Andu religijos
5 (100%) 1 vote

Andu religijos

Andų aukštikalnės tęsiasi beveik per visą Pietų Ameriką vakarinės ilgį, nuo Kolumbijos iki Čilės pietų. Jie sudaro ilgiausią iš visų žemynų kalnų grandinę, su kokiomis keturiasdešimt penkiomis snieguotomis viršūnėmis daugiau kaip 6080 m aukščio.

Kalnuose ir slėniuose gyvena daug genčių, kiekviena su savo kalba ir kultūra, religiniais tikėjimais ir apeigomis. Aukšti kalnuoti regionai labai skiriasi nuo žemesnių rytinių atšlaičių, kur upės teka žemyn į Amazonės miškus. Fizinės sąlygos labai veikia gyvenimo būdą ir religiją. Bet kai kurios nuostatos lieka bendros visiems: rikėjimai dievais, dvasiomis, gamtos pasauliu, šventomis vietomis ir daiktais, turinčiais antgamtinę galią ir veikiančiais visas gyvenimo puses.

Žmonės susitelkę Ekvadoro, Peru ir Bolivijos kalnų regionuose. Iki ispanų užkariavimo 1533 čia klestėjo inkų civilizacija. Tai gal dešimties milijonų indėnų tėvynė. Pagrindinė jų grupė – kečujai, bet yra ir apie milijoną indėnų aimarų, gyvenančių 3648 m. aukštyje – plynaukštėje, besidriekiančioje šimtus mylių tarp didžiųjų pietų Peru ir Bolivijos kalnų grandinių. Abiejų grupių kalbos skiriasi, bet jų gyvenime ir religijoje esama daug panašumų.

Paaukoti dvasioms

Andų žmonės daugiausia yra fermeriai, slėniuose dirbantys žemę ir veik 4256 m. aukštyje ganantys avis, lamas ir alpakas. Jie atkakliai grumiasi su atšiauriomis stichijomis. Dėl savo saugumo ir gerovės žmonės stengiasi gyventi darnoje su gamta. Ištisus metus atliekamos iškilmingos apeigos, prašoma krašto dvasios gero derliaus, gyvulių vaisingumo ir apsaugoti nuo ligų ir nelaimių. Į tas apeigas įeina sudėtingas maldų, aukų, vyno ir net gyvulių aukojimo ritualas

Kalniečiai Motiną Žemę Pačamamą laiko gyvybės teikėja ir aplaikytoja. Aukštose, sniegu apklotose viršūnėse gyvena apai. Tai tos srities “viešpačiui”. Žemesnių kalvų dvasios – aukiai – nėra tokios galingos kaip apai. Visi apai ir aukiai vadinami kalno ar kalvos, kur jie gyvena, vardu. Tai svarbiausi indėnų pasaulio dievai. Bet perkūnas, kruša, lietus, vėjas, ugnis, šaltiniai, ir upės, ypatingos uolos bei akmenys irgi labai svarbūs. Visi jie gyvi, turi gyvybės jėgą ir pripažįstami simbolinėmis aukomis.

Šiuo metu Jūs matote 60% šio straipsnio.
Matomi 365 žodžiai iš 608 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.