Apie ukraina
5 (100%) 1 vote

Apie ukraina

Ukraina

1990 – 2000

1989 m. gyventojų surašymo duomenimis Ukrainoje gyveno apie 11000 lietuvių. Daugiausia jų atvyko į Ukrainą per I-ąjį Pasaulinį karą, nemažai čia įsikūrė po Sibiro tremties, taip pat atvyko iš Lietuvos paskutiniais dešimtmečiais.

1990 m. Kijeve susikūrė pirmoji Ukrainoje lietuvių draugija, kuri 2000 m. gegužės mėnesį įspūdingai paminėjo savo dešimtmetį. Nuo to laiko Ukrainoje susikūrė ir juridiškai įregistruotos 6 lietuvių draugijos: Maironio lietuvių draugija Kijeve (180 narių, pirmininkė Violeta Jančiuk), Medeinos lietuvių draugija Lvove (100 narių, pirmininkas Vytautas Naruševičius), Zaporožės srities lietuvių draugija (70 narių, pirmininkas Aleksandras Žukaitis), Vasario 16-osios lietuvių draugija Belaja Cerkov mieste, įkurta tremtinio Petro Grinio iniciatyva (40 narių, pirmininkas Vidas Labalaukis). 1999 m. įsikūrė Krymo respublikinė M.K.Čiurlionio lietuvių kultūros draugija, pirmininkė Valentina Loginova. Draugijos centras yra Simferopolio mieste, kituose Krymo miesteliuose veikia 16 lietuviškų kuopelių. Draugijoje yra apie 100 žmonių. 1999 m. įsikūręs Vinicos lietuvių kultūros ir istorijos centras Sakalas vienija lietuvių kilmės žmones ir nelietuvius, besidominčius Lietuvos kultūra ir istorija, pirmininkas Vasilijus Sudak.

Visų Ukrainos lietuvių draugijų tikslas – padėti lietuviams išlaikyti lietuvybę, auklėti jaunimą pagal lietuviškas tradicijas, palaikyti ryšius su Ukrainos valstybinėmis institucijomis sprendžiant tautinių mažumų problemas, taip pat suteikti Ukrainos visuomenei informaciją apie šiandieninį Lietuvos gyvenimą ir jos siekius.

Visose draugijose kartu švenčiamos Lietuvos istorinės datos ir katalikiškos šventės, beveik visose veikia sekmadieninės lituanistinės mokyklos, jose mokosi įvairaus amžiaus vaikai ir suaugusieji. Mokytojo darbas jose labai sunkus, nes vieni besimokantieji jau kalba lietuviškai ir nori gilinti žinias, o kiti – tik pradedantieji. Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės aprūpina lituanistines mokyklas vadovėliais ir kita metodine literatūra, taip pat organizuoja mokytojų kursus Vilniuje. Departamento ir Vilniaus bibliotekų dėka visos draugijos turi nedideles lietuviškų knygų bibliotekas. Draugijos gauna laikraščius iš Lietuvos ir žurnalą “Pasaulio lietuvis” leidžiamą Čikagoje, JAV.

Kijevo Maironio lietuvių kultūros draugijoje 1994 m. buvo suburtas pirmasis Ukrainoje lietuvių meno saviveiklos kolektyvas – mišrus choras Viltis, kuris dalyvavo jau dvejose Pasaulio lietuvių dainų šventėse Vilniuje. Pasipuošęs tautiniais drabužiais choras kiekvieną draugijos renginį paįvairina daina, visada šauniai pasirodo įvairiuose tautinių mažumų meno saviveiklos renginiuose Kijeve, kviečiamas į televizijos laidas.

Norint supažindinti ir suartinti Ukrainoje gyvenančius lietuvius ir suaktyvinti jų veiklą, Kijevo lietuvių iniciatyva 1997 m. Kijeve buvo suorganizuotas I-asis Ukrainos lietuvių dainų ir šokių festivalis. Jame dalyvavo Ukrainos lietuviai ir meno saviveiklos kolektyvas iš Lietuvos. Šis renginys tapo tradiciniu. Kijevo lietuvių jaunimo sąjunga subūrė liaudies šokių ansamblį, įsikūrė Lvovo estradinės dainos ansamblis Gintaras, vaikų ansambliai: Kijevo – Vyturėliai ir Lvove – Saulutė. Sumanymas ruošti tokius festivalius, o ir Tautinių mažumų ir išeivijos departamento ir kitų rėmėjų lėšos visiškai pasiteisino – festivalis tapo dideliu ir laukiamu įvykiu Ukrainos lietuvių gyvenime. Kijevo lietuvių draugija surengė literatūrinius vakarus, skirtus Maironio ir M.K.Čiurlionio kūrybai, kartu su ambasada suruoštos parodos, skirtos M.Mažvydo knygos 450-mečiui, Lietuvos 80-mečiui, organizuojami susitikimai su Kijevo mokyklų moksleiviais. Lvovo sekmadieninės mokyklos moksleiviai kartu su teatru My (Mes) pastatė spektaklį Eglė žalčių karalienė ukrainiečių kalba, Lvove veikia sporto klubas. Zaporožės moterų vokalinis ansamblis, vadovaujamas Ninos Klimenko, kasmet dalyvauja tautinių mažumų meno saviveiklos apžiūrose. Beloje Cerkov miesto bibliotekoje lietuviai įrengė stendą apie Lietuvą. Vinicos lietuvių kultūros ir istorijos centras Sakalas pasiūlė miesto valdžiai pastatyti paminklinį akmenį Lietuvos kunigaikščiui, 1382 m. pastačiusiam medinę tvirtovę, nuo kurios prasidėjo Vinicos miesto istorija. Ta tema vyksta diskusijos spaudoje, radijo ir televizijos laidose. Tik prieš metus įsikūrusi Krymo respublikinė M.K.Čiurlionio lietuvių kultūros draugija jau spėjo atidaryti lituanistinę mokyklą, surengė vakarą, skirtą Čiurlionio kūrybai, miesto visuomenei, pradėjo leisti laikraštėlį Tiltas, kuris skirtas ne tik draugijos nariams, bet visiems norintiems daugiau sužinoti apie Lietuvą.

1999 m. Lvove buvo įkurtas labdaros fondas LiUk, kuris turėtų stiprinti ryšius tarp Lietuvos ir Ukrainos, fondo prezidentė Danutė Čornij. Fondo pastangomis buvo surengta daug renginių. Ukrainos lietuvių draugijų atstovai dalyvavo Lvove vykusiame forume Mano Lietuva. Išleistas forumui skirtas leidinėlis ir Ukrainos lietuvių draugijų istorija. Fondas organizavo jau minėtą III Ukrainos lietuvių dainos ir šokių festivalį, ekskursiją Lvovo draugijos nariams po srities pilis, istoriškai susijusias su Lietuva, surengė kalėdinę šventę Lvovo lietuvių
vaikams, organizavo Ukrainos dailininkams išvykas į vietas, kur gyveno žymus Ukrainos poetas Ševčenka, taip pat ir į Lietuvą. O 2000 m. vasarą Ukrainos lietuvių jaunimas susirinko į stovyklą Karpatuose, kur vadovais dirbo specialistai iš Lietuvos.

Ukrainos lietuvių draugijų veiklai koordinuoti įkurta koordinacinė taryba, į kurią įeina visų draugijų pirmininkai ir pavaduotojai. Nuo 1998 iki 2005 m. tarybai vadovavo Violeta Jančiuk.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 795 žodžiai iš 1557 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.