Arbatpinigiai
5 (100%) 1 vote

Arbatpinigiai

TURINYS

ĮVADAS…………………………………………………………………………………………………………………….3

ARBATPINIGIŲ KILMĖ…………………………………………………………………………………………..4

KUR, KAIP IR KIEK DUOTI…………………………………………………………………………………….4

ARBATPINIGIŲ DAVIMO TAISYKLĖS…………………………………………………………………..6

APTARNAVIMO ARBATPINIGIAI………………………………………………………………………….6

ARBATPINIGIUS APMOKESTINTI?………………………………………………………………………8

ŽMONIŲ NUOMONĖ………………………………………………………………………………………………..8

IŠVADOS……………………………………………………………………………………………………………………9

NAUDOTA LITERATŪRA……………………………………………………………………………………….10

ĮVADAS

Duoti ar neduoti, o jei duoti tai kur, kada ir kiek? Tikriausiai kiekvienas nors kartą gyvenime susidūrėme su situacija, kurioje žinojimas atsakymus į šiuos klausimus būtų išgelbėjęs nuo nepatogios situacijos ar net raudonavimo. Arbatpinigiai – vienas iš aktualiausių šių dienų temų.

Arbatpinigiai tapo įsišaknijusia tradicija ir etiketo reikalavimu visame pasaulyje. Dažniausiai arbatpinigiai, kaip papildomas uždarbis, duodami nedideles algas gaunantiems aptarnavimo sferos darbuotojams. Ir imantys arbatpinigius, ir duodantys juos gauna naudos – vieni paskatinami už įdėtas pastangas (paslaugumą, greitą aptarnavimą, ypatingas pastangas įtikti klientui), o kiti pamato, įvertina, kaip jais rūpinamasi, ir už tai atsidėkoja. Viešbučių, kavinių, restoranų darbuotojams, taksi vairuotojams arbatpinigiai – neatsiejama darbo užmokesčio dalis.

Atsidėkojimas arbatpinigiais už suteiktas smulkias paslaugas ar patarnavimus dar visai neseniai buvo šiek tiek politizuotas bei neigiamo atspalvio turintis reiškinys. Tačiau vis tiek arbatpinigiai buvo ir duodami, ir imami. Ir seniau, ir dabar. Vis dėlto yra dalykų, apie kuriuos verta žinoti, kad nepatektume į keblią padėtį. Juk nėra malonu nei pačiam pasijusti nepatogiai, nei į tokią pat situaciją įstumti viešbučio patarnautoją, kuris iš taksi automobilio iškėlė lagaminą, įnešė į kambarį, parodė, kaip langą atidaryti ar kaip naudotis televizoriaus pultu. Už šias paslaugas jam gali nepakakti tik padėkos, todėl jis ir toliau mandagiai užtruks su Jumis neatsisveikinęs. Tegu nestebina toks paslaugumas – jis laukia arbatpinigių. Demonstratyviai jų gali lūkuriuoti ir šveicorius, kuris restorane jus palydės iki iš anksto užsakyto staliuko. Arba viešbučio patarnautojas, atrakinęs viešbučio gyventojo užtrenktas kambario duris.

ARBATPINIGIŲ KILMĖ

Arbatpinigių davimo ir ėmimo žinovai ne be reikalo teigia, kad pirmieji arbatpinigiai greičiausiai duoti restorane. Žinomi rašytiniai faktai, kad tam tikra pinigų suma būdavo padedama ant stalo dar iki tol, kol ant jo būdavo išdėliojami indai su valgiu.Tikėtasi, kad padavėjas, išvydęs pinigus, atidžiau, dėmesingiau ir nuolankiau aptarnaus. Jeigu klientas likdavo patenkintas, pakildamas nuo stalo jis šių pinigų nepaliesdavo, o palikdavo jį aptarnavusiam darbuotojui. Tačiau jeigu jis nutardavo, kad atitinkamo aptarnavimo taip ir nesulaukė, apie jokią materialinę padėką padavėjui kalbos nebebūdavo – pinigai nuo stalo atsidurdavo kliento kišenėje arba piniginėje. Senovės Anglijoje įsišaknijus arbatos gėrimo tradicijoms aptarnavimas kavinėse ar arbatinėse nebūdavo labai greitas. Užsisakius puodelį gėrimo, neretai tekdavo ir gerokai palaukti, o sulaukus gerti jau bemaž praaušusį gėrimą. Taip ant stalų atsirado dėžutės su užrašu T.I.P. (angliškai – to improve promptness – aptarnavimo pagreitinimui), į kurias įmesta moneta išties paskatindavo padavėją suktis greičiau. Galbūt iš čia kilo ir lietuviškas arbatpinigių pavadinimas?

KUR, KAIP IR KIEK DUOTI

Kai kalbame apie arbatpinigius, suprantame, kad čia svarbu ne tik turėti elementarių matematikos žinių, bet ir žinoti, ko iš jūsų tikimasi. Arbatpinigiai įvairiose šalyse skiriasi: nepalikę arbatpinigių JAV sulauksite pikto žvilgsnio (ar dar blogiau), o jei stipriai permokėsite Vokietijoje, tai bus didesnis įžeidimas, nei išėjimas apskritai nepalikus arbatpinigių. Tam, kad išvengtumėte nepatogių nesusipratimų, trumpai pateiksiu arbatpinigių mokėjimo skirtingose valstybėse tradicijas bei įpročius.

Žinomos trys arbatpinigių davimo tendencijos: europietiška (arbatpinigiai mažesni), amerikietiška (arbatpinigių negailima) ir rytietiška (arbatpinigių išsireikalaujama). Visose pasaulio šalyse egzistuoja panašios arbatpinigių davimo ir ėmimo taisyklės, su kuriomis priversti taikstytis net ir tie, kurie yra kategoriškai nusiteikę prieš arbatpinigių davimą. Tiesa, kai kuriose valstybėse tenykštės kultūros tradicijos yra įleidusios šaknis giliau nei arbatpinigių davimo papročiai. Ten mintys apie šį reiškinį slepiamos po devyniais užraktais.

Australija. Grąžą pasilikite sau! Išskyrus aukštos klasės restoranus, kur 10
procentų nuo išleistos sumos yra automatiškai nuskaičiuojama už aptarnavimą. Arbatpinigiai šioje šalyje nėra įprastas dalykas. Jų nesitiki gauti nei taksi vairuotojai, nei kirpėjai, nei bagažo nešikai.

Bahamai. 15 procentų nuo išleistos sumos yra įprastinis užmokestis už gerą aptarnavimą restoranuose ir baruose. Būkite atsargūs, kai kuriuose restoranuose ši suma bus nuskaičiuota jūsų neperspėjus. Taksi vairuotojai taip pat yra pamaloninami 15 procentų nuo sumos arbatpinigiais, o bagažo nešikai iš jūsų lauks 1 dolerio nuo kiekvieno nešulio.

Didžioji Britanija. Paprastai aptarnavimo mokestis restoranuose bei viešbučiuose nėra įskaičiuojamas į sąskaitą, o nuo 12 iki 15 procentų arbatpinigų duodama atsidėkojant už patarnavimus. Baruose ir kavinėse padavėjai arbatpinigių nelaukia, tačiau kartais užeigos savininkas gali pasiūlyti nupirkti geram padavėjui stiklą kokio gėrimo. Dėl suprantamų priežasčių, dažniausiai jie paima tik gėrimui skirtus pinigus. Taksi vairuotojams įprasta mokėti 10 procentų arbatpinigių, priklausomai nuo nuvažiuoto atstumo. Viešbučio kambarinės nudžiunga gavusios smulkiųjų kiekvieną dieną už sutvarkytą kambarį.

Prancūzija. Beveik visi restoranai užsideda 15 procentų antkainį aptarnavimo paslaugoms apmokėti. Nepaisant to dar 2-3 procentai papildomų arbatpinigių yra norma. Nešikai ir viešbučių pasiuntinukai laukia 1,5 euro arbatpinigių už kiekvieną nešulį. Taksi vairuotojams įprasta mokėti 10-15 procentų arbatpinigių nuo sumos. O gidai bei autobusų vairuotojai gauna nuo 1,5 iki 3 eurų.

Vokietija. Arbatpinigiai – nėra paplitusi tradicija Vokietijoje. Jei permokėsite, galite sulaukti aptarnaujančiojo personalo nepasitenkinimo, tačiau vargu, ar vis dėl to kas atsisakytų paimti pinigus. Taksi vairuotojus reikėtų pamaloninti 10 procentų arbatpinigių nuo sumos.

Graikija. Arbatpinigiai šioje šalyje dažniausiai įtraukiami į sąskaitą ir kinta nuo 15 iki 20 procentų nuo sumos. Be to, įprasta palikti ir šiek tiek smulkiųjų atskirai padavėjui (lėkštutėje) ir staliuką tvarkančiam asmeniui (ant stalo).

Italija. Čia arbatpinigių dydis gali kisti priklausomai nuo to, kokio dydžio mieste esate. Paprastai restoranai ir barai bei viešbučiai užsideda 15-20 procentų antkainį už patarnavimus. Kambarinėms privalu palikti arbatpinigių atskirai. Nešikai ir pasiuntinukai taip pat gauna nuo 1,5 iki 2,6 eurų už kiekvieną lagaminą ar kitą nešulį.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1012 žodžiai iš 3241 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.