Augaliniai ekstraktai dantų pastos sudėtyje
5 (100%) 1 vote

Augaliniai ekstraktai dantų pastos sudėtyje

ĮVADAS……………………………………………………………………………….1

1. DANTŲ PASTA……………………………………………………………………………………2

1.1 Kokios yra pagrindinės pastų rūšys?…………………………………………

1.2 Dantų pastų su žolelėmis įvairovė………………………………………………………….…4

2. DANTŲ PASTOJE NAUDOJAMŲ ŽOLELIŲ APIBŪDINIMAS………………………….….5

2.1 Medetka…………………………………………………………………………………….….5

2.2 Anyžius……………………………………………………………………………

2.3 Eukaliptas………………………………………………………………………………….….7

2.4 Melisa……………………………………………………………………………………….…8

2.5 Pipirmetė……………………………………………………………………………………….8

2.6 Šalavijas…………………………………………………………………………………….…9

2.7 Ramunėlė………………………………………………………………………………………9

IŠVADOS…………………………………………………………………………………………….12

LITERATŪRA………………………………………………………………………………………13

ĮVADAS

Dantų pastos – viena iš svarbiausių burnos priežiūros priemonių. Dantų patų yra įvairių: balinamųjų, apsaugančių nuo ėduonies, visapusiškai burnos ertmei į kurios sudėtį įeina augaliniai ekstraktai, esenciniai aliejai, vitaminai.

Tikslas:

Išsiaiškinti dantų pastoje esančių augalų ekstraktų reikšmę.

Uždaviniai:

 Išsiaiškinti kas yra dantų pastair kokios jos yra.

 Apibudinti žoleles, esančias dantų pastos sudėtyje.

1. DANTŲ PASTA

Dantų pastos – viena iš svarbiausių burnos priežiūros priemonių. Dantų pastos būna higieninės ir profilaktinės-gydomosios.

Higieninėse nėra fluoro, veikliųjų ir gydomųjų medžiagų, bet tokios gerai valo, putoja, malonaus skonio. Jos puikiai tinka labai mažiems vaikams, nes nepavojingos praryti. Siūlomos ir žmonėms, neturintiems dantų ir nešiojantiems protezus, nes didesnė fluoro koncentracija gali sukelti implantų koroziją. Rekomenduojamos tiems, kurie alergiški gydo-mosiose pastose esančioms veikliosioms medžiagoms.

Gydomosiose – profilaktinėse pastose be pagrindinių ingredientų – putojančių ir plaunančių bei poliruojančių – yra ir veikliųjų medžiagų: antibakterinių, antiuždegiminių, mažinančių dantų jautrumą.

Pastos gali būti želė pavidalo, turėti mažai abrazyvų. Kitose šių gali būti iki 40 %. Pastomis, kuriose yra daugiau abrazyvų, geriau nušveičiamos dėmės, bet jos gali pažeisti emalę ir po ja esantį dentiną. Tos, kuriose mažai abrazyvų, tinka vartoti, kai dantys nusidėvėję, yra erozijų, jautrūs, apsinuoginusios šaknys, sergant dantenų uždegimu. Naujosiose pastose esantys abrazyvai sudaro sistemą (hidratuotas kvarcas, surfaktantai), kuri geriau šalina apnašas ir mažiau pažeidžia dentiną. Kalcio ir aliuminio abrazyvai mažiau valo, daugiau pažeidžia dentiną. Abrazyviškumas taip pat priklauso ir nuo šepetėlio kietumo, spaudimo jėgos, temperatūros (pašildyti būna minkštesni).

Įvairiausi priedai – augaliniai ekstraktai, esenciniai aliejai, vitaminai – malšina skausmą, veikia antibakteriškai, greitina gijimą.

1.1 Kokios yra pagrindinės pastų rūšys?

Apsilankius bet kuriame prekybos centre nuo jų pasiūlos raibsta akys. Neretai kyla klausimas: kada kokią pastą geriau pasirinkti?

Kokios yra pagrindinės pastų rūšys?

Dantų pastos pagal jose esančias veikliąsias medžiagas skirstomos į pastas nuo ėduonies, antibakterines, dantų jautrumą mažinančias, balinamąsias bei skirtas vaikams.

Pastų nuo ėduonies pagrindinė veiklioji medžiaga yra fluoro junginiai. Šios pastos stiprina danties emalį bei danties struktūrą, suformuoja apsauginį sluoksnį. Jos bene plačiausiai naudojamos. Dantų pastos su fluoru ypač reikalingos vaikams.

Dantų jautrumą mažinančiose dantų pastose yra kalio bei stroncio chlorido, kurie blokuoja nervinių impulsų plitimą. Ypač veiksminga yra “Colgate Sensitive” dantų pasta, kurioje kalio citrato yra 5,53 proc. Tai yra didžiausias kalio citrato kiekis, palyginti su kitomis dantų pastomis, mažinančiomis dantų jautrumą.

Balinamųjų dantų pastų veikliosios medžiagos – natrio tripolifosfatas, natrio bikarbonatas, citrinos rūgštis ir kt.

Vaikiškose dantų pastose yra ne daugiau kaip 500 ppm (ppm – fluoro dalelių kiekis milijone pastos dalelių) fluoro arba befluorės dantų pastos. Tačiau, pavyzdžiui, dantų pasta “Colgate Looney Tunes” turi 1100 ppm fluoro ir skirta vaikams iki 7-12 metų amžiaus.

Kaip žinoti, kurią pasirinkti?

Kai vargina dantenų ligos, periodontitai, gausu minkštų bei kietų dantų apnašų, reikėtų naudoti uždegimą slopinančias dantų pastas. Jose esančios medžiagos slopina bakterijų veiklą bei mažina dantenų uždegimą.
Jei yra emalio pakitimų, jei valgant maistą ar įkvepiant oro gelia dantis, reikia naudoti dantų jautrumą mažinančias pastas.

Jei ant dantų yra pigmentinių dėmių ar gelsvų apnašų, verta įsigyti dantų balinamųjų priemonių.

Jeigu burnos priežiūros tikslas – sustiprinti dantis, patartina naudoti dantų pastas nuo ėduonies, turinčias įvairių fluoro junginių.

Kodėl rekomenduojama dantų pastas keisti?

Jas keisti rekomenduojama kas mėnesį, kad nepriprastume prie dantų pastų veikliųjų medžiagų.

Dantų pastos, turinčios chlorheksidino, turi būti naudojamos ne ilgiau kaip 1 mėnesį, o, atsiradus šalutiniam poveikiui (skonio sutrikimui), geriau jų nebenaudoti.

Taip pat apie mėnesį gali būti naudojamos dantų pastos, kuriose gausu įvairių augalinių medžiagų, mat jos neretai lemia dantų spalvos pokyčius.

Tačiau jei reikalingas kompleksinis ir ilgesnis burnos ertmės gydymas, kai kurios dantų pastos gali būti naudojamos ir ilgesnį laiką. Pavyzdžiui, dantų pasta “Colgate Total”. Ji apsaugo dantis net 12 valandų. Ilgai gali būti naudojamos ir dantų pastos nuo ėduonies.

Antibakterinės dantų pastos turi triklozano, chlorheksidino digliukonato bei įvairiausių priedų t.y. augaliniai ekstraktai, esenciniai aliejai, vitaminai, kurie malšina skausmą, veikia antibakteriškai, greitina dantenų uždegimo ir gingivito gijimą.

1.2 Dantų pastų su žolelėmis įvairovė

1. “Ajurvedinė dantų pasta su 5 žolelių ekstraktais jautriems dantims” su augalų ląsteliena.

Pastos sudėtyje yra augalų bei natūralūs ekstraktai, kurie veikia raminančiai ir pasižymi jautrumą mažinančiu poveikiu. Dedešva, eženis ir medetka saugo nuo dantenų uždegimo. Augalų ląsteliena pasižymi švelniu veikimu, valo bei šalina besikaupenčius maisto likučius. Ramunėlė ie verbena saugo jautrius dantis.

2. “Ajurvedinė dantų pasta su 5 žolelių ekstraktais, apsauganti burnos ertmę” su propoliu.

Pastos sudėtyje yra augalų bei natūralūs ekstraktai, kurie pasižymi antibakterinėmis savybėmis. Šalavijas, mėta ir anyžius saugo nuo dantenų uždegimo. Propolis ir senos lapai turi antibakterinį analgetinį poveikį visoje burnos ertmėje.

3. “Ajurvedinė dantų pasta su žolelių ekstraktais apsauganti dantenas” su mineralinėmis druskomis.

Pastos sudėtyje yra natūralūs augalų ekstrai, pasižymintys antiuždegiminėmis ir gaivinančiomis savybėmis. Ratanija (palmių rūšis) ir laukinė rožė saugo nuo uždegimo. Rozmarinas ir mira veikia kaip balzamas visoje burnos ertmėje.

4. “Parodontax classic”

Pastos sudėtyje esanti ežuolė, ramunėlė, šalavijas, mira, ratanmedis apsaugo dantenas nuo kraujavimo ir mažina dantenų uždegimą, veikia dantenų kišenėse besikaupiančias bakterijas, kurios dažnai sukelia dantenų kraujavimą ir uždegimą. Žolelės suteikia pastai nįprastą skonį, bet ilgiau naudojant priprantama.

5. “Aguafresh 3 Herbal Total care”

Dantų pastoje esantys augalai, tai eukaliptas, ramunėlė, šalavijas, mira, žvaigždinis anyžius ir pipirmetė suteikia sveikų dantenų, stiprių dantų, gero kvapo pojutį.

6. “Blend-a-med complete + Herbal”

Dantų pastos sudėtyje esančios vaistingosios žolelės – šalavijo, rozmarino, ramunėlių, melisos ir mėtų – ekstraktai saugo dantenas.

2. DANTŲ PASTOJE NAUDOJAMŲ

ŽOLELIŲ APIBŪDINIMAS

2.1 Medetka

Medetkos – visiems žinomi vaistiniai, dekoratyviniai ir prieskoniniai augalai. Vaistinėse gausu įvairių medetkų preparatų, o namuose tikriausiai daugelis turime jos džiovintų graižų. Medetkos auga ir dažnoje sodyboje. Jas auginti nesunku, jos nereiklios, pakenčia trumpas šalnas ir žydi iki vėlyvo rudens.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1106 žodžiai iš 3582 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.