Alkoholiai apsinuodijimai
5 (100%) 1 vote

Alkoholiai apsinuodijimai

TURINYS

Alkoholiai……………………………… ………………………………1

Etilo alkoholis…………………………. ………………………………2

Alkoholio surogatai…………………… ………………………………4

Metilo alkoholis………………………. ………………………………4

Alilo alkoholis…………………………. ………………………………5

Amilo alkoholis……………………….. ………………………………5

Butilo alkoholis……………………….. ………………………………6

Izoamilo alkoholis……………………. ………………………………6

Izopropilo alkoholis…………………… ………………………………6

Propilo alkoholis……………………… ………………………………6

Hidrolizinis alkoholis…………………. ………………………………6

Denatūruotas alkoholis……………… ………………………………7

Etilenglikolis………………………….. ………………………………7

Naminė degtinė……………………… ………………………………7

Skruzdžių rūgštis…………………….. ………………………………8

Eteris………………………………….. ………………………………8

Antifrizas……………………………… ………………………………8

Losjonai……………………………….. ………………………………9

Odekolonas…………………………… ………………………………9

Dėmių valikliai………………………… ………………………………9

Tirpikliai……………………………….. ………………………………9

Lakai…………………………………… ………………………………9

Politūros………………………………. …………………………….10

Stiklų valymo priemonės…………….. …………………………….10

Uaitspiritas……..…………………….. …………………………….10

Žibalas………………………………… …………………………….10

Ūminiai ir lėtiniai apsinuodijimai……. …………………………….11

Prevencija…………………………….. …………………………….11

Apsinuodijimas alkoholiu ir jo surogatais

bei prevencija

Alkoholiai

Priklausomybės nuo alkoholio vystymasis susijęs su daugeliu priežasčių – genetinėmis, socialinėmis, neurocheminėmis. Pastaraisiais metais labai didelis dėmesys skiriamas neurocheminių mechanizmų, susijusių su priklausomybės nuo alkoholio vystymuisi, tyrimams. Endogeninių opioidų sistema vaidina svarbų vaidmenį alkoholio vartojimui.

Alkoholiai – angliavandenių dariniai, kurių molekulėje yra vienas arba keli hidroksilai. Pagal hidroksilų skaičių molėkulėje alkoholiai skirstomi į monohidroksilus, dihidroksilus ir polihidroksilus. Visų alkoholinių gėrimų sudedamoji dalis yra etilo alkoholis. Jis yra svarbiausias prisotintųjų angliavandenilių eilės alkoholis. Alkoholiai yra skirstomi į grupes, pagal gamybos ypatumus bei kitas savybes.

Lentelėje Nr.1 išvardinti prisotintieji angliavandeniliai ir atitinkami alkoholiai.

Metilo alkoholis CH3OH

Etilo alkoholis C2H5OH

Propilo alkoholis C3H7OH

Butilo alkoholis C4H9OH

Amilo alkoholis C5H11OH

Heksilo alkoholis C6H13OH

Heptilo alkoholis C7H15OH

Oktilo alkoholis C8H17OH

Nonilo alkoholis C9H19OH

Decilo alkoholis C10H21OH

Alilo alkoholis CH2CHCH2OH

Izoamilo alkoholis C5H11OH

Izopropilo alkoholis C3H7OH

Lentelė Nr.1

Etilo alkoholis

Etilo alkoholis, etanolis, etilo spiritas yra skaidrus, lakus, bespalvis, turintis savitą specifinį kvapą bei skonį, lengvai užsidegantis,dega melsva liepsna, užverdantis prie 78,3 C0 skystis. Jis gerai maišosi su vandeniu, acetonu, glicerinu. Grynas bevandenis etilo alkoholis vadinamas absoliutiniu alkoholiu. Jis gaunamas iš mielių fermentuojamų medžiagų, kuriose yra angliavandenių (krakmolo, cukraus), taip pat iš hidrolizuojamos medienos, hidratuojamo etileno.

Iš etilo alkoholio gaminami alkoholiniai gėrimai. Alkoholiniai gėrimai pagal esamą juose etilo alkoholio kiekį skirstomi į silpnus, vidutinio stiprumo ir stiprius. Silpniesiems priklauso 0,8-6  (duonos gira, alus), vidutinio stiprumo 8-20  (vynas, trauktinės), stiprūs alkoholiniai gėrimai tai 20-50  (degtinė, likeris, konjakas, romas, viskis, džinas ir kt.).

Alkoholiniai gėrimai gaminami iš įvairių žaliavų: alus daugiausiai iš miežių, kviečių, vynas – iš uogų ir vaisių, konjakas – iš vynuogių, likeris, degtinė iš etilo alkoholio. Beje, degtinėje yra fuzelio, aldehidų ir kitų priemaišų, taip pat šiek tiek metilo alkoholio. Apsinuodyti galima visais alkoholiniais gėrimais, dažniausiai – stipresniais. Nekenksmingo alkoholio kiekio nėra. Alkoholis visada sužaloja ir sunaikina tam tikrą smegenų, kepenų, kitų organų ląstelių skaičių. Jo veikimas priklauso nuo išgerto kiekio. Besaikis alkoholio vartojimas yra pražūtingas.

Žmogus nuolat vartojantis alkoholį, tampa jam priklausomas, sunkėja pagirių sindromas. Jo gyvenimas tampa ištisa išgėrimų ir išsipagiriojimų grandine. Sumažėja sugebėjimas pakelti svaigalų kiekį ir pasigeriama nuo kelių taurelių. Išgėrus didesnį kiekį alkoholio, gali ištikti
mirtis.

Alkoholis yra gyvos ląstelės nuodas. Jis prasiskverbia į visus organizmo audinius, į visas ląsteles, kenkia visiems vidaus organams, o ypač – nervų sistemai. Jis atima iš ląstelių vandenį, koaguliuoja baltymus, tirpdo riebalus. Smegenų ląstelėse yra daug riebiųjų medžiagų – lipoidų, kurie būtini joms funkcionuoti. Alkoholis patekęs į smegenų ląsteles, ištirpina lipoidus, pakeičia ląsteles, jos žūsta ir neatsistato. Todėl sutrinka žmogaus reakcija, blogėja atmintis, sumenkėja intelektas, degraduoja asmenybė.

Alkoholio įsisavinimas jau vyksta burnoje. Toliau skrandyje ir žarnyne. Skrandyje rezorbuojasi 20-30  alkoholio, 70-80  rezorbuojasi žarnyne. Iš tuščio skrandžio rezorbuojasi puse išgerto alkoholio, per 30 min. – 80-90 , o visas po 90 min. Rezorbcijos greitis priklauso nuo išgerto etilo alkoholio koncentracijos, maisto kiekio skrandyje, maisto medžiagų sudėties, kitų ligų. Maksimali koncentracija kraujyje susidaro praėjus 30-90 minučių po išgėrimo. Kraujas jį išnešioja po visą organizmą ir sukelia įvairius organų funkcijų pakitimus. Geriant didelės koncentracijos alkoholinius gėrimus, dirginama virškinamojo trakto gleivinė, gali atsirasti jos uždegimas. Be to išsiplečia gleivinės kraujagyslės, todėl gali pagreitėti kai kurių vaistų pvz. Antihelmintinių preparatų ir net nuodų įsiurbimas. Sunkiau apsinuodijima kartu su alkoholiu išgėrus CNS vaistų (barbituratų, narkotikų, neuroleptikų, trankviliantų), alkoholio metabolizmą pakeičiančių vaistų (antabuso, bukarbano ir kt.), suvalgius kai kurių grybų ir į organizmą patekus cheminėms medžiagoms (anglies disulfidui, arseno junginiams ir kt).

Suaugusiam išgėrus 300 ml degtinės, būna vidutinio girtumo laipsnis, tuo trpu 50-100 ml 5-8 metų vaikams , o 250-500 ml 12-15 metų paaugliui gali būti mirtina dozė.

Organizmas per valandą sunaikina maždaug 7-9 ml alkoholio. Iš organizmo alkoholis pašalinamas tiktai po to, kai kepenys jį suskaido. Tai priklauso nuo išgerto kiekio. Organizmas perdirba apie 90  alkoholio ir tik 5-7  išskiria su šlapimu, prakaitu, iškvėpiamu oru.

Vartojant alkoholį, labiausiai nukenčia kepenys, nes jos jį nukenksmina. Pradžioje kepenų ląstelė sugeba jį nukenksminti, tačiau laikui bėgant nuo perdirginimo jos žūva. Kai sutrinka kepenų nukenksminamoji funkcija – pažeidžiama medžiagų apykaita. Žmogus suserga kepenų ciroze.

Kiek laiko reikia suskaidyti alkoholį kepenyse, parodyta lentelėje Nr.2

Aloholinio gėrimo rūšis

Alkoholio kiekis

Laikas būtinas jam suskaidyti

butelis stipraus alaus (0.5 l) 14 g 1,5 valandos

2 stikliukai degtinės (50 g) 28 g 3-4 val.

4 buteliai (2 l) nestipraus alaus 47 g 6 val.

4 buteliai (2 l) stipraus alaus 56 g 7 val.

1 butelis (0.5 l) raudono vyno 75 g 9 val.

½ butelio degtinės (0.25 l) 75-90 g 10 val. ir ilgiau

Lentelė Nr.2

Didždiausia alkoholio koncentracija būna požieviniuose centruose, smegenėlėse ir galvos smegenų žievėje. Mažos alkoholio dozės slopina galvos smegenų žievės slopinimo procesus – žmogus daug kalba, judrus, energingas. Didelės dozės paralyžuoja jaudinimo centrus, atjungia mąstymą, atmintį, nesiorientuojama laike, erdvėje, sukuria narkozės būklę – dirbtinį miegą, veikia narkotizuojančiai, panašiai kaip eteris, chloroformas.

Medicinoje didžiausią reikšmę turi monohidroksiliai alkoholiai – tai etilo aloholis. Jis būna 95 , 70  ir 40  . Etilo alkoholis naudojamas odos dezinfekcijai, kompresams, trynimams, džiovinimui, trinktūroms ir ekstraktams gaminti. Įeina į prieššokinių vaistų sudėtį. Leidžiamas kaip narkotikas su kitomis medžiagomis į veną anesteziologijoje, chirurgijoje, onkologijoje.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1007 žodžiai iš 3246 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.