Apie narkotikus
5 (100%) 1 vote

Apie narkotikus

NARKOTIKAI IR NARKOMANIJA

Turbūt nėra Lietuvoje moksleivio ar mokytojo, kuris nebūtų girdėjęs apie narkotikus. Galima apie tai išgirsti ne tik mokykloje, gatvėje, bet ir per radiją, televiziją ar perskaityti laikraštyje, žurnale. Taigi,

kiekvienas apie tai žinomo ir jau net susiformavo savo požiūrį į narkotikus bei jų vartojimą. Deja, tas požiūris retai paremtas tikrais faktais, medicininėmis, psihologinėmis žiniomis. Dauguma informacijos apie narkotikus perduodama iš lūpų į lūpas, remiantis kažkieno pasakojimais ar patyrimu.

Statistika rodo, kad 1995 metais Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose buvo užregistruoti 1264 asmenys, sergantys narkomanija. Dauguma jų jauni žmonės – iki 35 metų amžiaus. Tik 30 asmenų yra virš 35 metų amžiaus. Statiskika liudija, kad per paskutinius 5 metus narkomanų skaičius išaugo 10 kartų. Be abejo, statistika atspindi tik tuos asmenis, kurie kreipėsi pagalbos ar buvo atsiųsti gydytis į medicinines įstaigas. Pokalbiai su besigydančiais narkomanais rodo, kad dauguma jų pradėjo vartoti narkotikus jau paauglystėje. 1995 m. Pedagogikos institutas dalyvavo Europos mokyklų projekte, tiriant rūkimo, alkoholio ir narkotikų vartojimo paplitimą moksleivių tarpe. Tyrime dalyvavo 3196

15-16 metų moksleiviai. Nustatyta, kad nelegalius narkotikus vartojo 3,2 moksleivių. Daugiausia moksleivių tarpe paplitęs marihuanos rūkimas, tačiau moksleiviai jau bandę amfetaminą, ecstasy, LSD ir kitus narkotikus.

Kodėl jauni žmonės, kaip ir kai kurie suaugusieji, vartoja narkotikus? Priežasčių nurodoma labai daug. Tačiau visas jas galime suvesti į tris pagrindines grupes.

1.Pagrindinis narkotikų madžiagų vartojimo motyvas – įtampos sumažinimas, streso įveikimas. Narkotikai vartojami siekiant užsimiršti, pašalinti įtampą, nemalonias emocijas, atsipalaiduoti.

2. Čia pagrindinis motyvas – patirti narkotikų sukeliamą efektą. Narkotikai vartojami siekiant išbandyti jų veikimą – patirti malonumą, pakitusią sąmonės būseną ir pan.

3. Pagrindinis motyvas – bendraamžių įtaka. Vartojama, nes norima neatsilikti nuo draugų, kartu praleisti laiką ar tiesiog negalint atsispirti draugų spaudimui.

Taigi, priežasčių ratas labai platus. O kaip su pasekmėmis? Būtent apie jas vartotojai net negalvoja. Vieni mano, kad jie tik pabandys, “pažais”, o paskui nebevartos. “Nuo vieno ar net kelių kartų tikrai nieko neatsitiks”- aiškina paaugliai. Kiti mano, kad narkotikų vartojimas, ypač sipnų, nėra žalingas ir nesukels jokių pasekmių. Jaunimo tarpe paplitęs mitas, kad narkotikų vartojimas yra mažiau pavojingas už alkoholio. O ūsuaugusieji draudžia vartoti bei gąsdina pasekmėmis tik todėl, kad “jie viską jaunimui draudžia – gerti, rūkyti, mylėtis… Tam jie ir suaugę, kad mus auklėtų”.

Narkotikų poveikis kiekvienam asmeniui individualus. Skirtingi narkotikai veikia labai skirtingai. Bet apie skirtingus narkotikus – vėliau. Jeigu, asmuo dėl vienų ar kitų anksčiau minėtų priežasčių pabandė narkotikų, po tam tikro laiko jis pajus taip vadinamą pakitusią būseną. Tai gali būti atsipalaidavimas, lengvumas, visų rūpesčių nutolimas, ramybės, meilės ar begalinio džiaugsmo jausmas. Tai euforinė būsena . Kai kas gali patirti labai malonias arba bauginančias haliucinacijas (visa tai labai priklauso nuo narkotikų rūšies). Pasibaigus narkotinės medžiagos veikimui, asmuo gali grįžti į normalią sąmonės būseną. Pabrėžiama – gali, nes kartais net ir po vieno pabandymo (pvz;LSD) asmuo patirs liūdnas to malonumo pasekmes. Tarkime, kad asmuo grįžo į normalią sąmonės būseną ir jaučiasi pakankamai gerai. Praėjus tam tikram laikui jis gali pagalvoti “Nieko blogo neatsitiko. O poveikis tikrai malonus… Tai kodėl nepabandyti dar?” Mes visi gyvenime siekieme malonumo, naujų potyrių . Asmuo tampa psichologiškai priklausomas nuo narkotiko – jis pastoviai apie tai galvoja, nori vėl ir vėl patirti malonumą, atsipalaiduoti. Psichologinė priklausomybė – tai liguistas potraukis nuolat vartoti narkotines medžiagas komforto būklei pasiekti. Tačiau po tam tikro laiko, vartojant narkotines medžiagas, asmuo jau nebegali, pasibaigus narkotinės medžiagos poveikiui, sugrįžti į normalią sąmonės būseną. Nustojus veikti narkotikui, jaučiamas nerimas, įtampa, silpnumas, gali svaigti ar skaudėti galvą ir pan. Ką tokiu atveju reikia daryti. Reikia gydyti žinomomis ir prieinamomis priemonėmis. Minėtam asmeniui šis vaistas bus narkotikai. Ir tikrai, jie ne tik nuslopins visus nemalonius kūno pojūčius, bet dar ir sukels malonumą… Tačiau toks pat narkotinės medžiagos kiekis jau nebesukels tokio pat malonumo, organizmas pripras, todėl narkotinės medžiagos dozę teks vis didinti ir didinti. Tai taip vadinama tolerancija narkotikui, kuri pasireiškia silpnėjančia organizmo reakcija į tą patį preparato kiekį. Todėl tam pačiam efektui pasiekti žmogus kas kartą suvartoja vis didesnę jo dozę. Taigi, palaipsniui malonumas, kurį sukeldavo narkotikas, mažėja, o skausmingos pasekmės – taip vadinama abstinencija – vis didės ir didės. Pasibaigus narkotiko poveikiui, asmuo jaus vis didėjantį fizinį skausmą. “Abstinencijos metu skauda viską, laužo ir suka visus kaulus. Negali rasti vietos ir ramybės nei
dieną, nei naktį… Tai – košmaras” Taip šią būseną apibūdina patys narkomanai. Taigi, be anksčiau minėtos psichologinės priklausomybės atsiranda ir fizinė priklausomybė. Fizinė priklausomybė – tai viso organizmo funkcinės veiklos pakitimas, pasireiškiantis ryškiais psichiniais ir fiziniais sutrikimais, staiga nustojus vartoti narkotiką. Ši būklė, dar vadinama abstinencijos, išnyksta, kai organizmas gauna naują narkotiko dozę.

Taip palaipsniui, pradžioje vien eksperimentuojant, o paskui vystantis psichologinei, fizinei priklausomybei, žmogus tampa narkomanu.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 871 žodžiai iš 1729 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.