Apie senatvę
5 (100%) 1 vote

Apie senatvę

Įvadas

Tiksliai pasakyti, kada prasideda suaugusio žmogaus amžius, sudėtinga. Daugelis ekspertų mano, kad 20 metų amžių galime laikyti pradiniu momentu, tačiau svarbiausia yra ne chronologinis amžius, bet psichologiniai pokyčiai. Suaugusio žmogaus gyvenimas gali būti skirstomas į tris pagrindinius periodus: jauno suaugusio ( apytiksliai 20-35 metų), vidutinio amžiaus( arba pagyvenusio) suaugusio ( apytiksliai 35-65 metų) ir senatvės apytikriai nuo 65 metų.

Suaugusių žmonių raidos stadijos nėra tokios ryškios kaip vaikų. Tačiau daugelis raidos psichologų teigia, kad tam tikros suaugusio žmogaus stadijos yra, tačiau jos daugiau priklauso nuo socialinio negu nuo biologinio amžiaus. Iš dalies žmogaus socialinis amžius priklauso nuo jo ekonominės padėties. Socialinis amžius labiau priklauso nuo kultūros veiksnių negu nuo biologinių, tačiau pastarųjų įtaka taip pat yra reali.

Atskiriems suaugusio žmogaus gyvenimo periodams būdingi tam tikri tikslai, užduotys, sunkumai, krizės, fiziniai pokyčiai.

Jauno suaugusio žmogaus užduotys

Pagal R. Havighurstą

1. SUSIRASTI VYRĄ( ŽMONĄ)

Kartais vietoje vedybų pasirenkamas nuolatinis draugas( draugė), su kuriuo kuriamas bendras gyvenimas. Pirmosios vedybos ne visada sėkmingos, tad žmonės skiriasi ir vėl tuokiasi. Daugumai žmonių vedybos yra svarbios, nepasisekus – po kiek laiko bandoma vėl susirasti pastovų partnerį arba partnerę.

2. IŠMOKTI KARTU GYVENTI SU IŠRINKTUOJU( IŠRINKTĄJA)

Tai nėra lengva, nes kiekvienas partneris gali turėti skirtingus įsitikinimus, skirtingą būdą, ne visada yra galimybių prieš vedybas ilgesnį laiką praleisti kartu ir pamatyti, koks jis arba ji yra kasdienybėje. Dažnai Lietuvoje dėl butų stokos vedusieji turi dalintis patalpomis su vyro arba žmonos giminėmis, todėl tenka išmokti sugyventi ir su jais. Dažnai trūksta privatumo, kad vedusieji galėtų nesivaržydami lytiškai bendrauti.

3. PRADĖTI ŠEIMĄ

Kai kurie vyrai išsigąsta padidėjusios atsakomybės bei pasikeitimų šeimoje( trys – tai nebe du, žmonos dėmesys nukrypsta į kūdikį, mylimoji tampa kūdikio motina). Tenka mokytis tėviškų, motiniškų elgesių.

4. AUGINTI VAIKUS

Kūdikiui gimus, reikia prisitaikyti prie naujų sąlygų. Žmona kurį laiką lieka namuose, sumažėja šeimos pajamos, žmonai kartais kyla abejonių, ar ji gerai padarė atsisakydama profesinės karjeros ir pasirikdama vedybas bei motinystę, atsiranda įtampa dėl darbų pasidalijimo, vyro pagalbos auginant vaikus.

5. IŠLAIKYTI NAMUS

Gausėjant šeimai, didėja ir reikalavimai. Kaip viską parūpinti? Kaip viską sutvarkyti? Kaip pasidalyti pareigomis?

6. ĮGYTI PROFESIJĄ

Ši problema itin svarbi, norint išlaikyti šeimą. Kaip pradėti? Kur geriausios perspektyvos žengti į priekį?

7. PRISIIMTI VISUOTINĘ ATSAKOMYBĘ

Prisidėti prie visuomenės formavimo, apylinkės gyvenimo, jos gerovės kėlimo. Dalyvauti su kitais žmonėmis visuomeniniame gyvenime.

8.SUSIRASTI KONGENIALIĄ SOCIALINĘ DRAUGŲ GRUPĘ, KURIOJE GERAU JAUSTUMEISI

Vedybos reiškia tam tikrą ryšių nutraukimą su anksčiau buvusiais draugais. Vedus( ištekėjus) tenka ieškoti naujų draugų, kurių pasirinkimas sąlygojamas 5,6,7 uždavinių.

Jaunas žmogus stengiasi tapti protingesniu, stipresniu, gražesniu, tobulesniu.

Viduramžių raida

CH. BŰHLER STUDIJA

Suaugusiojo tikslai

Nuo dvidešimties metų amžiaus suaugusiojo gyvenimas darosi turtingesnis. Susituokiama, gimsta vaikai, atsiranda daugiau draugų, jaučiamasi savo lytinio pajėgumo viršūnėje. Tačiau išgyvenamos ir nesėkmės. Kai kurie ima galvoti, kad pasirinko netinkamą profesiją, nevykusį sutuoktinį. Kartais žmonės dar nėra pakankamai subrendę, kad planingai tvarkytų savo gyvenimą, kartais per daug energijos išeikvoja įvairiems konfliktams, todėl ką nors iš esmės keisti per vėlu. Laimėjimai padeda siekti norimų tikslų, nesėkmės stabdo.

Vyresnysis viduramžis

Nuo keturiasdešimties metų amžiaus žmonės apmąsto praeitį ir iš naujo planuoja, ką jie nori daryti, ko siekia ateityje. Tai lemia jų sveikata, profesinė padėtis, asmeniniai santykiai. Nesubrendę žmonės neapžvelgia savo gyvenimo ir vengia priimti tinkamus sprendimus. Jie nemato, kas juos stabdo, neleidžia bendrauti su kitais ir veikia jų profesinę veiklą. Kadangi tokie žmonės sąmoningai nesupranta savo nesėkmių priežasčių, nieko negali ir pakeisti. Kai žmonės peržvelgia savo gyvenimą, jie būna arba patenkinti, arba nepatenkinti savo sprendimais. Daugelis pritaria, kad nepasitenkinimas – jų pačių neišspręstų problemų padarinys.

D. LEVINSONO STUDIJA

Raidos krizė

Jaunas žmogus atsiskyręs nuo šeimos( 17-24 m.), įžengęs į suaugusiųjų pasaulį

(22-28 m.) atsiduria pereinamojo amžiaus laikotarpyje( 28-33 m.). jis jaunystėje save jau išbandė, tad gali patirti, kad tai, ko siekia, yra nepasiekiama. Tai laikotarpis, kai žmogus savęs klausia, ar įsipareigojimai nebuvo per ankstyvi, ar jis tik pirmą kartą rimtai įsipareigoja. Kai kurie žmonės šį pereinamąjį augimo ir raidos periodą išgyvena palyginti lengvai, nors jų gyvenimai ir pasikeičia. Kiti patiria krizę, nes jiems dabartinis gyvenimas atrodo nepakenčiamas, susikurti geresnį jie nepajėgia. Dažna vedybų problema, daugėja skyrybų. Vyrai keičia darbą, padaro karjerą. Po netikrumo
periodo jų gyvenimas susitvarko.

Jei šiuo laikotarpiu priimami teisingi sprendimai, tai turi įtakos visam gyvenimui. Jei sprendimai neteisingi, ateitis tampa miglota. Vis dėlto, gyvenimo struktūra keičiasi. Tai laikotarpis, kai moterys vėl išeina dirbti arba nusprendžia rūpintis tik namais.

Pastovumas ( 32-40 m.)

Tai periodas, kai ankstyvi apsisprendimai( darbas, šeima) lemia visą laikotarpį. Pradedami įgyvendinti specifiniai tikslai: kada, kiek uždirbti, kokią poziciją pasirinkti, kiek vaikų turėti, kokį namą įsigyti, kokią vietą visuomenėje užimti. Parengiamas specifinis gyvenimo planas.

Noras būti nepriklausomam( 36 m. amžiaus ir vyresni)

Baigdamas savo amžiaus trečią dešimtmetį individas pradeda jausti, kad jį varžo aplinka. Jis nori ištrūkti, nori būti nepriklausomas ir išreikšti tai, kas jam svarbu. Bet jam taip pat reikia pagalbos bei patvirtinimo, kad jis gali daug prarasti stengdamasis būti nepriklausomas. Tai laikotarpis, kai asmuo nesutinka su savo viršininku, žmona, vaikais, draugais. Tai laikotarpis, kai nutraukiami ryšiai su tais, kurie jį globojo. Šiuo amžiaus laikotarpiu išryškėja trys išeitys:

1. Nuolatinis judėjimas į priekį. Kai žmogus pasiekia, ko jam reikia, jis nori išorinio pripažinimo, labiau pajunta savo vertę.

2. Nuolatinės gyvenimo nesėkmės. Tai nesėkmės jo paties akyse, nors aplinkiniams jo gyvenimas atrodo sėkmingas.

3. Struktūros pakeitimas arba išsilaisvinimas iš jos. Jeigu žmogui atrodo jo gyvenimas nepakenčiamas, jis pradeda galvoti apie radikalius pokyčius: pakeisti darbą, palikti žmoną ar persikelti į kitą kraštą. Jis gali padaryti tai arba apsigalvojęs nieko nekeisti ir susitaikyti su savo gyvenimu.( Tai sunkus sprendimas, nes nieko nekeisdamas jis jaučiasi morališkai miręs). Tai gyvenimas be ateities, savęs išdavystė. Tačiau ką nors keisdamas jis įžeistų tuos, kuriuos myli, drauge ir save. Pagaliau tai gali būti tik sapnas, galintis pasibaigti nesėkmėmis ir nusivylimais.

Tiltas į viduramžį

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1107 žodžiai iš 3568 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.