Atmintis1
5 (100%) 1 vote

Atmintis1

Atmintis

Atmintis yra vienas iš psichikos procesų, kurios dėka suvokam save kaip egzistuojančius laiko tekmėje su praeitimi, dabartimi ir ateitimi.

Tai įgyjamos informacijos kaupimas mūsų sąmonėje. Ji apima ir prenatalinį laikotarpį. Tai vyksta net mums neįsisąmoninant, lyg savaime.

Atmintis – psichikos procesas, kurio metu ankstesnė patirtis ir informacija įsimenama, laikoma ir vėliau atsimenama.

Pagal informacijos laikymo atmintyje trukmę skiriamos trys rūšys:

Jutiminė arba sensorinė.

Tai labai trumpai atmintyje (apie sekundę) laikoma jutimo organų gauta informacija. Jutiminė atminties funkcija yra išlaikyti informaciją laikotarpiui, kurio pakaktų, kad aukštesni smegenų centrai “ nuspręstų’ – ar konkretus stimulas kitų stimulų jūroje yra vertas dėmesio ar nevertas. Ji egzistuoja visiems jutimams, tačiau priklausomai nuo jutimo, skiriasi jos trukmė ir apimtis. Pvz, regėjimo jutimai trukmė 0,5s., apimtis 9-10 objektų,

klausos- apie 2s, 5 objektai.

Trumpalaikė atmintis

Stimulai, kurie pasirodo, esą verti dėmesio, iš jutiminės atminties perkeliama į trumpalaikę (darbinę ar operatyvinę) atmintį. Trumpalaikė atmintis yra informacijos saugojimas sąmonės lauke. Čia informacija saugoma ilgiau nei jutiminėje atmintyje, tačiau ne per ilgai- 10-20s. Informacija tvarkoma ir organizuojama, tačiau negal ilgi užsibūti ilgai, nes trumpalikės atminties apimtis ribota- vienu metu čia gali būti saugomi 7(2) objektai. Per šį laiką trumpalaikėje atmintyje informacija yra organizuojama į prasminius vienetus, įvertinamas jų reikšmingumas. Tada “ vertingos” informacijos dalys akrtojimo pagalba perkeliamos tolesniam, ilgalaikiam saugojimui, o mažiau “ vertingos”- išmetamos.

Nepaisant to, kad kiekvienu metu trmpalikėje atmintyje gali būti saugomi tik 7(2) objektai, galimas išlaikyti informacijos kiekis yra pakankamai didelis.

Ilgalaikė atmintis-

Ji pasižymi didele beribe apimtimi ir ilgu saugojimo laikotarpiu. Informacija iš trumpalaikės atminties į ilgalaikę pervedama kartojimo pagalba. Prireikus informacija gali būti grąžinta į trumpalikę atmintį( atsiminta) ir panaudota mąstymo operacijoms.

Ilgalaikė atmintis bendriausia prasme skirstoma į sąmoningą ( kai atsimenamas informacijos vienetas pasirodo sąmonės lauke) ir nesąmoningą( kai kažaks atsmenama, tačiau žmogus sąmoningai nesuvokia, kad jis kažką atsiminė).

į 1) epizodinę- saugomos konkrečios žinios ir įvykiai, įsiminti tam tikru laiku. Pvz. istoriniai įvykiai, adresai, telefono numeriai.

2) semantinė (prasminė) – saugoma informacija apie daiktų ir reiškinių tarpusavio ryšius, taisykles, dėsnius, žinias. Pvz. kalbėdami suprantame, kad tie įvykiai buvo preityje ar dar gali įvykti. Epizodinėje atmintyje informacija yra greičiau užmirštama, o semantinėje- informacija yra pastovesnė, mažiau keičiasi.

Pagal turinį, kuriuo operuoja atmintis yra skirstoma:

Vaizdinė- daiktų, reiškinių ir jų ypatybių įsiminimas.laikymas ir atgaminimas.Vaizdinės atminties faktai laikomi ir atsimenami vaizdinių pavidalu.Pvz.regėjimo, girdėjimo, uodimo.

Šie vaizdiniai gali būti fragmentiški iir nepatovūs.Individualūs vaizdiniai yra tam tikro objekto vaizdas.bendri vaizdiniai fiksuoja didesnės ar mažesnės objektų grupės bendras ypatybes.

Motorinė- ta judesių įsiminimas, laikymas ir atgaminimas. Tai tam tikrų mokymosi, mokėjimų bei įgūdžių pagrindas. Jeigu jų neturėtume tai iš naujo reiktų mokytis plaukti, vairuoti, važiuoti dviračiu.

Žodinė- loginė- tai žodžiais pateikiamos medžiagos įsiminimas, saugojimas ir užmiršimas. Įvairios mintys gali būti atgamintos ta pačia žodine forma, kokia jos buvo įsimintos, bei išreikštos ir kita žodine forma.

Emocinė- jausmų, emocinių išgyvenimų įsiminimas, laikymas ir atsiminimas.Tai leidžia suprasti kito žmogaus emocinę būseną, jaudintis kartu su knygos, filmo herojais, įvairina ir turtna žmogaus emocinį gyvenimą.

Didelę dalį informacijos apie erdvę, laiką koduojame be didesnių pastangų arba išvis nevalingai.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 584 žodžiai iš 1147 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.