Aplinka ir sveikata
5 (100%) 1 vote

Aplinka ir sveikata

Turinys

Įvadas——————————————————————————2psl

Aplinka ir sveikata.Teršalai————————————————–3-6psl

Triukšmas———————————————————————–7-10psl

Išvados—————————————————————————-11psl

Naudota literatūra—————————————————————-12psl

Turinys—————————————————————————–13psl

Įvadas

Objekto aplinka – jo išorėje esančių, jį supančių, sąlygojančių ir įtakojančių aplinkybių, jėgų ir objektų visuma.

Aplinka gali reikšti: Natūrali aplinka paprastai išreiškiama kaip aplinkuma. Tai terminas, palyginantis visus gyvus ir negyvus daiktus, kurie natūraliai atsirado Žemėje ar atskirose jos dalyse (pvz., natūrali aplinka kaime). Štai šį terminą apimantys keli pagrindiniai komponenetai:

• Visiškai suformuoti elementai kurie funkcionuoja kaip natūralios sistemos be masiško žmonijos įsikišimo. Tai yra augalai, gyvūnai, kalvos, naturalūs reiskiniai, kurie atsiranda be jokių apribojimų.

• Universalūs natūralūs ištekliai ir fizikiniai reiškiniai, kurie neturi apribojimų. Tai būtų oras, vanduo ir klimatas, taip pat energija, radiacija, elektrinis laukas, magnetizmas. Šie ištekliai atsirado be žmonijos isikišimo.

Natūrali aplinka yra derinama su dirbtine aplinka, pastarąją sudaro zonos ir komponentai, kurie yra labai užteršti žmogaus. Geografiniai rajonai laikomi natūralia aplinka (neapibrėžtu susitarimu), kai žmonijos įtaka yra tokia, kokia buvo aprašyta pirmame punkte. Pirmame punkte aprašyta informacija priklauso nuo specifinės situacijos taip pat nuo zonose vykstančių pokyčių. Terminas tyrlaukis yra siejamas su zonomis, kurių visiškai nepalietė žmogus.

Žmonių socialinė aplinka – tai jų gyvenimo ir darbo sąlygos, pajamų lygis, išsilavinimas ir bendruomenės, kurioms jie priklauso. Visa tai labai veikia sveikatą. Dideli socialinės aplinkos Europoje skirtumai yra viena iš nevienodos sveikatos būklės priežasčių. Labai skiriasi turtingų ir neturtingų, gerai ir menkai išsilavinusių gyventojų, fizinį darbą dirbančių asmenų ir specialistų gyvenimo trukmė bei sergamumas.

Sveikata.

Sveikata reiškia ligų nebuvimą arba gerą organizmo būklę.

Pasaulio sveikatos organizacijos apibrėžimas: Sveikata – tai fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne tik ligos ar negalios nebuvimas.

LR Sveikatos sistemos įstatymo apibrėžimas: Sveikata – asmens ir visuomenės fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė

Aplinka ir sveikata

Teršalai

Tam tikri aplinkos veiksniai, pvz., teršalai vandenyje, maiste ar ore, daro didelę įtaką sveikatai. Pavyzdžiui, apytikriai nustatyta, kad maždaug šeštadalis visų vaikų mirties ir ligų atvejų yra susiję su aplinkos veiksniais.

Teršalai tai – aplinkai nebūdingi komponentai arba padidėjęs jų kiekis dėl žmogaus ūkinės veiklos ar gamtinių procesų. Teršalai gali būti kietos, skystos, dujinės medžiagos arba organizmai, medžiagų mišiniai, įvairių rūšių energija. Teršalais ušteršiama atmosfera, vandenys, dirvožemis. Pagrindiniai teršalų šaltiniai dabartiniu metu yra energetika, transportas, pramonė, žemės ūkis bei žmonių buitinės atliekos. Teršalų kiekį, patenkantį į aplinką, galima reguliuoti (sumažinti) pritaikant pažangesnes beatliekines technologijas, statant valymo įrenginius, utilizuojant atliekas.

Pagrindiniai atmosferos oro teršalai

Pagrindiniai atmosferos oro teršalai yra skirstomi į 5 grupes:

1. Anglies monoksidas – smalkės.

2. Azoto oksidai.

3. Sieros oksidai.

4. Angliavandeniliai.

5. Dulkės.

Visi šie teršalai sudaro 90% viso oro užteršimo.

Anglies monoksidas

CO įtaka sveikatai: patekęs į kraują (per plaučius) jungiasi su hemoglobinu ir sudaro labai patvarų junginį – karboksihemoglobiną. Tokiu atveju hemoglobinas negali atlikti savo funkcijos, t. y. pernešti deguonį į audinius, ko pasėkoje vystosi audinių hipoksija. CO galimybė susijungti su hemoglobinu yra 200 kartų didesnė nei O2, todėl net nedidelė jo koncentracija aplinkoje neigiamai veikia sveikatą ir gali būti pavojinga. Organizmo veiklos sutrikimai labiausia priklauso nuo karboksihemoglobino koncentracijos kraujyje. Gali būti pažeista centrinė nervų sistema, regėjimas, kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių sistemos. Esant labai dideliai karboksihemoglobino koncentracijai kraujyje – koma ir net mirtis.Pavojingiausia padidėjusi CO koncentracija vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms, ypač jei jie nerūko.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 620 žodžiai iš 2045 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.