Antrasis pasaulinis karas1
5 (100%) 1 vote

Antrasis pasaulinis karas1

ANTRASIS PASAULINIS KARAS

1. Laikas 1939 m. rugsėjo 1 d. – 1945 m. rugsėjo 2 d.

2. Karo priežastys 1. Versalio sistemos netobulumas

2. Vokietijos siekimas sugriauti šią sistemą ir jos agresyvūs veiksmai

3. Agresyvaus bloko Vokietija – Italija – Japonija susidarymas

4. Anglijos ir Prancūzijos nuolaidžiavimas Vokietijai

5. Nesėkmingos SSRS ir Vakarų šalių derybos

6. Hitlerio įsitikinimas, kad karas nevyks dviem frontais

3. Sąjungininkai ir priešai Sąjungininkai: Vokietija, Japonija, Italija, Rumunija, Vengrija, Bulgarija, Suomija

Antihitlerinė koalicija: Didžioji Britanija, SSRS, JAV, Prancūzija

4. Karo pradžia 1939 m. rugsėjo 1 d. Vokietija įsiveržia į Lenkiją

5. Karo pabaiga 1945 m. rugsėjo 2 d. Japonijos kapituliacija

6. Žymiausieji mūšiai, sąvokos Keistasis karas – Anglijos ir Prancūzijos 1939m. paskelbtas karas Vokietijai, bet karo veiksmai nepradėti. A. Hitleris, užgrobęs Lenkiją, siūlė Prancūzijai ir Anglijai sudaryti taikos sutartį, tačiau Vakarų valstybės pasiūlymo nepriėmė. Armijos stovėjo viena prieš kitą ir laukė.

Mūšis dėl Britanijos – Po to, kai prancūzai 1940 m. birželį išstojo iš karo, britai kartu su visa savo imperija liko vieni kariauti prieš nacius. Ši kebli padėtis tęsėsi lygiai vienerius metus, ir tuo laikotarpiu karo veiksmų baigtis bei viso pasaulio ateitis bet kuriuo atveju priklausė nuo Britanijos sugebėjimo atsispirti nacistams. Virš Britanijos užvirė įnirtingiausios iki tol matytos oro kautynės. Vokiečiai siekė nugalėti Karališkąjį oro laivyną. Tuomet, įsiviešpatavę ore, ketino neutralizuoti britų laivyną, o tada jau įvykdyti operaciją kodiniu pavadinimu „Jūrų liūtas“ – įsiveržti į Britanijos salyną. Britų pilotai nepasidavė ir desperatiškai kovojo iki galo. Po to, kai vokiečiai pralaimėjo oro mūšį virš Britanijos, įsiveržimo planai taip niekada ir nebuvo įgyvendinti.

Žiemos karas – SSRS karas su Suomija. SSRS reikalavo, kad Suomija jai išnuomotų Hanko uostą ir Karelijos sąsmaukos dalį. (Stalinas bandė primesti savitarpio pagalbos sutartį.) Suomijai nesutikus, SSRS pradėjo karą. Pagal taikos sutartį Suomija neteko apie 40 tūkst. km2 teritorijos – Karelijos sąsmaukos, vakarinės Ladogos ežero pakrantės su 11 proc. dirbamos žemės, miškų, pramonės. Kare žuvo apie 25 tūkst. suomių karių 43 tūkst. sužeista. Suomija patyrė daug nuostolių, bet išsaugojo nepriklausomybę.

Stalingrado mūšis – 1942 m. birželio mėn. Vokiečių pradėtas Staliningrado šturmas. Raudonoji armija atsilaikė ir perėjo į kontrpuolimą. Vokiečiai patyrė pralaimėjimą.

Kursko mūšis – 1943m.liepos mėn. Hitlerio generolai pradėjo gerai paruoštą puolimą Kursko kryptimi, tačiau SSRS ten sutelkė daugiau karinės technikos. Vokiečiai patyrė pralaimėjimą.

Stalingrado katilas – Vokietijos armijos apsupimas ir sutriuškinimas.

II-asis frontas 1944 m . birželio 6d. atidaromas II frontas. Plataus masto puolimą Didžioji Britanija ir JAV pradėjo vadovaujama amerikiečių generolo D. Eizenhauero. Jie išsilaipino Prancūzijos šiaurės vakarų pakrantėje. Tai buvo didžiausias karų istorijoje desantas. Šeši tūkstančiai laivų atgabeno 4 armijas – 37 pėstininkų ir 10 tankų divizijų, iš oro desantą pridengė 11 tūkst. lėktuvų. Vokiečiams antrasis frontas buvo netikėtas.Antrojo fronto sukūrimas reiškė, kad Vokietijos pralaimėjimas neišvengiamas. Nedidelė karininkųgrupė, norėjusi išgelbėti Vokietiją, parengė Hitlerio nuvertimo planą. 1944 m . liepos 20 d. pulkininkas K. Štaufenbergas Hitlerio būstinėje padėjo bombą. Ji sprogo, bet Hitleris liko gyvas.

Hirosima ir Nagasakis – Japonijos miestai, ant kuriu JAV numetė atomines bombas.

Kamikadzė – japonų karo aviacijos lakūnas savižudis.

Niurnbergo procesas – 1945m. lapkričio 20 -1946 m. spalio 1 d. vykęs teismo procesas, kurio metu buvo teisiami kaip kariniai nusikaltėliai 24 buvę fašistinės Vokietijos vadovai ir pripažintos nusikalstamomis svarbiausios fašistinės organizacijos.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 593 žodžiai iš 1152 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.