Asveja
5 (100%) 1 vote

Asveja

Turinys:

Įžanga 2

1. REGIONINIAI PARKAI 3

2. ASVEJOS REGIONINIS PARKAS 3

2.1 ISTORIJA 4

2.2 SAUGOMI OBJEKTAI, GAMTINĖS VERTYBĖS 4

2.3 PASLAUGOS 5

3. SAUGOMŲ TERITORIJŲ SISTEMA 5

Literatūros sąrašas 7

PRIEDAI: 8

Įžanga

„Regioniniai parkai – saugomos teritorijos, steigiamos gamtiniu, kultūriniu ir rekreaciniu požiūriu regioninės svarbos kraštovaizdžio kompleksams ir ekosistemoms saugoti, jų rekreaciniam bei ūkiniam naudojimui reguliuoti.“(1) Lietuvoje yra 30 regioninių parkų,kurie užima daugiau kaip pusę visų saugomų teritorijų ploto. Visi šie parkai turi direkcijas, kai kurie – informacijos centrus, gamtos mokyklas. Kiekvieno parko teritorijos yra suskirstytos į funkcines zonas – išsaugančiąją (rezervatai ir draustiniai), apsauginę, rekreacinę bei ūkinę. Kaip ir kitiems valstybiniams rezervatams bei draustiniams, parkų rezervatams ir draustiniams yra taikomi tam tikri reikalavimai . Parkų lankytojai privalo laikytis jų nuostatų, taip pat ūkinės veiklos bei kitų apribojimų, kuriuos nurodo informaciniai ženklai. Regioniniai parkai pavaldūs Miškų ir saugomų teritorijų departamentui prie Aplinkos ministerijos.

1. REGIONINIAI PARKAI

„Regioninis parkas- teritorija, kurioje saugomas tam regionui būdingas kraštovaizdis bei kultūros vertybės.“ (4,106p.) Regioniniai parkai išsaugo vertingiausius gamtinius ir kultūrinius kompleksus bei objektus. Čia ribojama miškų ūkio ir žemės ūkio veikla, varžomi darbai, galintys pakenkti saugomiems objektams. Regioninių parkų zonose yra ir draustinių, kuriuose įvestas griežtesnis apsaugos režimas.

Lietuvoje yra 4 valstybiniai, 5 nacionaliniai rezervatai, 30 regioninių parkų ir daugiau kaip 200 draustinių. Jau pirmaisiais atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės metais gamtininkai pradėjo kurti gamtosauginę sistemą, kuri stengiasi išsaugoti unikalias ir gražias Lietuvos vietas. Lietuvoje yra šie regioniniai parkai: Anykščių, Asvejos, Aukštadvario, Biržų, Dieveniškių, Dubysos, Gražutės, Kauno marių, Krekenavos, Kurtuvėnų, Labanoro, Metelių, Nemuno deltos, Nemuno kilpų, Neries, Pagramančio, Pajūrio, Panemunių, Rambyno, Salantų, Sartų, Sirvetos, Tytuvėnų, Varnių, Veisiejų, Ventos, Vištyčio, Žagarės.

2. ASVEJOS REGIONINIS PARKAS

Asvejos regioninis parkas yra Molėtų rajone, Dubingiuose. Asvejos regioninis parkas įsteigtas 1992 metais Dubingių kraštovaizdžio ir Porviniškių botaninio spanguolyno draustinių pagrindu. „Parko steigimo tikslas – išsaugoti Asvejos ežeryno kraštovaizdį, jo gamtinę bei kultūros paveldo vertybes.“ (1) Parko plotas – 11500 ha. Jo teritorija yra trijų rajonų ribose: Molėtų – 44%, Švenčionių – 41% ir Vilniaus – 15%. Dubingių apylinkės labai įdomios savo hidrografiniu požiūriu. Vandenys užima penktadalį parko ploto. Siauras Asvejos ežeras su keliomis salomis, vaizdingomis atšakomis, aukštais miškingais krantais, tęsiasi 22 kilometrus. Viename ežero pusiasalyje yra įkurtas gamtinis rezervatas, kuriame auga brandūs ąžuolynai, peri saugomi paukščiai-juodieji pesliai, ereliai žuvininkai. Baluošų ežerą supa šimtamečiai pušynai. Patrauklūs visi apyežerių miškai, užimantys beveik tris ketvirtadalius parko ploto. Sausuose ežerų šlaituose, brandžiuose miškuose, nedidelėse paežerių pelkėse ir aukštapelkėse gausu biologinių vertybių.

2.1 ISTORIJA

„Jau XIV amžiaus pradžioje minėta Dubingių žemė. Asvejos ežero saloje Vytauto Didžiojo statyta pilis, turėjusi ir savo bažnyčią, sunyko XVIII amžiaus pabaigoje. Pilies sala jau virto pusiasaliu. Tik menki buvusių pastatų likučiai gali priminti tuos tolimus laikus. Dubingių miestelis, garsėjęs savo popieriaus dirbtuve, drobės audyklomis, buvo sunaikintas XVII amžiaus vidurio karų metu ir nebeatsigavo. Liko legendomis atmiešta istorija.“ (3)

2.2 SAUGOMI OBJEKTAI, GAMTINĖS VERTYBĖS

Istorinės vertybės: Baluošų ir Dubingių (pastarasis yra buvusioje Asvejos ežero saloje) pilikalniai, įspūdingi Žingių Degsnės, Jutonių, Voronių pilkapynai.

Gamtos vertybės: miškai užima beveik 60% parko teritorijos, kurių rūšinė sudėtis labai įvairi. Žmogaus veiklos nepaliestos pelkės užima apie 8% parko teritorijos. Hidrografiniu požiūriu tai viena sudėtingiausių dubaklonių sankirtų Lietuvoje, pasižymi stačiašlaičiais ežerais, visų pirma garsėjanti ilgu Asvejos ežeru, kurio ilgis 22km. Bendrai parke yra daugiau kaip 30 ežerų ir 10 upelių. Įdomi savo akmenuotu dugnu ir sraunumu Melnyčėlės upelė, įtekanti į Asveją iš Suoselio ežero. Rekreacinę parko svarbą apsprendžia švarių ežerų gausa, sausi pušynai, įspūdingi reginiai, lankytini objektai-storiausia Lietuvos pušis, Dubingių karčiama, Purviniškių pelkėje velnio neštas ir pamestas Majo akmuo, Alkos gatvinio tipo kaimas ir privatus Artūro Davainio muziejus.

Šiuo metu Jūs matote 61% šio straipsnio.
Matomi 676 žodžiai iš 1110 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.