Automatinė komutacija
5 (100%) 1 vote

Automatinė komutacija

TELEFONO APARATO STRUKTŪRA

Telefono aparato prietaisus galima skirstyti į 3 pagrindines grupes:

1. Kalbos;

2. Šaukimo;

3. Komutacijos.

Prie kalbos prietaisų priskiriama: mikrofonas, telefonas, rezistoriai, kondensatoriai, transformatoriai ir kt. Prietaisai skirti kalbos kokybės gerinimui.

Prie šaukimo prietaisų priskiriamas kintamos srovės skambutis ar kitas akustinis prietaisas skirtas šaukimo signalo iš stoties priėmimui, o vietinės baterijos telefono aparatuose – induktorius.

Prie komutacinių prietaisų priskiriamas: svirtinis perjungėjas, kuris prijungia prie linijos kalbos arba šaukimo prietaisus.

Kalbos prietaisai

Pagrindiniai kalbos prietaisai yra mikrofonas ir telefonas. Mikrofonas paverčia garsinį signalą elektriniu, o telefonas atvirkščiai.

Elektroakustinių keitiklių gali būti įvairių tipų. Tai elektromagnetiniai, elektrodinaminiai, pjezoelektriniai, angliniai, tranzistoriniai ir kt. Kaikurie iš šių prietaisų gali būti naudojami kaip mikrofonai ir telefonai, o angliniai ir tranzistoriniai tik kaip mikrofonai.

Telefonijoje plačiausią pritaikymą įgavo anglinis mikrofonas ir elektromagnetinis telefonas.

Anglinis mikrofonas

Jį sudaro korpusas, judantis elektrodas sujungtas su membrana, nejudantis elektrodas. Erdvė tarp elektrodų užpildyta anglies grūdeliais.

Kalbant į mikrofoną judėdama membrana judančių elektrodų stipriau ar silpniau spaudžia anglies grūdelius. Tokiu būdu kinta varža tarp elektrodų. Elektrodus prijungus prie pastovios įtampos šaltinio, apkrovos varžoje Rap gauname kintamą įtampos kritimą ir tokiu būdu garsinis signalas paverčiamas elektriniu.

Mikrofono kaip generatoriaus sukuriama elektrovaros jėga yra proporcinga maitinimo šaltinio nuolatinei srovei em = I0*rmsinwt.

Elektromagnetinis telefonas

Jį sudaro pastovus magnetas, 2 elektromagnetai ir membrana patalpinta į plastmasinį korpusą.

Pratekanti srovė per elektromagneto apvijas sukuria kintamą magnetinį srautą, kuris sąveikaudamas su pastovaus magneto magnetiniu srautu daugiau ar mažiau pritraukia membraną, kuri virpėdama sukelia garso bangas.

Membraną veikia 3 jėgos dedamosios:

F1 – pastovi jėga, kuri laiko membraną išlenktoje būsenoje.

F2 – kintama jėga verčianti virpėti membraną signalo dažnį(wt).

F3 – kintanti jėga, verčianti virpėti membraną dvigubu dažniu(įneša iškraipymus).

Diferencialinis telefonas

Jis neturi dvigubo dažnio iškraipymų.

(1pav.) schema turi 3 pagrindinius trūkumus:

1. Mikrofono kaip generatoriaus varža nesuderinta su apkrovos varža.

2. Per telefoną visuomet teka nuolatinė srovė.

3. Pasireiškia „vietinis efektas“, t.y. savos kalbos praklausymas telefone.

Norint išvengti šių trūkumų yra naudojamas transformatorius.

(2pav.) Kiekvienam mikrofonui reikia savo maitinimo šaltinio, todėl tokia schema vadinama vietinės baterijos telefono schema.

(3pav.) Norėdami sumažinti „vietinį efektą“ telefono aparatuose naudojami transformatoriai, turintys ne 2, o daugiau apvijų. Plačiausiai yra paplitę tiltelinė ir kompensacinė „vietinio efekto“ slopinimo schemos.

Tiltelinė „vietinio efekto“ slopinimo schema

Kalbant į mikrofoną kintama srovė tekės 2 grandinėmis – išorine ir vidine. Abi srovės pratekančios per transformatoriaus pirmą ir antrą apvijas indukuoja evj trečiojoje apvijoje priešingų krypčių, todėl įtampa prie telefono gnybtų lygi šių evj skirtumui. Tikės silpna srovė ir kalbą girdėsime silpniau. Visiškai panaikinti vietinį efektą neįmanoma, nes linijos varža turi ir reaktyvinių elementų, t.y. talpuminė ir induktyvinė. Todėl jos varža bus skirtinga įvairiems dažniams. Be to linijos varža kalbant su įvairiais abonentais bus skirtinga.

Kompensacinė „vietinio efekto“ slopinimo schema

KOMUTACINĖS STOTIES STRUKTŪRINĖ SCHEMA

Komutacinė stotis skirta laikinam dviejų abonentų sujungimui ir informacijos perdavimui. Kiekviena komutacinė stotis susideda iš šių pagrindinių mazgų:

• Linijiniai komplektai;

• Komutacinė sistema;

• Valdymo įrenginiai;

• Stotiniai komplektai.

Linijiniai komplektai skirti linijinių ir valdymo signalų perdavimui ir priėmimui. Į linijinius komplektus yra jungiamos abonentinės arba jungiamosios linijos. Komplektai į kuriuos jungiamos abonentinės linijos vadinamos AK. Komplektai į kuriuos jungiamos linijos su kitomis komutacinėmis stotimis, vadinami jungiamųjų linijų komplektai (JLK).

Jungiamosios linijos gali būti vienpusio arba dvipusio veikimo linijos. Stotiniai komplektai naudojami mikrofonų maitinimui, sujungimo palaikymui, informacijai apie B abonento nr. priėmimui. Stoties signalų generavimui ir perdavimui. Valdymo įrenginiai skirti komutacinio lauko bei kitų komplektų valdymui.

Pagrindiniai sujungimo proceso etapai komutacinėje stotyje:

• Šaukimo signalo priėmimas iš abonento A.

• Stoties atsiliepimo signalo pasiuntimas abonentui (425 ± 25Hz).

• Info apie abonento B nr. priėmimas.

• Laisvų kelių komutaciniame lauke suradimas.

• Abonento B linijos būsenos nustatymas (laisva – užimta).

• Šaukimo signalo pasiuntimas abonentui B (25 ± 5Hz). Tuo pat metu abonentui A yra paduodamas šaukimo kontrolės signalas.

• Abonento B atsiliepimo signalo priėmimas.

• Šaukimo signalo nutraukimas ir pokalbio trakto sudarymas.

• Baigimo signalo priėmimas iš
abonentų.

• Pokalbio trakto išardymas.

KOMUTACINIŲ STOČIŲ KLASIFIKACIJA

Stotys gali būti klasifikuojamos pagal įvairius principus. Labiausiai paplitęs klasifikavimas pagal komutacinį lauką ir valdymo įrenginius. Pagal komutacinio lauko prietaisus stotys gali būti skirstomos į analogines ir skaitmenines. Analoginės stotys dar gali būti skirstomos į elektromechanines, pusiau elektronines ir elektronines.

Elektromechaninės stotys:

• Rėlinės;

• Dekadinės (žingsninės);

• Koordinatinės;

• Kvazielektroninės.

KOMUTACINIAI PRIETAISAI

Visi komutaciniai prietaisai gali būti skirstomi į 2 grupes:

• Rankiniai;

• Automatiniai.

Prie rankinių priskiriami telefoniniai raktai, mygtukai, kištukiniai sujungimai. Automatinės komutacijos prietaisai gali būti klasifikuojami pagal savo parametrus: įėjimų skaičių, komutuojamų laidų skaičių, išėjimų skaičių. Pagal šiuos parametrus automatinės komutacijos prietaisai skirstomi į rėles, rinkiklius ir jungiklius.

Rėlė – tai komutacinis prietaisas turinti vieną įėjimą, 2 išėjimus ir galintis komutuoti keletą laidų. Rinkiklis – turi vieną įėjimą, keliolika išėjimų ir galintis komutuoti keletą laidų. Jungiklis – turi n įėjimų, keletą išėjimų ir gali komutuoti keletą laidų.

TELEFONINĖS RĖLĖS

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 859 žodžiai iš 2842 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.