Aviacija
5 (100%) 1 vote

Aviacija

„Lakūnai, lėktuvai ir žygdarbiai“

Ruošė: Matas Rinkevičius

2003-12-03

Tikrino: Nijolė Žiemienė

2003-12-03

Garliavos Jonučių vidurinė mokykla

2003

Pirmieji pakilę į orą

Žmonių mintys apie galimybe skristi ore aptinkama daugelyje senųjų kultūrų. Pirmasis oro baliono skrydis įvyko 1782 metais, kai du broliai, Džosefas ir Etanis Montgofirai, suprato, kad karštas oras buvo lengvesnis už šaltą. Jie pagamino mažą šilkinį balioną, kurį jie iškėlė 1800 metrų į orą. Tada jie savo išradimą pademonstravo Prancūzijos karaliui ir karalienei. Jie sukūrę 900 kubinių metrų oro balioną. Tada jie po oro balionu pastatė vežimą su degančiais šiaudais, kad jo vidus prisipildytų karšto oro. Kai karšto oro buvo pakankamai, jie nukirpo virves, kurios laike balioną prie žemės ir Žanas Pilamas de Rozjė su Markizu d‘Arlandu, buvę viduje pakilo 10000 metrų į viršų. Naujienos apie išradimą labai greitai pasiekė Prancūzijos Mokslo Akademiją. Tie du vyrai tapo pirmaisiais aviatoriais

Otas Lylentalis savo suprojektuotais ir sukonstruotais sklandytuvais, pastatytais tarp 1891 ir 1896m, atliko šimtus valdomų skrydžių. Jis pirmasis įrodė, kad žmogus gali skristi sunkesnėmis už orą mašinomis. Jo sklandytuvai buvo panašūs į šių laikų lėktuvus: turėjo sparnus, kurie laikė lėktuvą ore, ir galą, kuri vairavo visą sklandytuvą. Sklandytuvas pakildavo Otui nušokus nuo kokio statesnio skardžio, tada jo sklandytuvą sugriebdavo oro gūsis ir jis pakildavo į orą.

Džordžas Keilis suprojektavo šiuolaikišką lėktuvą, kuris turėjo sparnus ir uodegą. Šiuos du elementus turi ir dabartiniai lėktuvai. 19 amžiuje dar nebuvo sukonstruotas toks lengvas variklis, kuris galėtų būti pritaisytas prie skrendančios mašinos. Pirmieji lėktuvui pritaisę benzino variklį buvo amerikiečiai broliai Vilbutas ir Orvilas Raitai. Lėktuvas, prie kurio buvo pritaisytas benzino variklis pirma kartą pakilo 1903 gruodžio 17.

Pirmasis dirižablis pirma kartą į orą pakilo 1852 rugsėjo 24. Henris Gifardas pirmasis paskrido su vandenilio pripildytu dirižabliu su garo varikliu. Pirmasis dirižablis nuskrido 28 kilometrus, apytiksliai 6km/h greičiu. Jis galėjo skristi tik nevėjuotą dieną, nes jeigu stipresnis vėjas būtų pradėjęs pūsti, jis būtų sukęsis ratu.

Reaktyviniai lėktuvai

Norėdami suprasti kodėl reaktyviniai lėktuvai yra tokie greiti turime suprasti jų variklių sandarą. Reaktyviniuose varikliuose oras per priekinę dalį patenka į kompresorių, arba ventiliatorių. Ventiliatorius spaudžia orą ir stumia jį į degimo kamerą. Čia kuras išpurškiamas ir mišinys uždegamas. Susidariusios karštos dujos išsiplečia ir staigiai išlekia pro variklio galą. Atgal besiveržiančios dujos stumia variklį, o kartu ir lėktuvą į priekį. Todėl reaktyviniai lėktuvai yra tokie greiti. Pats greičiausias reaktyvinis lėktuvas buvo amerikiečių žvalgybinis lėktuvas kodiniu pavadinimu Blackbird. Jis buvo suprojektuotas taip, kad dideliu greičiu galėtų praskristi virš priešų teritorijos nepastebėtas ir nufotografuoti karines bazes ar kitus svarbius objektus. Lėktuvas skraidžiojo 25 kilometrų aukštyje, o jo didžiausias pasiektas greitis buvo 3911km/h. Tarkim jam perskrist Atlanto vandenyna reikėjo tik 2 valandų. Šis lėktuvas nenaudojamas jau daugiau kaip 10 metų.

Yra lėktuvų, vietoj paprastų variklių turinčių raketinius variklius. Šie varikliai veikia beorėje erdvėje. Kietas kuras greitai sudega, pagamina didelį kiekį karštų dujų, o jos stipriu gūsiu šauna pro raketos galą, priversdamos raketą judėti į priekį. 1967 spalio Jungtinių Amerikos Valstijų pilotas Viljamas Naitas lėktuvu su raketos varikliu skrido 7174km/h greičiu. Lėktuvas pavadintas X-15 pats negalėjo pakilti nuo žemės, todėl jį nuo žemės pakėlė didžiulis transportinis lėktuvas. Lėktuvo išorinis apvalkalas įkaisdavo iki 1400 laipsnių karščio! Šis lėktuvas pakilo aukščiausiai iš visų kitų lėktuvų: 107 960 metrų aukštį.

Sraigtasparniai

Sraigtasparniai yra pranašesni už lėktuvus tuo, jog jiems nereikia daug vietos pakilimui ir nusileidimui, gali kaboti ore ir yra daug manevringesni už kitus lėktuvus. Jų pakilimo principas yra paprastas: variklis suka sraigtasparnio sparnus, o jie pakreipti tam tikru kampu spaudžia orą žemyn, tada sraigtasparnis pakyla į viršų, bet be sraigtasparnio galo jis nepakiltų, o tiesiog suktųsi ratu. Tame gale yra dar vieni sparnai, kurie padeda lėktuvui išlikti stabilioje padėtyje. Pats didžiausias kada nors skridęs sraigtasparnis buvo tarybinis Mil Mi-12. Jis pirmą kartą į orą pakilo 1969 metais. Jis atrodė tarsi lėktuvas, bet prie jo abiejų trumpų sparnų buvo pritaisyti sraigtai. Jie ir pakeldavo lėktuvą į orą. Sraigtasparnis buvo naudojamas nuskraidinti kroviniams į įvairias vietas, kur kiti lėktuvai nusileisti negalėdavo (šiam lėktuvui nereikėjo ilgų nusileidimo takų). Lėktuvas galėjo pakelti 1/3 savo svorio krovinius.

Darius ir Girėnas – Lietuvos didvyriai

Šiuo metu Jūs matote 60% šio straipsnio.
Matomi 769 žodžiai iš 1289 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.