Atopinis dermatitas
5 (100%) 1 vote

Atopinis dermatitasKAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS

SOCIALINIŲ MOKSLŲ FAKULTETAS

Viešojo administravimo katedra

„Atopinis dermatitas“

Kūno kultūros referatas

KAUNAS, 2003

ĮVADAS

Atopinis dermatitas yra paplitusi liga, ypač tarp vaikų. Dažniausiai ji prasideda pirmaisiais dviem gyvenimo metais. Rizika susirgti atopiniu dermatitu yra didesnė sergančiųjų alerginėmis ligomis šeimose. Apie 1/3 vaikų suserga ja suaugę. Atopinis dermatitas yra svarbi liga todėl, kad:

1) dažna,

2) yra ankstyvas atopijos žymuo,

3) bronchinės astmos profilaktikos taikinys. Yra duomenų, kad daugeliui ligonių, sergančių atopiniu dermatitu , vėliau pasireiškia bronchinė astma.

APIBRĖŽIMAS

Atopija – tai genetiškai nulemtas sugebėjimas gaminti IgE antikūnus įvairiems labai paplitusiems alergenams, patenkantiems į organizmą per gleivines. Atopija susijusi su greito tipo alerginėmis reakcijomis, galinčiomis pasireikšti kaip astma, alerginis rinitas ar atopinis dermatitas. Gali pasireikšti keli atopijos tipai vienu metu arba po vieną.

Atopinis dermatitas (susijęs su įgimta alergija odos uždegimas) – tai lėtinė odos liga, pasireiškianti uždegimu, niežėjimu ir atsirandančiais išbėrimais. Paskutiniais dešimtmečiais visame pasaulyje sergamumas atopiniu dermatitu padidėjo kelis kartus. Tai siejama su aplinkos užterštumo didėjimu, chemijos pramonės vystymusi ir didėjančiu jos produktų naudojimu buityje, mitybos įpročių kitimu. Lietuvoje šia liga serga 9-17 % vaikų.

Atopinis dermatitas yra alerginis odos uždegimas, kuriam būdinga lėtinė eiga ir niežtintys uždegiminiai židiniai odoje išsidėstę simetriškai. Tai I – greito tipo imuninė reakcija, kurioje dalyvauja IgE. Ligai progresuojant, randasi IV – tipo imuninių reakcijų bei kitų imuninių ir metabolinių mechanizmų.

KLASIFIKACIJA

(Pagal X tarptautinės ligų klasifikacijos peržiūrą)

L 20. Atopinis dermatitas

1. L 20.0 Besnier niežulys.

2. L 20.8 Kitas atopinis dermatitas.

Egzema:

– sulenkimų, neklasifikuojama kitaip,

– kūdikių (ūminė, lėtinė),

– tikroji (endogeninė alerginė).

Neurodermitas:

– atopinis,

– difuzinis (Broca).

3. L 20.9 Nepatikslintas atopinis dermatitas.

Atopiniam dermatitui būdingos kelios evoliucijos stadijos pagal amžių, apjungiančios kelias nozologines formas. Jos skiriasi: 1) pagal odos pažeidimo vietą, 2) pagal odos pažeidimo morfologiją.

Dėl būdingų panašių pokyčių, vaikų ir jaunuolių bei suaugusių tipus tikslinga apjungti į vieną (1 lent.

1 lentelė. Atopinio dermatito tipai pagal amžių

1. Kūdikių (mažų vaikų) tipas

Amžius: nuo 2-6 mėn. iki 2 metų 2. Vaikų ir suaugusiųjų tipas

Amžius: nuo 2-4 m. iki 10-14-30 m.)

Pažeistos odos vietos

Kūdikių tipas (2 mėn.- 2 m.)

1. Veidas:

kakta

skruostai

ausų kaušeliai

2. Liemuo

3. Kirkšnys

4. Rankų ir kojų tiesiamieji paviršiai

5. Plaukuotoji galvos dalis Vaikų ir suaugusiųjų tipas (2-14-30 m.)

1. Veidas:

kakta

vokai

lūpos

2. Kaklo šonai, sprandas

3. Tiesiamieji plaštakų paviršiai

4. Rankų ir kojų lenkiamieji paviršiai:

(alkūnės, pakinkliai, riešai, čiurnos)

Kūdikių (mažų vaikų) tipas. Dažniausiai pasireiškia kūdikių egzema („šlapia forma“) – mazgelių-pūslelių polimorfinio egzemos tipo bėrimai dažniau veido, bet gali būti galūnių ir kitose kūno vietose. Būdinga egzematozinė odos pažeidimo forma.

Vaikų ir suaugusių tipas. Dažniausiai pasireiškia neurodermitas („sausa forma“) -mazgeliniai lichenoidiniai bėrimai, susiliejantys į lichenifikuotas plokšteles. Būdinga lichenoidinė odos pažeidimo forma. Ikimokykliniame amžiuje gali dominuoti niežtintys mazgeliai, nukasymai. Tai pruriginozinė odos pažeidimo forma. Tokie pokyčiai gali būti ir suaugusiems.

LIGOS PRIEŽASTYS

Nustatyta, kad paveldimas polinkis sirgti įvairių sistemų atopinėmis ligomis (alerginiu rinitu, bronchine astma, atopiniu dermatitu). Apskaičiuota, jei giminėje yra sergančiųjų alerginėmis ligomis, tai rizika susirgti vaikui yra 25 %, jei serga vienas iš tėvų – iki 50 % , jei serga abu tėvai, ypač tomis pačiomis alerginėmis ligomis, tai rizika išauga iki 80 % Tačiau, jei šeimoje ir nėra sergančiųjų alerginėmis ligomis, 10-15 % išlieka tikimybė, kad vaikas gali sirgti alergine liga.

Atopinį dermatitą gali sukelti įvairūs veiksniai. Kūdikiams ir mažiems vaikams labai svarbūs maisto alergenai. Dažniausiai alergizuoja karvės pienas, kiaušiniai, riešutai, kviečiai, žuvis, soja. Atopinį dermatitą gali paūminti ore esantys alergenai: kontaktas su namų aplinkos alergenais (namų dulkių erkės, pelėsis, naminiai gyvūnai) bei išoriniais aplinkos alergenais (žiedadulkėmis, sezoninių grybelių sporomis). Odos uždegimą didina įvairūs cheminiai ir fiziniai dirgikliai: skalbimo priemonės, muilas, vilnoniai, sintetiniai drabužiai, tabako dūmai (vaikų pasyvus rūkymas), staigi oro drėgmės bei temperatūros kaita, kai kurie medikamentai. Stresas pablogina šios ligos eigą.

DIAGNOSTIKA

Atopinio dermatito (AD) diagnostiką sudaro:

1. Anamnezė.

2. Klinika.

3. Odos mėginiai.

4. Provokaciniai oraliniai mėginiai.

5. Laboratorinė imunologinė diagnostika

1. Anamnezė.

Atopinį dermatitą kūdikystėje sukelia maisto alergenai. Pagrindiniai maisto alergenai išvardinti eilės tvarka: 1) pienas, 2) kiaušinis, 3) kviečiai, 4) žuvis, 5) soja, 6) riešutai.

2. Klinika.

Populiariausi ir praktikoje patvirtinti klasikiniai AD diagnostikos kriterijai (J.Hanifin ir bendr.) pagal absoliučius, pagrindinius ir pagalbinius klinikinius ir laboratorinius požymius (2, 3 lent.). Kai kurie autoriai nepataria aklai pasikliauti šiais kriterijais. Preliminarinę AD diagnozę padeda nustatyti ir požymių įvertinimas balų suma.

KLINIKINIAI ATOPINIO DERMATITO POŽYMIAI

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 813 žodžiai iš 2575 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.