Autobiografiškumas a škėmos romane balta drobulė
5 (100%) 1 vote

Autobiografiškumas a škėmos romane balta drobulė

ĮVADAS

Antanas Škėma (1910-1961), panašiai kaip ir jo patarėjas literatūriniais klausimais poetas H. Radauskas, yra miesto kultūros žmogus. Būsimasis rašytojas lankė dramos teatro studiją, 1936 m. tapo Kauno, paskui Vilniaus dramos teatrų aktoriumi. Škėma nebaigė universiteto ir humanitarinį išsilavinimą įgijo pats. Dar vaikystėje išryškėjo maištingas jo būdas ir nepriklausoma laikysena. Vėliau kaip aktoriui ir režisieriui Škėmai buvo būdingas tam tikras artistiškas noras provokuoti visuomenę, vaizduoti ciniką: ,,Škėma nemėgo nei pigaus sentimentalizmo, nei nusistovėjusios moralės, nes laikė juos dirbtiniais“ (J. Kaupas) . Rašytojui rūpėjo kūryboje įprasminti gyvenimą – palikti savo egzistencijos ženklus popieriuje, tačiau to meto skaitytojų visuomenė nebuvo jam palanki.

1954 m. parašytas romanas ,,Balta drobulė“ dėl šių priežasčių keletą metų nerado leidėjo, o pasirodęs 1958 m. išeivijos spaudoje iš karto sukėlė aistringą polemiką. Konservatyvių pažiūrų kritikai jį peikė dėl atvirų erotikos scenų ir pernelyg didelio pesimizmo, ,,o autoriui artimesni modernizmo rašytojai gyrė už sąžiningumą, teigė, kad su juo lietuvių proza pagaliau įveikė atsilikimą nuo savo laiko Vakarų literatūros“ .

Iš tiesų ,,Balta drobulė“ – tai sąmonės srauto romanas apie kūrėją ir kūrybą, meilę ir, svarbiausia, žmogaus išbandymą ribinėje situacijoje, sudužusių iliuzijų pasaulyje (toks pasaulis po karo egzistavo realybėje), kurį perskaityti ir suvokti reikia nemenkos erudicijos. Pagrindinis romano veikėjas Antanas Garšva – žmogus, kuris susiduria su katastrofiška laikotarpio tikrove, patiria vertybių ir asmens tapatybės krizę. Škėmai buvo svarbu perteikti autentišką XX a. žmogaus egzistencinę patirtį, todėl, kitaip negu H. Radausko, jo kūryba atvira istorijai, pabrėžtinai subjektyvi, autobiografiška. Škėmos bičiulis psichiatras ir literatas Julius Kaupas yra rašęs:

,,Supratau, kad Antano Škėmos kūryba yra autobiografiška. Jo gyvenimas turėjo būti sunkus ir nuviliantis nuo pat vaikystės. Žiaurumas, neištikimybė, prievartavimas visuomet lydėjo jį. Kūryba jam buvo tarsi psichiatrinis interview, kuriame jis bandė parodyti savo žaizdas“ .

Pats Škėma laiške Marijai Gimbutienei rašė: ,,,,Bl. drobulėj“ bandžiau būti tikras, bandžiau matyti, jausti, samprotauti, išgyventi, tartum A. Garšva būtų gyvas žmogus“ . Akivaizdu, kad Škėma dažnai tapatino save su kuriamu veikėju, nes romane yra nemažai detalių iš autoriaus vaikystės, santykių su tėvais, gyvenamosios aplinkos, kurią įtakojo tuo metu susiklosčiusi sudėtinga istorinė situacija, netgi kūrybos bei asmenybės bruožų. Romane Garšva – paties Škėmos prototipas. Taigi rašytojui pavyko sukurti personažą, įkūnijantį ne tik to meto egzistencinį žmogaus modelį, bet ir jo, autoriaus, asmeninius išgyvenimus bei patirtį.

TĖVAI IR VAIKYSTĖ

Škėmos romane ,,Balta drobulė“ galima įžvelgti gana ryškią paralelę tarp autoriaus ir romano protogonisto vaikystės bei tėvų. Škėma savo autobiografiją pradeda žodžiais: ,,Pirmieji kūdikystės prisiminimai nėra per daug dramatiški“ . Romane ,,Balta drobulė“ Garšva apsiminimuose rašo: ,,Mano pirmieji prisiminimai nėra dramatiški“ . Iš to galima daryti išvadą, kad Škėma svarbiausius savo vaikystės įvykius aprašo romane, susiedamas juos su pagrindinio vaikėjo biografija. Galbūt tam, kad būtų lengviau tapatinti savo ir kuriamo veikėjo gyvenimus, rašytojas jį pavadino Antano vardu taip į romaną įpindamas dar vieną savo ir Garšvos atitikimą – abiejų vienodą vardą.

Škėmos romano ,,Balta drobulė“ pagrindinis veikėjas Antanas Garšva gimė pedagogų šeimoje kaip ir pats autorius. Škėmos tėvas buvo gamtininkas, o Garšvos – matematikas, kuris mylėjo gamtą. Garšva prisimena: ,,Motina buvo mano pirmasis mokytojas (tėvas mokė aritmetikos)“ . Škėma autobiografijoje rašo apie motiną: ,,Ji mokė mane kalbų ir vakarais pasakodavo keistas improvizacijas“ . Romane ,,Balta drobulė“ iš Garšvos užrašų sužinome, kad motina jam taip pat dėstė humanitarinius dalykus, daugiau istoriją bei literatūrą. Veikėjas motinos pamokas apibūdina žodžiais: ,,Tai buvo įspūdžiai žmogaus, kuris laikinai apsistojo žemėje“ . Abiem Antanam motinų pamokos namuose atmintyje pasiliko kaip keistos improvizacijos. Vėliau Škėma bei Garšva mokėsi gimnazijose Kaune.

Tiek Škėmos, tiek Garšvos tėvas mėgo muziką, grojo smuiku. Užaugę sūnūs domėjosi Bartoko, Stravinsko, Bartoko, Bacho (minimas romane kaip Garšvos mėgiamas kompozitorius, o Škėmai jis atrodė ,,simpatiškas senelis, bet per daug paprastas, nemodernus“ ) ir kt. muzika. Romane, pasakojant apie Garšvos vaikystę, minimas tikslus autoriaus biografijos faktas – motina gydė inkstus Karlsbado kurorte, Austrijoje. Apie tai Škėma ir Garšva užsimina pačioje vaikystės atsiminimų pradžioje. Svečioje šalyje sutiktas žmogus pavaišino vaikus vyšniomis. Garšva jų likimo nebeprisimena, tik žino: ,,vyšnios buvo gražios, norėjau į jas žiūrėti; vyšnios buvo saldžios, norėjau jas suvalgyti“ . Nepažįstamojo dovanota vyšnių kekė įsiminė ilgam. Šį atsitikimą autobiografijoje mini Škėma, romane – Garšva.

Rašytojas
kiekvieną vasarą praleisdavo Palangoje, kaip tai darydavo daugelis Lietuvos šeimų. Garšvai Palanga svarbi dėl to, kad šiame kurorte romano veikėjas patyrė labai humanišką atsitikimą, kai plaukimo varžybose jo konkurentas, pastebėjęs, kad Garšvai pasidarė bloga, padėjo jam pasiekti finišą ir netgi laimėti pirmąją vietą: tąkart buvo pripažinta, jog Garšva ,,pralenkė Mažeiką puse kūno“ . Taip pat vieną kartą jiedu su tėvu apgavo šizofrenija sergančią motiną, kad važiuoja atostogauti į Palangą, o iš tiesų nuvežė ją į psichiatrinę ligoninę. Sunki motinos liga užtemdė Škėmos ir Garšvos vaikystę. Jai susirgus, vaikai anksti neteko artimiausio žmogaus.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 939 žodžiai iš 3039 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.