Ar sunku būti jaunam
5 (100%) 1 vote

Ar sunku būti jaunam

Jaunimo problemos rašytojus jaudino jau seniai. Antikos herojus Ikaras nepaklausė tėvo perspėjimų ir žuvo. Tėvų ir vaikų tarpusavio santykius gvildeno ne tik O.Balzakas romane ,,Tėvas Gorijo“. Tai amžina problema. Lietuvių rašytojus domino jauno žmogaus vieta visuomenėje. Jaunimo tema rašė V.Bubnys (,,Žalios sūpuoklės“, ,,Baltas vėjas“ ir kt.), A.Zurba (,,Integralas“, ,,Šimtadienis“), J.Grušas (,,Meilė, džiazas ir velnias“), J.Glinskis (,,Kingas“) ir daugelis kitų.

Plečiantis literatūros tematiniams horizontams, gilėjant tiesos kriterijui, kaip moralinio vertinimo prielaidai, smarkiai išaugo literatūros socialinis aktyvumas. Rašytojai palaipsniui kratėsi iš pokario metų paveldėtos baimės svarstyti aktualius gyvenimo klausimus, kalbėti apie tikrovėje esančius trūkumus. Drąsiausias šia prasme turbūt yra R.Gavelis. Jo novelių knygų ,,Įsibrovėliai“, ,,Nubaustieji“ herojai – jauni šių dienų žmonės – stojasi prieš istorijos ir sąžinės teismą. ,,Visą Lietuvą pražudys tylėjimas“,- sako eiliniam viršininkui kasmet besikartojančiame sapne žynys. Stalinizmo dvasia ,,užkoduota“ košmariškuose sapnuose, labirintuose. Žmogus, pažeidęs žmogiškumo taisykles, priverstas žūti kaip asmenybė: jį atstumia net pati gamta (žudiko kambaryje nuvysta gėlės), jis darosi svetimas sau pačiam. Sunku, kai esi verčiamas viena mąstyti, kita kalbėti, o trečia daryti.

R.Gavelio romanas ,,Vilniaus pokeris“ šokiruoja natūralistinėmis scenomis: po kelis kartus aprašomi vyro ir moters lytiniai organai, lytinis aktas. Esame Visatos Subinėje, kur niekas mūsų nemato nuo 1940 m. vasaros (sovietų okupacijos pradžios). Tačiau tai autorius daro sąmoningai: po penkiasdešimties metų sovietinės hipnozės pabudinti ir priversti mąstyti savo galva įmanoma tik ,,šoko terapija“. Tardytojas enkavedistas romane ,,Vilniaus pokeris“ yra tikrasis socialistinės sistemos simbolis. R.Gavelis, šiame romane norėdamas parodyti visą šios sistemos žalą jauno žmogaus asmenybei, ypač jo laisvei, nevengia cinizmo, ,,naudoja ekshibicionistinę stilistiką, kuri skamba kaip antausis ,,geros visuomenės“ normoms ir lietuvių literatūros drovumui“ (V.Kubilius). Toks jauno herojaus laisvės problemos sprendimas pateisinamas, nes daugelis natūralistinių aprašymų ir lytinio akto bei organų ,,detalių“ vardijimas tarnauja šoko efektui. Tokioje beyrančioje sistemoje, kuri ,,ardo“ ir patį žmogų, jo paties jausmai virsta haliucinacijomis ir košmaru. Ar gali jaustis laisvas, kai tikrinamos tavo skaitomos knygos, kai tave stebi ne tik gatvėje ar kavinėje, bet ir į namus atsiunčia meilužę, kad iškvostų viską apie tavo slapčiausias mintis? Todėl jaunas kūrinio herojus homo lituanicus viskuo nusivylęs, jam dievai mirę (vietoj altoriaus pastatytas dvokiantis lovys), jis neturi jokios vilties ir prasmės gyventi. Vadinasi, sunku R.Gavelio kūrinių jaunam žmogui.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 446 žodžiai iš 868 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.