės – stiklakūnis, lęšis bei branduolio plyšelius užpildantis vandeninis akies skystis.

Tarp rainelės ir stiklakūnio yra skaidrus, bespalvis, abipus išgaubtas darinys – lęšis. Lęšis sudarytas iš skaidraus baltymo. Žiedo pavidalo krumplyno raumuo, keičiantis lęšiuko formą, leidžia matyti ir artimus, ir tolimus vaizdus. Šie lęšiuko pokyčiai vadinami akomodacija (fokusavimas, kurį sukelia lęšiuko formos pasikeitimas).

Lęšiuką supa krumplynas, kurio raumenims įsitempiant arba atsipalaiduojant lęšiukas keičia savo išgaubtumą. Taip akis gali prisitaikyti prie stebimo vaizdo nuotolio. Žiūrint iš arti – krumplyno raumenys susitraukia ir lęšiukas išsigaubia. Tuomet jis stipriau laužia šviesos spindulius. Krumplyno raumenims atsipalaidavus, lęšiukas suplokštėja, tada ryškiau matomi tolimi daiktai. Žiūrint į tolį , akies raumenys ilsisi.

Tarp ragenos, rainelės ir stiklakūnio yra mažytės akies kameros, pilnos skaidraus bespalvio akis kamerų skysčio.

Ragena, akies kameros, lęšiukas ir stiklakūnis sudaro šviesą laužiantį aparatą, kuris veikia panašiai kaip fotoaparatas. Šviesos spinduliai, praėję pro šį aparatą, lūžta ir susikerta tinklainėje, kur susidaro apverstas ir sumažintas vaizdas.

Pagalbinis akies aparatas. Jį sudaro akį judinantys ir apsauginiai dariniai. Akies obuolys yra kaukolės akiduobėje. Nuo jos sienelių į akis obuolio išorinį paviršių ateina akies judinamieji raumenys.

Akį saugo odos sustorėjimai – antakiai, kurie nukreipia į šalį nuo kaktos tekantį prakaitą, vandenį. Vokai saugo akis nuo įvairaus mechaninio poveikio, mirksint sudrėkinamas akies obuolio paviršius. Blakstienos, mesdamos šešėlį ant akių ,sumažina ryškią šviesą, saugo nuo svetimkūnių, dulkių, lietaus lašų. Ašarų liauka, esanti šoniniame akies krašte, išskiria skystį – ašaras, kurios drėkina akies obuolio paviršių, šildo akį, išplauna svetimkūnius. Ašarose yra baltyminės medžiagos lizocimo, kuris padeda naikinti bakterijas ir taip sustabdo infekciją. Suvilgiusios akis ašaros nuteka į ašarų maišelį, esantį nosies viduje.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 664 žodžiai iš 1217 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.