Ankstyvo lytinio gyvenimo paplitimo priežastys bei pasekmės
5 (100%) 1 vote

Ankstyvo lytinio gyvenimo paplitimo priežastys bei pasekmės

VILNIAUS PEDAGOGINIS UNIVERSITETAS

Istorijos fakultetas

Socialinių mokslų katedra

Sveikatos ugdymas

REFERATAS

Ankstyvo lytinio gyvenimo paplitimo priežastys bei pasekmės

Studentė: Edita Kėkštaitė I kursas

Vadovas: Doc. M. Černiauskienė

Vilnius 2004

Turinys

Įvadas 3

1. Lytinis brendimas 4

1. 1 Mergaičių lytinis brendimas 4

1.2 Berniukų lytinis brendimas 5

2. Ankstyvas lytinis gyvenimas. Jo paplitimo priežastys 6

3. Ankstyvo lytinio gyvenimo paplitimo pasekmės 9

Išvados 10

Informacijos šaltinių sąrašas 11

Įvadas

Paauglystę, charakterizuoja eilė fiziologinių, anatominių ir psichologinių pokyčių, kuriuos jauni žmonės privalo įsisąmoninti besikeičiančioje socialinėje – kultūrinėje aplinkoje. Šiandieniniai paaugliai biologinę brandą pasiekia anksčiau, nei buvusios kartos. Tobulėjantis pasaulis, komunikacijų sistema, didesnis atvirumas suteikia jaunam žmogui daugybę informacijos įvairiose gyvenimo srityse.

Padėti apdoroti paaugliui šį informacijos kiekį privalo ne tik tėvai, bet ir visuomenė, mokytojai. Juk jaunosios kartos auklėjimas yra bene svarbiausias visuomenės gyvenimo uždavinys.

Vienas svarbiausių jaunos kartos auklėjimo krypčių yra jos rengimas šeimos gyvenimui. Norint tai pasiekti, reikia, kad ne tik tėvai, bet ir mokytojai suvoktų tobulėjančiomis komunikacijos sistemomis perduodamos informacijos prasmę, naudą, pavojus ir padėtų juos jaunam žmogui juos įsisavinti bei suvokti.

Tai svarbu todėl, kad tapęs paaugliu, jaunas žmogus įžengia į tokį gyvenimo laikotarpį, kai domimasi ir norima išbandyti viską. Tuomet mažai kas analizuojama, susiejama ar daromos išvados. Jaunas žmogus vedinas smalsumo trokšta patirti tai, kas jam atrodo nauja bei nepažįstama. Šis troškimas ir noras kuo greičiau viską sužinoti, trukdo įsigilinti į pateikiamos informacijos esmę, pažvelgi į pasekmes.

Lytiniai santykiai ir su tuo susijusios temos, yra ta sritis kuria jauni žmonės domisi labiausiai. Tuo labiau, kad bręstant atsiranda potraukis priešingai lyčiai. Erotinių televizijos kanalų, žurnalų žiūrėjimas, interneto puslapių vartymas audrina vaizduotę, suteikia temas bendriems pokalbiams su bendraamžiais, formuoja, paauglių įsitikinimu, seksualinę patirtį.

Tačiau dažniausiai per įvairias informacijos priemones tokių žinių pateikimas yra vienpusis, vieno žmogaus nuomonės išraiška (dažniausiai atspindinti tik lytinių santykių teikiamą malonumą), masinių informacijos priemonių grūmimasis dėl reitingų. Tai tarsi didelio informacijos kiekio nuotrupa, išmesta tam, kad pritraukti daugiau žiūrovų.

Tokias nuotrupas jaunas žmogus retai kada susieją iškarto. Sąsaja atsirandi tik vėliau. O noras patirti tai kas malonu- skubėjimas gyventi skatina ankstyvus lytinius santykius, troškimą viską išbandyti pačiam. Dėl to didelė dalis nesukūrusių šeimos paauglių yra lytiškai aktyvūs, nors daugelis jų neturi dažnų lytinių santykių. Daugeliu atvejų jie nereguliariai vartoja kontraceptikus arba iš viso nenaudoja tinkamos kontraceptinės priemonės, rizikuodami susidurti su neplanuotu nėštumu ar lytiniu keliu plintančiomis ligomis.

Čia paaugliui padėti suprasti lytinio gyvenimo pagrįstumą, atsakomybę bei išvengti ankstyvų lytinių santykių ir su tuo susijusių pasekmių, gali mokytojai, o svarbiausia tėvai, kalbėdami, atvirai atsakinėdami, o ne besistengiantys išsisukti nuo vaiko užduodamų klausimų.

1. Lytinis brendimas

Lytis- morfologinė- funkcinė organizmo charakteristika, apimanti visas jo specifines reprodukcines ypatybes, tai yra ypatybes, kurios turi reikšmę giminės pratęsimui. Jos įvairios. Aiškiausios ypatybės, pagal kurias galima nustatyti žmogaus lytį, vadinamos lytiniais požymiais. Jie yra skirstomi į pirminius bei antrinius.

Pirminiai- lytinės liaukos, taip pat lytinių organų sandaros ypatumai, žodžiu, visa tai, pagal ką nustatoma naujagimio lytis. Antriniai- tie, kurių naujagimis dar neturi, bet suaugusio žmogaus kūne jie yra ryškiai matomi. Tai kūno proporcijų ypatumai, pieno liaukų išsivystymas, plaukuotumo pobūdis, balso tembras ir pan. Pirminiai lytiniai požymiai vystosi embrioniniu laikotarpiu, antriniai- lytinio brendimo laikotarpiu- paauglystės amžiuje.

Lytiniu brendimu- laikytina tai, kas rodo stiprėjimą požymių, būdingų vyriškajai bei moteriškajai lyčiai, vyro ir moters skirtumui, tai procesas, kurio rezultatas yra lytinė branda. Žmogaus lytinis brendimas glaudžiai susijęs su fiziniu vystymusi. Tai įvairiausios organizmo vieningo vystymosi proceso pusės.

Glaudus fizinio vystymosi ir lytinio brendimo ryšys aiškiai pasireiškia tuo, kad lytiniam brendimui būdingi kūno proporcijų pokyčiai ir galutinis suaugusio žmogaus išorės formavimasis.

Iki lytinio brendimo pradžios berniukų ir mergaičių kūno matmenys ir masė iš esmės nesiskiria, bet lytinio brendimo eigoje skirtumas atsiranda ir vis labiau ryškėja.

Tačiau žmogaus lytinio brendimo pagrindas yra hormonai, kurie sukelia dalį kūno pakitimų. Moteriškas lytinis hormonas vadinamas estrogenu, vyriškas- testosteronu. Šie hormonai sąlygoja vadinamųjų antrinių lytinių požymių atsiradimą, galutinį
vyriškosios ar moteriškosios lyties požymių susiformavimą.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 745 žodžiai iš 2483 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.