Autizmo apibūdinimas priežastys ir simptomatika
5 (100%) 1 vote

Autizmo apibūdinimas priežastys ir simptomatikaAutizmas – tai vystymosi sutrikimas, priskiriamas kalbos ir komunikacijos sutrikimų grupei, taip pat gali būti priskiriamas emocijų ir elgesio (psichosocialinės adaptacijos) sutrikimams. V.Kagan, K.Lebedinskaja autizmą aiškina kaip savitą variantą psichinės disontogenezės, kurios išskirtinis požymis yra patologinė heterochronija- nesavailaikis, netolygus, asinchroniškas, įvairių CNS struktūrų ir funkcijų subrendimas. Autizmas – retokas sutrikimas, maždaug iš 10 tūkst. vaikų 4-5 pasižymi autizmo sindromu. Sutrikimas būdingesnis berniukams. Tik kas trečias ar ketvirtas autistas yra mergaitės.

Literatūros ir vaikų anamnezių analizė leidžia išskirti ir diagnozuoti autizmą, remiantis keliais kriterijais: negalios pastebėjimo laikas (tarptautiniame autizmo apibrėžime akcentuojama, kad autizmo sindromas išryškėja iki 30-tojo vaiko gyvenimo mėnesio), regimojo kontakto nepakankamumas, kalbos plėtotės sutrikimas, intelekto ir socialinio bendravimo ypatumai, visų rūšių veiklos (pažinimo, žaidybinės ir t.t.), komunikacijos, sensorikos ir motorikos sutrikimai.

Jau ankstyvoje kūdikystėje atkreipiamas dėmesys į keistoką vaikų elgesį. Vienas iš pirmųjų autizmo požymių yra vaiko bendravimo stoka. Jis nemėgsta myluotis, glaustytis ir pan. Vaikai blogai miega, ‘‘supainioja‘‘ dieną su naktim, blaškosi lovytėje, bijo tamsos, rėkia ar verkia sotūs ir sausi. Kiti kūdikiai ramūs, neverkia net norėdami valgyti, nereaguoja į šlapius vystyklėlius, šaltį, žadinimą. Dažnai nerodo jokių emocijų pamatę krūtį, nesiglaudžia prie jo, neieško spenelio, nesuaktyvėję prieš maitinimą pamatę buteliuką. Dažnoka anoreksija. Vyresniems vaikams būdingas menkas maisto pasirinkimas. Neįprastas maistas gali sukelti šleikštulį ar net vėmimą. Didesnis dėmesys į vaiką atkreipiamas antraisiais trečiaisiais gyvenimo metais, kai jis nepradeda laiku kalbėti.

Autizmo priežastys

Nusakyti autizmo priežastis yra sudėtinga. Ilgą laiką buvo manoma, kad dėl sutrikusio vaikų elgesio kalti tėvai, kurie esą šalti ir nejautrūs, mažai bendrauja su vaikais.

Kai kurie psichiatrai manė, kad vaikai, pasižymintys autizmo sindromu, tampa uždari, stengiasi atsiriboti nuo aplinkos. Tai lyg reakcija į nepalankias ir priešiškas vaikui aplinkybes (įvairūs stresai šeimoje ir pan.). Apie 1980m. psichologinės autizmo atsiradimo priežastys buvo atmestos. Tėvų santykiai su vaiku gali turėti pozityvią ir negatyvią reikšmę juos ugdant, tačiau jokiu būdu negali nulemti aitizmo sindromo. Taigi, autizmo priežastys gali būti įvairios: organinės, neurologinės, genetinės, biologinės. Pastaruoju metu manoma, kad autizmo priežastis yra smegenėlių pažeidimas. Jos yra glaudžiai susijusios su frontaline skiltimi, todėl sutrikimas yra įvairialypis. Autizmas kartais asocijuojasi su genetiniais faktoriais. Manoma, kad lemtingiausias iš genetinių faktorių yra trapioji X chromosoma. Šios chromosomos pažeidimas paaiškina gausesnį berniukų skaičių bendroje vaikų, pasižyminčių aitizmo sindromu, populiacijoje. Tačiau genetinis poveikis yra dalinis ir sąveikauja su aplinkos veiksniais.

Neurologinės priežastys – įvairūs smegenų susirgimai, oksigeno trūkumas, uždegimai, fizinės traumos, išsigimimai. Dėl šių priežasčių tasiranda disfunkcija, sukelianti autizmą.

Kartais manoma, kad autizmo priežastis yra smegenų lateralizacijos disfunkcija. Kiekvienas žmogaus galvos smegenų pusrutulis atlieka specifinę funkciją. Dėl autizmo ryšys tarp abiejų pusrutulių sutrinka. R.Simpson ir p.Zionts duomenimis, smegenys nebeatlieka sensorinės informacijos funkcijos, todėl atsiranda pažinimo, kalbos ir socialinės sąveikos problemų.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 542 žodžiai iš 1071 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.