Apie vieningos valiutos atsiradimą
5 (100%) 1 vote

Apie vieningos valiutos atsiradimą

Apie vieningos valiutos atsiradimą

Naujosios valiutos atsiradimas užtruko daugelį metų. 1957 m. Romos sutartis bendrąją Europos rinką paskelbė Europos tikslu, siekiant didinti ekonomikos klestėjimą ir prisidėti, prie glaudesnės nei kada nors buvusios “Europos tautų sąjungos”. 1986 metų Vieningosios Europos Aktas ir 1992-ųjų Europos sąjungos sutartis rėmėsi tuo ir įkūrė Ekonominę ir pinigų sąjungą (EPS), taip padėjo pagrindus vieningai valiutai.

1999m. sausio 1d. vienuolikoje Europos Sąjungos valstybių (Airijoje, Austrijoje, Belgijoje, Ispanijoje, Italijoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Portugalijoje, Prancūzijoje, Suomijoje ir Vokietijoje), kurios dalyvavo trečiajame Ekonominės ir pinigų sąjungos (EPS) etape, atsiskaitymams negrynaisiais pinigais buvo įvesta bendra valiuta – euras (EUR). Europos valiutos vienetas ECU buvo perskaičiuotas į eurą santykiu 1:1. Prie naujos valiutos neperėjo tik 4-ios ES valstybės: finansinio egzamino nesugebėjusi išlaikyti Graikija ir su nacionaliniais pinigais nepanorusios atsisveikinti Danija, Švedija ir Didžioji Britanija.

Nuo 1999m. sausio 1d. iki 2001m. gruodžio 31d. euras buvo naudojamas tik atsiskaitant negrynaisiais pinigais, o atsiskaitymams grynaisiais pinigais ir toliau buvo naudojamos EPS šalių nacionalinės valiutos.

2002m. sausio 1d. dvylikoje ES šalių (Graikija tapo 12-tąja šalimi nare,2001m. sausio 1d. pasirinkusi eurą) į apyvartą buvo išleisti euro banknotai ir monetos. Iki 2002m. vasario 28d. apyvartoje cirkuliavo eurai ir nacionalinės valiutos. Nuo 2002m. kovo 1d. euras tapo vienintele teisėta mokėjimo priemone euro zonos valstybėse, nacionaliniai pinigai buvo keičiami pagal šalių centrinių bankų nustatytą tvarką. Žmonėms, važiuojantiems iš vienos valstybės į kitą nebereikia keisti ir mokėti keitimo mokesčių.

Ne euro zonoje euras gali būti naudojamas valstybiniais (oficialiais) ir privačiais (neoficialiais) tikslais. Oficialiais tikslais euras naudojamas kaip bazinė, oficialiųjų tarptautinių atsargų ir intervencinė valiuta, o neoficialiais – investicijoms ir finansinėms operacijoms (tarptautinių skolos vertybinių poperių ir akcijų rinkose, bankų sektoriuje), mokėjimams bei prekių ir paslaugų kainų nustatymui tarptautiniu mastu.

Lietuvai besirenginčiai tapti ES nare, o vėliau ir EPS nare, šis įvykis taip pat turi didelę reikšmę. Lietuvos prekyba vis labiau perorientuojama Vakarų kryptymi, šalies ūkis vis glaudžiau siejamas su Europos šalių ekonomika. Todėl nuo 2002m. vasario 2d. litas vietoj JAV dolerio fiksuotu kursu susietas su euru. Oficialus fiksuotas lito ir euro kursas apskaičiuotas Europos centrinio banko 2002m. vasario 1d. paskelbtą JAV dolerio ir euro rinkos santykį padauginus iš 4(buvusio lito ir JAV dolerio santykio). Tapti EPS nare ir prisijungti prie euro zonos valstybių Lietuva galės tik turėdama tvirtas rinkos struktūras, leidžiančias laikytis pagrindinių valiutos sąjungos sąlygų – kainų stabilumo ir geros fiskalinės būklės, atlikti kitus Mastrichto sutartyje numatytus griežtus kriterijus. Lietuvos banko specialistų manymu tai įvyks ne anksčiau kaip 2007-2008 metais.

1 euras (EUR) lygus (2002 01 02)

– 0,7876 Airijos svaro (IEP)

– 13,76 Austrijos šilingo (ATS)

– 40,34 Belgijos franko (BEF)

– 341 Graikijos drachmai

– 166,4 Ispanijos pesetos (ESP)

– 1936 Italijos liroms (ITL)

– 40,34 Liuksemburgo franko (LUF)

– 2,204 Olandijos guldeno (NLG)

– 200,5 Portugalijos eskudo (PTE)

– 6,56 Prancūzijos franko (FRF)

– 5,946 Suomijos markės (FIM)

– 1,956 Vokietijos markės (DEM)

Problemos, kliūtys sklandžiam euro įvedimui:

– centrinio banko vaidmuo;

– ekonominės politikos koordinavimas;

– mokesčių harmonizavimas;

– euro naudojimas kaip rezervinės valiutos;

– euro įvedimas Rytų Europoje;

– diskusijos dėl didesnio ES vaidmens tarptautinėje politikoje.

Lito susiejimas su euru

Lietuvos banko (LB) valdyba nustatė, kad bazinė valiuta nuo 2002m. vasario 2d. yra euras (EUR), o oficialusis lito kursas – lito kursas, nustatytas pagal euro ir JAV dolerio (USD) santykį valiutų rinkoje 2002m. vasario 1d. Nuo vasario 2d. litai į eurus ir atvirkščiai buvo keičiami Lietuvos banko nustatytu oficialiu lito ir euro kursu :3,4528 lito už 1 eurą. Pritarusi Lietuvos banko siūlymui litą susieti su euru, Vyriausybė panaikino prieš aštuonerius metus priimtą sprendimą, litą susieti su JAV doleriu santykiu 1:4.

Bankai buvo įpareigoti iki 2002 metų vasrio 28 dienos valiutų keityklose nuolat supirkti Vokietijos markes ir Prancūzijos frankus bei rekomenduoti nuo 2002m. sausio 1d. keityklose nebepardavinėti ES valstybių nacionalinių valiutų, kurias pakeis euras.

Sprendimas dėl lito susiejimo su euru priimtas atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos ūkis tampa vis labiau susijęs su Europos Sąjungos (ES) ir šalių kandidačių ES ekonomiką. Formuojantis atitinkamai eksporto struktūrai vis labiau aktualu mažinti realiojo lito kurso svyravimus pagrindinių prekybos partnerių atžvilgiu.

Lito susiejimas su euru yra logiškas žingsnis ilgalaikės lito kurso režimo strategijos, orientuotos į narystę EPS, bei politinio integracijos proceso kontekste, skatinantis tolesnę ekonominę konvergenciją su ES. Lito susiejimo su euru data pasirinkta siekiant išvengti galimų neaiškumų valiutų rinkose pačioje metų
pabaigoje.

Grynieji eurai

2002m. sausio 1d. pasirodė naujosios Europos valiutos banknotai ir monetos. EMS šalių piliečiai pirmą kartą bankuose gavo naujuosius banknotus ir monetas.

Nacionalinių valiutų keitimas į eurus nebuvo atliekamas per vieną dieną. Vokietijos markė ir kitos nacionalinės valiutos palaipsniui buvo pakeistos eurais per du mėnesius. Šis laikotarpis buvo traktuojamas kaip piliečių susipažinimo su naująją valiuta kritinė fazė, nes ir eurai ir senosios valiutos lygiagrečiai cirkuliavo kaip grynieji pinigai.

Monetos yra 1, 2, 5, 10, 20, 50 centų bei 1 ir 2-jų eurų nominalai. Euro banknotai išleisti 7-ių nominalų:

– 5 (pilki)

– 10 (raudoni)

– 20 (mėlyni)

– 50 (oranžiniai)

– 100 (žali)

– 200 (geltoni)

– 500 (tamsiai raudoni)Atspausdinta 15 bilionų banknotų ir nukaldinta 15 bilionų monetų. Ant banknotų pavaizduoti: langai, tiltai, vartai ir t.t. Vienoje monetų pusėje esama nacionalinių simbolių.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 867 žodžiai iš 1722 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.