Amoniako reikšmė ir jo nustatymo ore metodai
5 (100%) 1 vote

Amoniako reikšmė ir jo nustatymo ore metodai

AMONIAKO REIKŠMĖ IR JO NUSTATYMO ORE METODAI

Amoniakas ir jo reikšmė

Amoniakas – tai bespalvės, aitraus kvapo dujos, stipriai dirginančios gleivinę. susidaro pūvant tvarte įvairioms organinėms medžiagoms (šlapimui, mėšlui, pakratams, pašaro likučiams), turinčioms azoto. Kai oras labai drėgnas, o temperatūra sumažėjusi, amoniakas ištirpsta kondensate, jį absorbuoja statybinės konstrukcijos, taip pat kraikas. Kylant temperatūrai ir esant sumažėjusiam atmosferos slėgimui, amoniakas išsiskiria į orą.

Amoniakas – nuodingos dujos. Jeigu gyvuliai ilgai kvėpuoja oru, kuriame šių dujų yra 0,1 mg/l, pablogėja jų sveikata, mažėja produktyvumas. Gyvuliams sumažėja hemoglobino, kraujo šarmų rezervas, sulėtėja dujų apykaita, maisto medžiagų (proteinų, riebalų, celiuliozės) virškinimas, mažėja primilžiai. Kai į kraują patenka daug amoniako, dirginama nervų sistema, pakyla kraujospūdis, paralyžiuojamas kvėpavimo centras, ir gyvulys gaišta.

Amoniako koncentracija gyvulininkystės pastatuose priklauso nuo ventiliacijos efektyvumo, sanitarinės būklės, gyvulių skaičiaus. Ribinė amoniako koncentracija suaugusių gyvulių patalpose – 20 mg/m3, o prieauglio – 10 mg/m3. Mirtina dozė – 3 mg/l (0,4 %).

Gyvulio gyvybiniams procesams palaikyti ir produkcijos gamybai reikia baltymų, o azotas kaip tik ir yra pagrindinė jų sudedamoji dalis. Į gyvulio organizmą patekęs su pašaru, jis išskiriamas į aplinką.

Pvz.: kiaulė iš pašaro panaudoja 34 % azoto, o su šlapalu į aplinką išskiria apie 36 %, su išmatomis 30 %, taigi su ekskrementais išskiriama apie 66 %. Iš jų į orą patenka apie 13 % azoto. Azotas, kaip vienas iš svarbiausių amoniako komponentų, teršia orą, todėl jo mažinimui skiriama daug dėmesio. Žemės ūkyje 80 % aplinkos taršos susidaro kaip azoto išskiriamas amoniakas.

Amoniakas yra tvartų ore aptinkamos dujos, beje, tirpios vandenyje, todėl vadinamos vandeniniu amoniaku. Kadangi didžioji dalis šlapalo yra šlapime, tai, sumaišius šlapimą ir fekalijas, padidėja amonio produkcija. Reakcijos greitis priklauso nuo vandenilio jonų bei šlapalo koncentracijos ir aplinkos temperatūros.

Vandeninis amoniakas ir amonis skystyje yra cheminėje pusiausvyroje. Šį procesą įtakoja temperatūra. Amoniako frakcijos kiekis padidėja kylant temperatūrai. Taigi, vėdinant tvartus, temperatūra mažėja, tuo pačiu mažėja ir amoniako koncentracija ore skysčiui garuojant nuo grindų. Amoniako nuolatinis kitimas iš skysčio į garus taip pat priklauso nuo paviršiaus ploto.

Didelė amoniako dujų koncentracija kenkia žmonėms ir gyvuliams. Labiausiai amoniako dujų yra pažeidžiami kvėpavimo takai. Atmosferos amoniakas gali jungtis su kitais oro teršalais ir sudaryti žalingus junginius.

Užsienio mokslininkų tyrimais nustatyta, kad kiaulidėse, kuriose didelė gyvulių koncentracija ir kur patalpoje jaučiamas amoniako kvapas, 21 % darbuotojų skundžiasi galvos skausmais ir serga kvėpavimo takų ligomis. Tiesioginį amoniako dujų poveikį gyvulių sveikatai įrodančių tyrimų nėra pakankamai. Bet, kiaules paveikus amoniako dujų koncentracija, smarkiai sumažėja ėdamumas ir priesvoriai. Bandymais įrodyta, kad tokioje patalpoje sumažėja vištų augimas, dėslumas, pašarų lesamumas.

Amoniako koncentracija fermose priklauso nuo pašaro rūšies, pastatų techninės konstrukcijos, mėšlo šalinimo ir mėšlidžių įrangos. Norint sumažinti amoniako išsiskyrimą į aplinką, reikia didinti proteinų įsisavinimą gyvulio organizme ir tiksliai normuoti amino rūgščių kiekį racione.

Tvartų konstrukcijos, mėšlo šalinimo technologijos, zoohigieninių mikroklimato normų laikymasis apsaugo žmones ir gyvulius nuo žalingo amoniako dujų poveikio.

Nustatyta, kiek išgaruoja amoniako kaiulidėse ir karvidėse (Lietuvoje):

 Karvidėse amoniako garavimo intensyvumas panašus kaip ir užsienio ūkiuose; daug mažiau amoniako išgaruoja šaltose karvidėse;

 Kreikiamoje penimų kiaulių kaiulidėje iš vienos gyvulio vietos per metus išgaruoja 2,6 t, o su grotelėmis dengtais mėšlo kanalais – 8,0 kg amoniako; pastaroji reikšmė 2,5 karto didesnė už Vakarų priimtą standartą;

 Paršavedžių tvartuose amoniako garavimas priklauso nuo gardų grindų ir kraiko. Kreikiant durpėmis, amoniako garuoja mažiausiai (4 kg/per metus iš vieno gardo). Jei betoninės grindys kasdien švariai nuvalomos, per metus išgaruoja 10 kg amoniako. Kai grindų paviršius nelygus ir jos švariai nenuvalomos, per metus išgaruoja 20 kg amoniako, t.y. net 2,5 karto daugiau nei užsienio kiaulidėse. Ypač daug amoniako garuoja (32 kg/per metus), kai guoliavietės išklotos lentomis, po kuriomis bėga srutos.

Aktuali problema – amoniako emisija iš tvartų

Stojant į Europos Sąjungą, visa Lietuvos teritorija buvo pripažinta jautria nitratams zona, nes 1994-1995 m., ištyrus 5 775 šachtinių šulinių vandens kokybę, nustatyta, kad daugiau kaip trečdalyje šulinių nitratų koncentracija didesnė už leistiną normą 50 mg/m3 (didžiausia leistina amoniako koncentracija tvarte yra 15 mg/m3).

Būtent dėl azoto, patenkančio į Lietuvos vandenis, Kuršių marios yra labai eutrofikuotos (dėl eutrofikacijos vandens telkiniai dumblėja, užželia). Pastebimai daugėja fitoplanktono, intensyvėja vandens žydėjimas, susijęs su melsvadumblių vystymusi.

Vandens
eutrofikacija vyksta ir šuliniai teršiami nitratais dėl azoto, patenkančio iš žemės ūkio veiklos.

Amoniako emisija, priklausomai nuo šaltinio.*

*Grafikas paimtas iš: „Mano ūkis“ 2005/02 (psl.32)

Amoniako žala aplinkai. Amoniakas, garuodamas iš gyvulių šlapimo, patenka į atmosferą ir paveiktas lauko oro deguonies lengvai jungiasi su vandeniu. Taip susidaro azotinės bei nitritinės rūgštys ir ore susiformuoja žalingos organizmui amonio nitratų dalelės.

Kenksmingi krituliai žaloja visą ekosistemą. Rūgštiniai lietūs keičia dirvožemio bei vandens telkinių rūgštingumą. Dėl to kinta augmenija ir gyvūnija. Norint neutralizuoti rūgštinio lietaus poveikį, dirvožemį ir ežerus reikia kalkinti.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 879 žodžiai iš 2922 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.