Akys1
5 (100%) 1 vote

Akys1

Dieta pagal tradicinę kinų mediciną – tai individo, turinčio kokį nors sutrikimą, tinkamas maitinimasis, o jis parenkamas atsižvelgiant į jo fizinę ir dvasinę konstituciją, sezoną ir kai kuriuos kitus veiksnius. Tai ne vien tinkami produktai, bet ir tam tikras patiekalo ruošimo būdas.

Sostinės Aktyviosios medicinos centro gydytojo neurologo Alfredo Maruškos kelias tradicinės kinų medicinos link prasidėjo 1986-aisiais Kijeve, ten jis mokėsi akupunktūros. Paskui kelis kartus keliavo į Kiniją. Vėliau Krokuvoje lankė prancūzo (tiksliau, korsikiečio), kinų medicinos gydytojo Ciau-de’o Diolosos vedamus dietologijos ir akupunktūros kursus. Pastarąjį lietuvis apibūdina kuo palankiausiai, mat tuose kursuose gal net daugiau išmoko nei Kinijoje. Kinai per daug neaiškina – gal dėl to, kad jiems patiems viskas aišku kaip ant delno, gal norėdami, jog tas, kuris mokosi, tą išmintį pats perprastų, o gal nenori visų slėpinių iki galo atskleisti.

Reklama

Bado destrukcija

Pasak gydytojo Maruškos, savo pacientus mokančio, kaip tinkamai gaminti, neišmanėliška dieta, užuot padėjusi, gali pakenkti – sutrikdyti harmoningą apykaitą. Sutrikus šalinimui atsiranda ir kaupiasi rimti kenkėjai toksinai. Tačiau jei sutrinka energijos „tiekimas“, kenčia audiniai, visavertis ląstelių funkcionavimas – visa žmogaus struktūra.

– Šiandienos dietų mugė pateikia ir bado dietą.

– Badavimas praktiškai negalimas, jis neturi jokio mokslinio pagrindo. Pasninkavimas – galimas, nes valo organizmą, nors tradicinė kinų medicina ir jo nepripažįsta. Badavimas – tai žmogaus struktūros ardymas, destrukcija, tai beveik tas pats, kas liautis kvėpuoti.

– O tie geri rezultatai, kurių pasiekė, pavyzdžiui, Paulo Breggo rekomendacijų sekėjai?

– Jie pasiekti kitų dalykų sąskaita. Badauti galima, bet tik kartą gyvenime, turint intenciją išvalyti organizmą. Atitinkamai pasiruošus – išvalius žarnyną, kepenis, inkstus, sąnarius ir pan., o paskui pabadavus pasikeičia limfa. Tačiau badavimas negali būti sistemingas – jis sendina. Energijos (či) mūsų organizmas gauna iš oro ir su maistu. Dar yra įgimtoji energija (čong či), kuri saugoma inkstuose. Kiek jos yra, tiek ir gyvename. Kad organizme vyktų energinė apykaita, ji tarsi katalizatorius tiekiama nedideliais kiekiais. Jei kvėpuojame švariu oru ir gauname pakankamai maisto, viskas gerai. Bet jei oras užterštas ir dar organizmo neaprūpiname maistu? Kad išlaikytų gyvybinę pusiausvyrą, organizmas priverstas naudoti įgimtą inkstų energiją.

– O kai ji išnaudojama?

– Tada – išsekimas, senatvė, mirtis. Energijos atsargų inkstuose papildyti neįmanoma. Ją derėtų branginti: kvėpuoti tyru oru ir tinkamai maitintis. Badavimas niekaip netelpa į šią sampratą.

Griaunamoji monotonija

– O monodietos?

– Tai vakariečių sugalvotos nevisavertės dietos, kurios verčia organizmą naudoti savo rezervus. Monotoniškas vieno ar kito produkto vartojimas griauna ir ardo pusiausvyrą. Dietų paprastai griebiamasi norint numesti svorio. Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kodėl jis kaupiasi. Kur sutrikimas? Dažniausiai dėl to kaltas žemės elementas, kurio yra perteklius. Vadinasi, sutrikusi penkių elementų pusiausvyra – trūksta medžio elemento. Kūną sudaro penki elementai: medis, ugnis, metalas, žemė, vanduo.

– Net vaisių ar daržovių, turinčių tiek daug pačių įvairiausių naudingųjų medžiagų, dieta nepadėtų?

– Visas pasaulis yra vyksmas, kuriame vienas elementas veikia, maitina, palaiko kitą. Tai harmoningą būvį užtikrinantis kuriamasis ciklas. Bet kokia monodieta tokio ciklo negali užtikrinti. Pvz., bananų dieta. Bananas – žemės elemento produktas. Valgydami vien šiuos vaisius gausime žemės elemento perteklių. Beje, jis tik skatins antsvorį, dar labiau tuksime. Vienas mano pažįstamas kurį laiką valgė tik žalias daržoves – dubenimis, paskui kone kibirais, o po darbo bėgiodavo. Užlipęs ant svarstyklių jis negalėdavo atsistebėti: 87, paskui 90, paskui 92, paskui 94 kg! Kai nebesusisegė švarko, jį ištiko šokas: juk valgo daržoves, sveiką maistą! O kaip tik jis ir kaltas. Dauguma daržovių priskiriama žemės elementui.

Kinai kuriamąjį ciklą aiškina taip: medis dega – atsiranda pelenai, žemė suformuoja mineralus (metalus), metalas leidžia atsirasti vandeniui, o vanduo palaisto medį. Tačiau yra ir kontrolės ciklas: medis šaknimis ardo žemę, žemė užpila vandenį, vanduo užlieja ugnį, ugnis išlydo metalą, metalo kirvis nukerta medį. Jei šito nebūtų, žmogus negyventų, pasaulis neegzistuotų. Sunku patikėti, bet tai tobuliausia sistema, paaiškinanti ne tik gamtoje, bet ir visuomenėje vykstančius procesus.

– O dieta pagal kraujo grupę?

– Tai gana primityvus skirstymas. Dar primityviau – tik į dvi grupes – skirsto makrobiotika. Yra penki elementai, penki skoniai, in ir jang, penkios energinės maisto savybės (karšta, sušildo, neutralu, gaivina, šaldo) – vadinasi, turime apie pusšimtį dietų, kurios taikytinos konkrečiam individui. Bet jau geriau skirstymas į keturias grupes negu nieko. Žmogaus prigimtinė savybė – viską klasifikuoti, tai jau žingsnis į teisybę.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 766 žodžiai iš 1521 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.