Arijaus schizma įššūkis pirmųjų amžių krikščionių bažnyčiai
5 (100%) 1 vote

Arijaus schizma įššūkis pirmųjų amžių krikščionių bažnyčiai

Įvadas

IV – VI amžiaus laikotarpis Bažnyčiai suteikia ypatingą reikšmę. Susiklostę įvykiai laike ir erdvėje, verčia mus pažvelgti giliau ir prasmingiau į šį Bažnyčios istorijos laikotarpį. Todėl savo darbe bandysiu apžvelgti šiuos Bažnyčios istorijos laikotarpius, kurie buvo ne tik jos triumfo kelias, bet daugybės įvairiausių nuomonių ir vidinių bėdų laikotarpis. Tai daugybės faktorių nulemto proceso padarinys. Todėl kaip žvelgiame į Bažnyčioje vykusius procesus, galime nuolat nustebti kokiais keliais ir šalikelėmis mus veda Dievas, įgyvendindamas savo planus. Savo darbe naudosiuosi Katalikų Bažnyčios Istorija, Didžiųjų Bendrijos Tėvų Mintimis. Istoriniame kontekste, apžvelgsiu Bažnyčios poziciją ir laikyseną, kuri buvo susiklosčiusi šiuo laikotarpiu. Istoriniame kontekste kalbėsiu apie Arijaus ereziją, kaip klaidingą žmogaus gebėjimą įžvelgti Dievo paslaptingą apsireiškimą pasaulyje.

I. Arijaus teologijos plitimas

IV – VI amžių laikotarpiu kilo pačios svarbiausios, Švč. Trejybės dogmą iškreipiančios erezijos. Švč. Trejybės ir Kristaus dievystės dogmos klausimu problemos prasidėjo jau II amžiuje, o IV amžiuje išaugo į galingas erezijas, kurios Rytuose ir Vakaruose giliai sukrėtė anų laikų protus.

Antiochijos dvasinėje mokykloje presbiteris (kunigas) Lukijonas suorganizavo savo sekėjų grupę ir racionalistiškai aiškino Švč. Trejybės paslaptį. Jis mirė kankinio mirtimi Nikomedijoje apie 312 m. Likijono mokykloje auklėjosi visi arianizmo vadai. Jo teiginius apie Švč. Trejybę išplėtojo ir paskleidė vienas iš gabiausių jo mokinių Arijus (256 – 336), nuo kurio srovė gavo savo pavadinimą.

Arijus kilęs iš Libijos, gabus, iškalbus, asketiško gyvenimo, malonaus ir rimto būdo, bet labai ambicingas. Gavo presbiterio vietą Aleksandrijoje. Arijus, manydamas teologiškai išreiškiąs Aleksandrijos mokyklą, 318 – 319 metais skelbė pažiūras, kurios, kaip pastebėjo jo priešininkai ir jų pagalba – jo arkivyskupas, neatitiko oficialaus Bažnyčios mokymo. Bet tai nieko nekeitė, nes Arijaus mokymas gan greitai ėmė plisti. Pirmiausia jo mokymas paplito Egipte, po to pasiekė Palestinos ir Mažosios Azijos bendruomenes.

Dėl to, kad jo mokymas taip sparčiai plito, Arijaus arkivyskupas Aleksandras norėdamas tai užgniaužti, sušaukė Egipto vyskupų susirinkimą. Kuriame Arijus apkaltintas erezija, ekskomunikuotas ir pasmerktas tremčiai iš Aleksandrijos.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 369 žodžiai iš 673 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.