Asmenybes socializacija
5 (100%) 1 vote

Asmenybes socializacija

Įvadas

Vos tik atmerkęs akis, žmogus patenka į sudėtingą taisyklių ir normų kupiną pasaulį. Šias taisykles ir normas individas turi žinoti ir joms besąlygiškai paklusti jei siekia būti laisvas ir visa vertis žmogus, jei nori būti asmenybė. Tai, kad laisvė reikalauja paklusnumo taisyklėms yra kiek paradoksalu, tačiau ten kur daugiau laisvės, daugiau ir taisyklių.

Žmonių bendrijoje taisyklėms nepaklūstantieji greitai praranda individualią laisvę ir jiems užkertamas kelias laisvai judėti ir skleisti savo individualumą. Žmonija yra sukūrusi galybę įvairių institucijų, kurios rūpinasi tuo, kad nepaklusnieji kuo mažiau įtakotų taisyklėms paklūstančius. Įvairių struktūrų, tokių kaip policija, medicinos įstaigos ir kitų. tinklas dieną naktį saugo žmones nuo žmonių, kad jie vienas kito nesunaikintų. Taisyklėms paklusnieji gali ramiai sau vaikščioti, kalbėtis ir miegoti, bet nusižengusieji kuo greičiau būna lokalizuojami.

Taigi, kokios tai taisyklės? Romos katalikų bažnyčia skelbia dešimt paprastų principų, kurių laikantis niekada nenusižengsi ir nesulauksi jokios bausmės, todėl būsi laisvas. Lietuvos respublikoje ir kitose šalyse kiekvienais metais išleidžiama galybė įvairių taisyklių, vadinamųjų įstatymų, kurios reguliuoja visuomeninę tvarką, bei numato bausmes šios tvarkos nesilaikantiems. Kiekvienoje šeimoje, mokyklos klasėje ar darbo grupėje mus supa galybė rašytų ir nerašytų taisyklių, kurios nusako mums kaip reikėtų elgtis. Todėl galime daryti išvadą, kad mus supa taisyklės. Jos gali būti rašytos arba nerašytos, kitaip tariant formalios arba neformalios. Be to mums privalu jų laikytis jei nenorime būti atstumtieji.

Tačiau vien taisyklių neužtenka. Reikalinga, kad tie kuriems jos parašytos jas pripažintų ir jų laikytųsi. Kalėjimuose ir psichiatrinėse ligoninėse dienas leidžia tie kurie taisyklių nesuprato arba jas ignoravo arba manė, kad jiems nereikia jų laikytis. Mokyklos direktoriaus kabinete už sudaužytą langą baramas vaikas arba nežinojo, kad langų daužyti negalima arba manė, kad taisyklė nedaužyti langų jam netaikoma. Gali būti, kad jis specialia metė akmenį į mokyklos langą, nes manė, kad jo nenubaus nors žinojo, kad elgiasi ne pagal taisykles. Gali būti, kad jis ir nenorėjo daužyti to lango, nes žinojo, jog elgiasi netinkamai, tačiau neturėjo kitos išeities, nes jo klasės draugų vidinės taisyklės reikalavo, kad tas langas būtų sudaužytas. Galime teigti, kad kartais vienos grupės taisyklės prieštarauja kitos grupės taisyklėms. O individui visą laiką tenka spręsti, kurios grupės taisyklėms paklusti.

Pabandykime apibendrinti. Žmogų supą žmonės, kurie deklaruoja tam tikras taisykles. Šių taisyklių laikymasis žmogui leidžia integruotis į žmonių grupę. Taisyklių laikymasis yra skatinamas, o nesilaikymas baudžiamas. Žmogus laisvas pasirinkti kokioms taisyklėms paklusti, kurioms ne. Jis žino kokia bausmė jo laukia taisyklių nesilaikant. Visa tai yra žmogaus gyvenimo procesas, kuris sociologijoje ir psichologijoje yra vadinamas socializacija.

Socializacija – procesas, kurio metu žmogus įsisavina vertybes normas, elgesio vaidmenis ir modelius, budingus tai visuomenei, kurioje jis gyvena, o tos vertybės, normos, elgesio vaidmenys ir modeliai tampa žmogaus elgesio ir veiklos motyvacijos pagrindu☼. Kitaip tariant socializacija yra žmonių bendravimo konstitucija.

Socializacija yra reikšmingas procesas, nes šiuolaikinėje korporacijų valdomoje visuomenėje žmogus yra priverstas bendradarbiauti su kitais žmonėmis, o bendradarbiavimas yra įmanomas tik žinant, laikantis ir gerbiant bendrąsias normas ir vertybes.

☼ A.Virgilijus Matulionis “Sociologija” / Homo Liber Vilnius, 2002 / (psl. 37)

Asmenybė ir socializacijaAsmenybės sąvoka yra naudojama labai įvairiai ir plačiai. Buitine prasme asmenybė yra žmogus, kuris yra kažkuo ypatingas ir sugeba išsiskirti iš kitų žmonių. Dažniausiai tokius žmones išskiria jų poelgiai ar mintys, kurie būna netikėti ar nauji tai grupei žmonių, kuri pavadina individą asmenybe. Tačiau yra labai plona riba tarp originalumo darančio žmogų asmenybe ir beprotybės darančios žmogų atstumtuoju. Žmogus gali transliuoti tą pačias mintis ir vienoje grupėje būti asmenybe, o kitoje bepročiu. Pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Netolimoje praeityje seimo narys A.Šustauskas savo partijos narių tarpe neabejotinai yra asmenybė, tačiau kuklioje Lietuvos intelektualų bendrijoje labiau žinomas kaip bet kas kitas, o ne asmenybė.

Psichologijos mokslas įvairiai apibrėžia asmenybės sąvoką. Vieni mokslininkai mano, kad asmenybe tampama vos tik gimus, kiti asmenybe taiko kaip brandos sinonimą, treti įveda brandžios asmenybės sąvoką. A.V.Matulionis savo vadovėlyje „Sociologija“ pateiktame sociologijos sąvokų žodynėlyje pateikia tokį asmenybės apibrėžimą: „asmenybė – tai žmogus su individualiomis savybėmis“. Kitaip tariant kiekvienas žmogus yra asmenybė, nes kiekvienas turi individualių savybių kadangi tokių pačių žmonių nėra. Šis požiūris manau yra teisingas todėl, kad yra humanistinis ir demokratiškas. Toliau darbe bus naudojama būtent tokia asmenybės sąvoka.

Tačiau žmogus pats savaime dar nėra asmenybė. Asmenybe jis tampa tik tada, kai yra

kitas žmogus. Juk Mauglis augdamas džiunglėse netapo asmenybe, nors buvo žmogus. Visi žmogiški bruožai buvo pakeisti kitais gebėjimais, kurie buvo reikalingi džiunglėse. Todėl galime teikti, kad žmogui tapti asmenybe reikia kito žmogaus. Tačiau kur yra du ar daugiau žmonių atsiranda bendravimas, o bendravimas yra grindžiamas tam tikromis taisyklėmis. Vienos jų yra rašytos, tokios kaip etiketas, tačiau dažniausiai mes vadovaujamės nerašytomis taisyklėmis, kurių niekur specialiai nesimokėme, tačiau jas žinome ir jų laikomės bendraudami su kitais žmonėmis. Tai ir yra vadinamoji socializacija.

Panagrinėkime kaip jį vyksta ir kas įtakoja šiuos procesus. N.Smelseris savo knygoje „Sociologija“ išskiria tokius socializacijos etapus:

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 932 žodžiai iš 2708 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.