Anabolinių steroidų ir psichotropinių medžiagų poveikis organizmui
5 (100%) 1 vote

Anabolinių steroidų ir psichotropinių medžiagų poveikis organizmui

Anaboliniai steroidai

Truputis istorijos

Anaboliniai steroidai buvo pradėti vartoti neseniai. Juos dažniausiai vartoja kultūristai ir sportininkai. Steroidai yra sintetiniai preparatai skirti testosteronui pakeisti. Testosteronas- vyriškas lytinis hormonas, nuo kurio kiekio priklauso lytinis pajėgumas ir raumenų išsivystimas. Anaboliniai steroidai yra vartojami jėgai ir raumenų masei didinti. „Anabolinis“ reiškia „didinantis“. Daugelis sportininku teigia, kad steroidai leidžia ištverti sunkias treniruotes, greitai atsigauti po traumų. Dėl steroidų vartojimo yra nukentėję daug sportininkų dalyvavusių olimpiadose. Sportininkams yra uždrausta vartoti steroidus. Sportininkai prieš olimpiadas yra atsitiktinai tikrinami t.y. tikrinamas jų šlapimas. Šlapime steroidai yra aptinkami ir po pusės metų. Jei sportininko šlapime aptinkami steroidai, jis yra 2 metam pašalinamas iš varžybų. Anksčiau steroidus skirdavo žmonėm po įvairių raumenų traumų, kad jie greičiau sugytų. Nuo 1992m. Švedijoje uždrausti anaboliniai steroidai bei jų atmainos. Asmenys Švedijoje pažeidę įstatymą baudžiami piniginėmis baudomis arba laisvės atėmimu iki 2m.

Išvaizda

Steroidai yra parduodami tablečių, ampulių ir kapsulių formomis. Dažniausiai yra vartojamas metandrostenolas. Jis yra parduodamas apvalių, rusvų tablečių forma, kurios turi 5mg. metandrostenolio. Dažniausiai ant jų pakuotes būna rusiškas pavadinimas.

Vartojimas

Įvairus steroidai yra vartojami įvairiais ciklais. Pvz.: geriama 4 savaites, po to daroma keliu savaicių pertrauka.

Poveikis

Vartojant steroidus ir sportuojant žmogui stipriai pradeda augti raumenų masė. Jis įgauna daugiau jėgos, agresyvumo, greičiau atsigauna po traumų. Didesnė raumenų masė suteikia daugiau pasitikėjimo savimi. Vyrams gali padidėti lytinis potraukis

Šalutinis dopingo poveikis

Nusiminimas. Vartojant anabolinius steroidus dažnai kenčiama nuo depresijos, abstinencijos, nemigos.

Išbėrimai. Nuo anabolinių steroidų vartojimo gali išberti odą arba paūmėti kitos odos ligos.

Kepenų augliai. Visi, kurie vartoja anabolinius steroidus, kenkia savo kepenims. Tų, kurie ilgai vartoja dopingą, kepenyse susidaro kraujingų cistų. Pagausėja auglių bei piktybinių kepenų navikų.

Augimo nesklandumai. Anaboliniai steroidai veikia augimo zonas. Todėl dar nesubrendę paaugliai gali nustoti augę.

Alergija, diabetas ir pan. Piktnaudžiaujant prieaugio hormonais gali pasitaikyti ir kitoks šalutinis poveikis, pvz., alerginės reakcijos, panašios į alergines diabeto reakcijas. Vartojamas ypač dideliais kiekiais jis gali sukelti akromegaliją (nenormaliai išauga rankos, pėdos, smakras ir lūpos, padidėja svoris).

Agresija. Vartojantiems anabolinius steroidus įprastas agresyvus elgesys, kuris gąsdina ir netgi žeidžia aplinkinius žmones. Didelis įniršis kartais būna traumų ar išprievartavimų priežastis.

Kraujagyslių užkalkėjimas ir infarktas. Anaboliniai steroidai didina riebalų kiekį kraujyje, todėl kalkėja kraujagyslės. Tai gali lemti širdies infarktą ir pabloginti kraujo apytaką.

Prostatos padidėjimas. Nuo anabolinių steroidų padidėja prostatos liauka, todėl galimi uždegimai ir būna sunku šlapintis.

Gali išnykti lytinis pajėgumas. Pradėjus vartoti dopingą lytinis pajėgumas iš pradžių padidėja, bet vėliau beveik visai išnyksta. Dirbtinai padidinus steroidų/hormonų kiekį sėklidės atgaivinamos, tačiau yra pavojus, kad jose nebebus gaminamas normalus spermos kiekis.

Moterys irgi nukenčia. Moterims, kurios vartoja dopingą, taip pat išryškėja neigiamų šalutinių padarinių: pastorėja balsas, padidėja smakro plaukuotumas, sutrinka menstruacijų ciklas.

Dopingas ir įstatymas

Nuo 1992 m. liepos 1 d. Švedijoje galioja specialus „Įstatymas dėl kai kurių dopingo priemonų uždraudimo“. Jis reglamentuoja šių preparatų vartojimą:

a) sintetinių anabolinių steroidų,

b) testosterono ir jo atmainų,

c) prieaugio hormono,

d) cheminių medžiagų, kurios didina testosterono ir jo pakaitalų bei prieaugio hormonų gaminimąsi ir išsiskyrimą.

Įstatymas draudžia šiuos preparatus įvežti į šalį, perduoti kitiems, gaminti, pardavinėti ir laikyti. Išimtis – kai preparatai vartojami medicinos ir mokslo tikslais. Asmenys, pažeidę įstatymą, baudžiami baudomis arba kalėjimu iki 2 metų.

Dopingas ir sportas

Pagal sporto taisykles už dopingo vartojimą sportininkas praranda teisę dvejus metus dalyvauti varžybose.

Dopingo vartojimo požymiai

Fiziniai požymiai:

• kūnas atrodo putnus, nes raumenyse kaupiasi skysčiai, patinsta veidas, ypač skruostai, oda apie akis išsipučia ir įsitempia;

• išberia veidą, nugarą, pečius;

• eisena darosi linguojanti (nes pagausėja skysčių ir išsipučia raumenys).

Psichiniai požymiai:

• agresyvus elgesys, irzlumas, dažna nuotaikų kaita;

• dėmesys – vien savo kūnui ir treniruotėms;

• tarp dopingo vartojimo pauzių vargina bloga nuotaika, nerimas, nemiga.

Asmenys, norintys vartoti dopingą, ieško vietų, kur yra „specialistų“ ir kur galima nusipirkti šių preparatų. Kai kuriuose atletų klubuose, kurie veikia atskirai nuo sporto organizacijų, dalis besitreniruojančių asmenų vartoja dopingą.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 731 žodžiai iš 2395 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.