Automoblių pavarų dėžė
5 (100%) 1 vote

Automoblių pavarų dėžė

Pavarų dėžė yra neatsiejama automobilio dalis. Turbūt daugelis susimąsto, kam ji galėtų būti reikalinga ir kaip šis mechanizmas veikia. Šiame straipsnyje paaiškinsime, kam reikalinga pavarų dėžė ir trumpai apžvelgsime jos veikimo principą.

Kam reikalinga pavarų dėžė?

Kiekvienas variklis turi sūkių limitą, kuriuos peržengęs neatlaikytų veikiamos jėgos ir pasekmės būtų išties liūdnos. Tačiau šiuolaikinių automobilių variklio darbas yra ribojamas. Aiškiau pasakius, kai variklis pasiekia tam tikrą sūkių limitą, kuris priklauso nuo automobilio modelio ir pan., įsijungia ribotuvas ir variklio sūkiai daugiau nebedidėja. Tačiau įsivaizduokite, kaip reikėtų važinėti, jeigu automobilis turėtų vieną pavarą? Vargiai būtų galima pasiekti 50-70 km/h greitį, o ir variklis ilgai nelaikytų, jei jam nuolatos reikėtų dirbti dideliais apsisukimais. Būtent dėl to buvo sukurta pavarų dėžė, kuri leidžia tolygiai judėti, pasirinkti norimą greitį, keičiant pavaras, ir kartu išlaikyti optimalų variklio darbą.

Paprasta transmisija susideda iš daugybės krumpliaračių. Transmisiją su varikliu jungia sankaba. Yra du pagrindiniai sankabos variantai – paprasta ir dviguba.

Dviguba sankaba

Naudojant dvigubą sankabą reikia nuspausti sankabos pedalą, perjungti pavarą ir tada dar kartą išminti sankabą. Transmisija su tokiu sankabos modeliu naudojama lenktyniniuose automobiliuose, kai, norint perjungti aukštesnę pavarą, reikia pasiekti aukštą variklio sūkių diapazoną.

Paprasta sankaba ir sinchronozatorius

Kiekvienas automobilis, naudojantis paprastą sankabą, turi ir sinchronizatorių. Ši detalė leidžia užtikrinti puikų pavarų perjungimą nenaudojant dvigubos sankabos. Sinchronizatorius padeda suderinti žiedo ir krumpliaračio sukimosi dažnį. Šios dedalės veikimo principas gali pasirodyti ganėtinai paprastas – atsikišęs mėlyna spalva pažymėto krumpliaračio kūgis patenka į kūgio formos skylę žiede, jų kontaktas akimirksniu suvienodina sukimosi dažnį ir dantys gali lengvai susijungti. Na žinoma, čia tik teorinis veikimo principas, nes realiai tokia sinchronizatoriaus idėja įgyvendinama kiek sudėtingesniu būdu.

Šiuo metu Jūs matote 58% šio straipsnio.
Matomi 319 žodžiai iš 547 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.