Aplankas
5 (100%) 1 vote

Aplankas

Vilniaus universitetas

Filosofijos fakultetas

Socialinio darbo katedra

Aplankas

Vertybės ir profesinė etika: seminarų refleksija

IV KURSAS /7 SEMESTRAS

Dieninio skyriaus

IV kurso studentai:

Martynas Žebuolis

Darbo vadovas: V. Lepeškienė

Vilnius

2006

Turinys

1. Pirmojo seminaro metu užduotieji klausimai………………………………….3

2. T. Guenard ,,Stipriau už neapykantą“……………………………………………4

3. Beisser ,,Skrydis be sparnų“…………………………………………………………5

4. F. Kafka ,,Laiškas tėvui“……………………………………………………………..6

5. Frank ,,Dienoraštis“…………………………………………………………………….7

6. Fromm ,,Menas mylėti“……………………………………………………………….8

7. R. Fenigsen ,,Eutanazija“…………………………………………………………….9

8. Apibendrinimas………………………………………………………………………..10

Pirmojo Seminaro metu užduotieji klausimai

1. Ko aš norėčiau išmokti iš šio seminaro?

Galiu atsakyti, kad iš šio seminaro noriu išmokti pažinti ir įtvirtinti savo vertybes. Taip pat noriu savo vertybėmis dalintis su kitais. Noriu, kad jie suprastų ir įvertintų manąsias vertybės.

2. Ką aš turėčiau daryti, kad to išmokčiau?

Pirma turiu susivokti savyje, suprasti ar mano vertybių sistema yra susiformavusi, ar tvirtai galiu jas apginti. Antra turiu išmokti tolerancijos, kad mano vertybės nebūtų prievartinės.

3. Kokiais resursais turėčiau naudotis, kad pasiekčiau šių tikslų?

Resursai būtų labai paprasti, tai seminaro metu kitų pateikiamos vertybės, aš turiu pasinaudoti man suteikiama informacija, kad galėčiau susivokti savo vertybių sistemoje. Tai būtų žmogiškasis-informacinis resursas. O kita resursų kategorija yra knygos ir filmai, kurie irgi formuoja vertybes, formuoja pasaulėžiūrą.

T. Guenard ,,Stipriau už neapykantą“

Seminaro metu buvo nagrinėta knyga ,, Stipriau už neapykanta“ . Autorius T. Guenard aprašė savo patirtį.

Šioje knygoje akivaizdžiausias akcentas žmogaus noras keistis ir šio noro realizavimas. Apsisprendimas keisti tai, kas smukdo žmogaus asmenybę. Knygos aptarimo metu išskyriau, mano supratimu, tokias vertybes: pagarba, valia, meilė, supratimas, tolerancija, tikėjimas pasikeitimu. Tačiau svarbiausia vertybė – atleidimas, ką apibrėžia jau vien knygos pavadinimas.

Knygoje aprašytas žmogaus gyvenimas, jo nuopuoliai ir pakilimai, klaidos ir pasikeitimas. Pagrindinio herojaus susitikimai su kitais žmonėmis, jų įtaka tolesniam gyvenimui ir žmogaus pasikeitimui. Viena svarbesnių vertybių – pasiaukojimas kitiems, tiems kuriems reikia tavo pagalbos. Būtent pasiaukojimas padeda atrasti kitas vertybes kaip atleidimas, supratimas, tolerancija. Anot autoriaus yra svarbiau atleisti, negu nekęsti. Jo patirtis buvo karti ir skausminga. Tačiau labais svarbu, kad herojus (autorius – juk tai biografija) sugebėjo galbūt ne pamiršti, bet nutolinti baisia praeities patirtį ir toliau keisti savo gyvenimą teigiama linkme.

Seminaro metu supratau, kad pati didžiausia vertybė yra valia. Būtent stipri šio žmogaus valia padėjo jam išgyventi, toliau tobulėti ir galiausiai atleisti. Valia padarė jį stipriu ir padėjo pasiimti viską iš gyvenimo.

Šioje knygoje atrandamos vertybės labai aktualios ir socialiniam darbuotojui. Tokios vertybės kaip: tolerancija, pagarba žmogui, supratimas, pasiaukojimas, artimo meilė. Mano nuomone, tai pagrindinės socialinio darbuotojo žmogiškojo bendravimo vertybės. Tikiuosi, kad aš jas sugebėsiu taikyti savo darbe.

Man seminaras buvo labai naudingas. Diskutavome svarbiais klausimais apie asmenį, jo vertybes ir jų suvokimą, dirbome komandoje. Bendrakursiai išreiškė savo labai įvairias nuomones apie skirtingas vertybes. Įdomu buvo tai, kad mano suvokimas ne visada sutapo su kitų nuomone. Tarkim, dauguma buvo linkę atleisti herojaus tėvui, o aš manau, kad man būtų labai sunku taip pasielgti. Nors iš kitos pusės gyventi su neapykanta taip pat labai sunku, ir seminaro metu mano nuomonė pasikeitė.

Seminaro metu buvo užduotas klausimas: ,,Kokiomis vertybėmis vadovaujasi šie penki išvardinti asmenys? Ar jiems pavyko perteikti šias vertybes Timui Guenardui?“

Buvo pateikti 5 asmenys, kurie turėjo autoriui įtakos gyvenimo pasikeitimuose, požiūriuose, vertybėse. Tai psichologas; psichiatras; socialinė darbuotoja; teisėja; kunigas. Visi jie atskleidė savita požiūrį ir elgesį. Trys iš jų : psichiatras, teisėja, kunigas vadovavosi supratingumo vertybe. Šie trys asmenys diegė pozityvųjį požiūrį. Teisėja įkūnijo teisingumo, išklausymo vertybes. Psichiatras vaikinui skiepijo pasitikėjimo, dėmesingumo vertybes. Kunigas vaikinukui atstojo tėvą, jis
autoriui perteikė tokias vertybes kaip meilė, atleidimą, gailestingumą.

Tačiau psichologas bei socialinė darbuotoja man pasirodė nekompetentingi. Jų parodytas nesupratingumas bei abejingumas smarkiai skiriasi nuo mano suvokimo apie tokių darbuotojų teikiamą pagalbą . Šitaip jie formulavo herojui negatyvų požiūrį į pasaulį ir jį supančius asmenis. Manau, kad trys pirmieji asmenys sugebėjo perteikti geras vertybes, kuriomis herojus naudojosi visą gyvenimąKiek buvo perteikta apie knygą seminaro metu, tai manau, kad pozityviosios asmenybės savo vertybes jam perteikė ir autorius jomis vadovavosi gyvenime. Negatyvios asmenybės (psichologas, socialinė darbuotoja) savo vertybių nesugebėjo perteikti, nes jų nebuvo, buvo tik antivertybės.

A. Beisser ,,Skrydis be sparnų“

Pagal šią knyga man su grupe reikėjo paruošti seminarą. Taigi, kokie įspūdžiai po šios knygos.

Tai knyga apie žmogaus dvasios stiprybę. Stulbinantį sugebėjimą adaptuotis prie situacijos. Ši knyga (ir autorius) įrodo, kad luošasis gali gyventi pilnavertį gyvenimą, jeigu jis suranda tai, kas jam suteikia gyvenimo tikslą. Būna daug sveikųjų, kurie yra nelaimingi, vien dėl to, kad nesuvokia arba neranda savo nišos po saule.

Knygoje aprašomas kitimas, kaip neįgalusis ( ankščiau buvęs sportininkas) suvokia pasikeitimus. Po ligos autorius turi iš naujo pradėti gyvenimą. Kadangi senasis jo gyvenimo suvokimas buvo sunaikintas ligos. Praeityje buvęs garsus sportininkas, didžiavęsis savo kūnų ir fizinėmis galimybėmis, dabar turi kitaip sugebėti save realizuoti. Turi išmokti imti gyvenimo džiaugsmą iš tų dalykų, apie kuriuos ankščiau net nepagalvojo.

Knygoje bandoma parodyti, kaip neįgalusis suvokia jį supanti pasaulį. Tarkim laiko skirtumas, erdvės transformacija. Neįgaliajam (kol jam dar nėra įvykęs adaptavimasis prie situacijos) netgi viena minutė gali atrodyti kaip viena valanda, kas pvz. visiškai atvirkščiai yra įgaliajam.

Luošajam pasikeičia ir santykių tvarka. Knygoje rašoma apie pralaimėtojus ir nugalėtojus, kiekvienas žmogus yra ir tas ir anas, iš pralaimėjimo mokomasi, o kai suvoki kodėl pralaimi, gali nugalėti priežastis ir tapti laimėtoju. Nesvarbu ar luošasis ar neįgalusis, žmogus turi ieškoti savo prasmės, save realizuoti, kad gautų pasitenkinimą. Laimėjimas ir pralaimėjimas yra tik sąvokos. Pralaimėjimo negalima traktuoti kaip nuodėmės, nusikaltimo, žlugimo. Tai yra savęs pažinimo dalis. Puiki knygos citata tai nusako: ,, Žmogus, kuris negali rasti pralaimėtojui vietos savo gyvenime, turi paneigti savo paties ir kitų žmogiškumą. Jis blogai pasirengęs kasdieninio gyvenimo staigmenoms ir sunkumams. Visi mes esame sportininkai. Kartais visi esame laimėtojai, esame luoši ir galiausiai pralaimime mirčiai. Privalome būti atviri kiekvienam savo asmenybės aspektui, kad galėtumėme tinkamai reaguoti į kintamą gyvenimo aplinką“

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1066 žodžiai iš 3488 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.