Antika
5 (100%) 2 votes

Antika

Antika.Senovės Graikija 3000-146 m.pr.Kr.

Senovės Graikijos istorija prasideda nuo Egėjo arba Kretos ir Mikėnų civilizacijų. Tikroji graikų ist. Prasideda nuo achajų ir dorėnų genčių atėjimo į Balkanų pusiasalio pietus. 6 tūkstantmetyje pr.Kr. Egėjo jūros salose ir Balkanų pusiasalio pietinėje dalyje apsigyveno žemdirbių tautos iš Mažosios Azijos.Jos sukūrė seniausią Europoje Mino civil. Kretos saloje.

3000-1450 m.pr.Kr. – gyvavo seniausia Europoje Mino civilizacija Kretos saloje. Apie 1450 m.pr.Kr. išsiveržęs ugnikalnis sunaikino Kretos miestus. Šią civilizaciją dar sunaikino ir achajų gentys.

2000m.pr.Kr.-

Maždaug nuo 1600 m.pr.Kr. Graikijoje įsitvirtino achajų gentys.Jų centru tapo Mikėnų miestas Peloponese.Statė akropolius. Mikėniečiai raštą pridėję kai kuriuos ženklus perėmė iš Kretos gyventojų.Karingi achajai apie 2 tūkstantmečio pr.Kr. vidurį užkariavo Kretą. Paskutinis didžiulis achajų karo žygis buvo į Troją. 12 a.pr.Kr. pab. Iš šiaurės užplūdę dorėnai per trumpą laiką užkariavo Mikėnų miestus, užėmė Egėjo jūros salas ir pasiekė net Mažąją Aziją.Achajai nebeįstengė kovoti, beje dorėnai turėjo geležinius ginklus, o achajai-bronzinius.Savo nepriklausomybę išlaikė tik Atika.

1240-1230 m.pr.Kr.- vyko Trojos karas.

1100-9 a.pr.Kr. – dorėnams užkariavus achajų miestus, išnyksta Mikėnų-Kretos pasaulis.Maždaug 1100 m.pr.Kr. graikų istorijoje prasideda laikotarpis, api kurį mažai žinome- tamsieji šimtmečiai.

9 a.pr.Kr.- senovės graikai raidyną perėmė iš finikiečių. Jie pridėjo balses ir sudarė naują abėcėlę iš 24 raidžių.

Maždaug nuo 8 a.pr.Kr. daug graikų buvo priversti išvykti iš tėvynės.

Apie 8 a.pr.Kr. Graikijoje buvo keli šimtai atskirų miestų-valstybių (polių).

8-6 a.pr.Kr. –

776 m.pr.Kr.- įvyko pirmoji olimpiada.Jas rengė Olimpijoje, Dzeuso garbei.Vėliau rengė kas 4 metus, dalyvavo tik vyrai.

394m. senosios olimpinės žaidynės uždraustos, nes tai buvo pagoniška šventė, o 1896 m. vėl pradėtos renngti.

6 a.pr.Kr.- spartiečiai su savo kaimynais Peloponese sudarė sąjungą, kuri vadinama Peloponeso sąjunga. Jie turėjo padėti karo atveju. Iki graikų-persų karų Peloponeso sąjunga buvo didžiausia ir stipriausia.

594 m.pr.Kr.- žymus oratoriusir politinis veikėjas Solonas įvykdė reformas: panaikino valstiečių skolas, uždarudė už skolas valstiečius versti vergais.

508-507 m.pr.Kr.- žymus politikas Klistenis įvykdė naują reformą. Sušaukė 500 piliečių tarybą. Aristokratijos įtaka gerokai sumažėjo. Daugiau piliečių galėjo dalyvauti valstybės valdyme.

5 a.pr.Kr.- graikams ėmė grėsti galingoji Persija. Graikijos kovai už nepriklausomybę vadovavo Atėnai ir Sparta.

5 a.pr.Kr.- Atėnuose įsigalėjo demokratija. Tuo metuvergai (kalbantieji darbo įrankiai) sudarė apie pusę Atėnų gyventojų. Atėnai buvo didžiausias Graikijos polis.

5 a.pr.Kr. antroje pusėje- strategai tapo svarbiausiais Atėnų pareigūnais. 15 metų pirmojo stratego pareigas ėjo Periklis. (Strategai vadovavo atėnų kariuomenei ir laivynui.Teisėjais galėjo tapti visi piliečiai, o strategais tik turtingieji.)

490 m.pr.Kr.- Darijus I surengė jūros žygį į graikų miestus. Užėmė Eretriją. Po to išsilaipino Maratono lygumoje. Iš Spartos nebuvo sulaukta pagalbos. Atėnų kariuomenei ėmė vadovauti Miltiadas. Maratono mūšyje persai neatlaikė smarkaus graikų puolimo ir ėmė be tvarkos bėgti.

480 m.pr.Kr.- persai surengė naują žygį į Graikiją. Jam vadovavo Darijaus I sūnus Kserksas. Jie nukovė spartiečius, žuvo karalius Leonidas. Po ilgų mūšių graikai laimėjo.

479-431 m.pr.Kr.- Atėnai tapo graikų kultūros centru ir suklestėjo menai, šis laikotarpis vadinamas aukso amžius.

479 m. pr.Kr.- Graikų-Persų karų lemiamas mūšis įvyko prie Platėjos miesto. Kautynės buvo ilgos. Persų kariuomenėbuvo sumušta, Graikai laimėjo.

478 m.pr.Kr.- graikai suprato, kad karas su persais gali atsinaujinti, todėl pergalę pasiekti Atėnai su visais poliais, kovojusiais su persais, sudarė karinę sąjungą, kuriai priklausė Atėnai, Mažosios Azijos graikų miestai, Egėjo jūros salos. Sąjunga turėjo bendrą valdžią, bendrą iždą šventojoje Delo saloje (todėl dar vadinama Delo sąjunga), bendrą karinį laivyną, kariuomenę. Po graikų-persų karų Delo sąjunga nebuvo paleista, jos dėka Atėnai tapo galingiausia valstybe graikų pasaulyje.

443-429 m.pr.Kr.- Periklio valdymo metai, jam valdant Atėnai suklestėjo. Jis subūrė filosofus, meninikus, mokslininkus ir rašytojus. Vykdė statybos darbus, organizavo Atėnų akropolio perstatymą.

431 m.pr.Kr.- prasidėjo ilgas Peloponeso karas tarp dviejų sąjungų: Delo, vadovaujamos Atėnų ir Peloponeso, vadovaujamos Spartos. Į karą įtraukta beveik visa Graikija.

404 m.pr.Kr.- Peloponeso karas baigėsi Atėnų pralaimėjimu. Sparta pareikalavo nugriauti Ilgąsias sienas, panaikinti Delo sąjungą ir demokratinį valdymą.

359 m.pr.Kr.- karaliumi tapo Pilypas II, Makadonija sustiprėjo.

338 m.pr.Kr.- mūšyje prie Cheronėjos graikai pralaimėjo Pilypo II kariuomenei. Makedonija užvaldė beveik visą Graikiją, baigėsi helenų polių istorija ir prasidėjo helenistinių valstybių istorija.

336 m.pr.Kr.- Pilypą II nužudė jo sargybinis.

334 m.pr.Kr.- Aleksandras Makedonietis pradėjo žygį prieš Persiją. Jis
užėmė Mažosios Azijos miestus. Egipte jis pasiskelbė dievu, Dzeuso- Amono sūnumi.

331 m.pr.Kr.- prie Gaugamelų buvo galutinai sutriuškinta persų kariuomenė, kuriai vadovavo Darijus II. Aleksandras tapo Persijos karaliumi. Užkariautose srityse jis apgyvendino graikus. Taip plito graikų kalba ir kultūra.

332 m.pr.Kr.- buvo įkurta Aleksandrija.

323 m.pr.Kr.- būdamas 33 metų amžiaus, Aleksandras Makedonietis netikėtai mirė. Karaliais paskelbti ką tik gimęs jo sūnus ir netikras brolis Pilypas Aridijus, bet jų vardu valdė Aleksandro karvedžiai. Greitai jie tarpusavyje pradėjo ilgus karus dėl valdžios. Aleksandro motina, žmona, sūnus ir brolis buvo nužudyti.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 994 žodžiai iš 3297 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.