Azija1
3 (60%) 2 votes

Azija1

Milžiniškas žemynas

Azija yra dižiausias pasaulio žemynas. 44 mln. km2 jos plote lengvai tilptų 4 Europos. Užima beveik trečdalį Žemės sausumos paviršiaus. Kartu su Europa sudaro bendrą sausumos masyvą – Euraziją. Abu žemynai jungiasi plačiu, beveik 3000 km, ruožu. Vakaruose plytinti Europa yra tartum milžiniško žemyno pusiasalis. Su Afrika Aziją jungiaSueco sąsmauka. Nuo Šiaurės Amerikos skiria Beringo sąsiauris, o nuo Australijos – salų virtinė. Azijos krantai smarkiai raižyti: yra giliai į vandenyną įsiterpiančių pusiasalių, didelių salų, ištisų jų virtinių.

Azija – kontrastų žemynas. Jame yra didelius plotus užimančių ir tūkstančius kilometrų besitęsiančių kalnų grandinių, negyvenamų dykumų ir beribių miškų plotų, derlingų lygumų bei slėnių, ryškių temperatūros skirtumų, tankiai ir retai gyvenamų vietų. Daugiausia gyventojų turinčiame žemyne gyvena įvairių tautų ir religijų žmonės.

Dėl didelės gamtos ir gyventojų įvairovės skiriami šie regionai: Šiaurės Azija, Vidurio Azija, Pietvakarių Azija, Pietų Azija, Rytų Azija, Pietryčių Azija. Jų ribos sutartinės, vedamos kalnais, upėmis, jūrų ir vandenynų pakrantėmis, valstybių ribomis.

Gyventojai

Euroazijoje gyvena per 3mlrd. žmonių, o Azijai tenka 6 iš 10 Žemės gyventojų. Tai labai didelis skaičius, kuris itin sparčiai didėjo XX a. Azijoje yra didžiausios pagal gyventojų skaičių pasaulio valstybės: Kinija (daugiau kaip 1,25 mlrd. gyventojų), Indija (daugiau kaip1,0 mlrd. gyventojų).

Rytų Pietų bei Pietryčių Azijoje, kuri dar vadinama Musonine Azija, gyventojų skaičius ir tankumas labai didelis. Be to, šie rodikliai nuolatos didėja. Antai Indijoje gyventojų skaičius kasmet padidėja 17mln., Kinijoje – 14 mln., Bangladeše, Pakistane – 2 – 3 mln. žmonių. Rytų Azijojevidutinis gyventojų tankumas siekia nuo 100 iki 330 žmonių 1 km2 ,bet kai kuriose vietose 1 km2 telkiasi 2000 žmonių. Šiame regione yra daug milijoninių miestų. Tai vienas tankiausiai gyvenamų Žemės riogionų.

Kitas dideliu gyventojų skaičiumi ir tankumu Žemėje išsiskiriantis regionas yra Pietų Azija. Čia 1 km2 gyvena nuo 200 iki 300 žmonių. Indostano pusiasalyje, Gango bei Bramaputros slėniuose daug žmonių gyveno dar senovėje.

Didelį žmonių tankumą lemia kaimų gyventolai. Ryžių auginimo rajonuose nuo seno gyveno daug žmonių, nes ryžiams išauginti reikia įdėti daug darbo. Javos saloje, Indonezijoje, ryžių auginimo rajonuose gyventojų tankumas siekia 2500 žmonių 1 km2. Be to, įtaka gyventojų telkimuisi darė paviršius, klimatas ir kita.

Tačiau Azijoje yra nemažai rajonų , kuriuose visai nėra gyventojų arba jų labai mažai, pavyzdžiui, Šiaurės Azijoje, aukštikalnių rajonuose, didžiosiose dykumose.

Nemažai kraštų kančia dėl vandens stokos. Pietvakarių Azijojos šalyse žmogaus turtingumą rodo ne jam priklausančios žemės plotų dydis, bet vandens atsargų kiekis.

Religijos

Pietvakarių Azijoje, arba Artimuosiuose Rytuose, kilo trys pagrindinės pasaulio religijos: krikščionybė, islamas ir judaizmas. Šios religijos paplito visuose žemynuose. Islamas paplito po pranašo Mahometo veiklos Medinoje ir Mekoje. Jo šventas raštas – koranas – yra religijos, o iš dalies ir teisės pagrindas visose Priešakinės Azijos valstybėse,išskyrus krikščioniškąsias Libano dalis ir Izraelį. Islamo religijos pradžios centras yra Saudo Arabijos miestas Meka, o šią šventąją vietą musulmonas turi aplankyti bent kartą (keliauti į šventąsias vietas)

Daugelis musulmonų visą gyvenimą taupo pinigus, kad aplankytų šventąjį miestą. Į ,,šventąją vietą” keliaujama tik kartą per metus.

Islamas nuo pat savo pradžių kaip religija buvo labiau išpažįstamas miestuose negu kaimuose. Tik miesto tikintysis rasdavo savo Dievo namus, mečetę, kuri anksčiau buvo ir teismo vieta, pirtį, kur jis galėdavo apsivalyti prieš pamaldas, bei korano mokyklą. Kaip Rytų miesto centras, mečetė traukė ne tik tikinčiuosius, bet ir prekiautojus, kurie greitai apsigyvendavo aplink mečetę ir tokiu būdu sukurdavo Rytų miesto prekybinį centrą – bazarą. Iki šiol šios pirmykštės tvarkos laaikomasi daugumoje musulmoniškųjų senamiesčių. Pastaraisiais metais daugelis šios Azijos dalies šalių vis daugiau dėmesio skiria islamui.Skirtingos tikėjimo srovės, kurių yra ir Islame, dažnai kelia politinę įtampą tarp broliškų šalių. Ia reikia paminėti ir tą faktą, kad po islamo stogu gyvuoja trys didelės tautų grupės, kurių pretendzijos į vadovaujantį vaidmenį dažnai susiduria istorijos eigoje. Dvi didžiausios pagal gyventojų skaičių regiono šalys, kaip nacionalinės valstybės sudaro dvi iš trijų grupių: turkai Turkijoje ir persai Irane. Kitose šalyse vyrauja arabai. Tačiau pagrindinė dabartinių priežastis yra Priešakinės Azijos naujausia istorinė politinė raida. Žlugus Osmanų imperijai, visos Azijos valstybės, įskaitant pateko Anglijos ir
Prancūzijos priklausomybėn. Po to vykusiame naujame politiniame regiono padalijime buvo nustatytos tokios sienos, kurios nepaisė istorinės raidos bei atskirų tautų, nekalbant apie mažumų interesus. Ypatingi konfliktai kyla todėl, kad dvi tautos kol kas neturi valstybingumo tai kurdai ir palestiniečiai. Susitarime dėl autonomijos 1993 metais palestiniečiams buvo pažadėtas Gazos sektorius ir Jerichas.

Indija yra budizmo religijoskilmės centras. Budizmas išplito ir Rytų bei Centrinėje Azijoje. Induizmas tai pat atsiradęs Indijoje, konfucianizmas – Kinijoje, sintoizmas – Japonijoje.

Religiniai skirtumai neretai buvo naudojami tautų kiršinimui. Pavyzdžiui, Anglijos kolonija Indija skilo į Indija, Pakistaną, Bangladešą, Šri Lanką, Butaną, Nepalą ne tik pagal tautinį, bet pirmiausia pagal religinį požimį. Tokių kiršinimų padarinys – vis dar trunkanti nesantaika tarp Pakistano ir Indijos.

Senosios kultūros

Kinijos, Indijos teritorijose daugiau kaip 3000m. pr.Kr. egzistavo valstybės, turėjusios aukštą kultūrą, pažangią žemdirbystės sistemą, mokslą ir t.t. Šios ir Artimuosiuose Rytuose susiformavusios valstybės darė įtaka daugelio pasaulio šalių šalių kultūroms ir mokslui.

Senųjų laikų kūrinius, parašytus senosiomis kalbomis, dabar tyrinėja mokslininkai, kad galėtų nustatyti tautų tarpusavio ryšius, kalbų kilmę ir jų raidą. Indijoje išliko sanskritu(senąja kalba) parašytų kurinių. Nagrinėdami juos ir lygindami su kitomis kalbomis, kalbininkai rado kai kurių sanskrito ir lietuvių kalbos panašumų.

Azija – pasaulio dalis, kurios daugelyje regionų gausu labai įdomių senosios kultūros ir architektūros paminklų. Ryškiausi pavyzdžiai: Indijoje – Tadž Mahalo rūmai, Kinijoje – Didžioji kinų siena, Centrinėje Azijoje – Bucharos ir Samarkando senieji miestai. Kiek mažiau jų yra Šiaurės Azijoje (dėl atšiau

rių gamtos sąlygų )

Buitis

Azijos dydis ir gamtinių sąlygų skirtingumai lemia Azijos gyventojų buities įvairovę. Dykumose klajoklių statomi būstai lengvai išardomi, kad šeimos galėtų sparčiai įsikurti naujose vietose. Daug šimtmečių Centrinės Azijos ir kitų dykumų rajonų žmonės gyvena jurtose. Kiekviena karta jas tobulindavo ir savo patirtį perduodavo jaunesnėms kartoms. Tuo tarpu daugiamečio įšalo rajonų Sibire ar kitose atšiauriose teritorijose pastatai turi kuo ilgiau ir patikimiau saugoti sukauptą šilumą.

Žemės drebėjimų rajonuose namai statomi iš lengvų konstrukcijų,kad griūdami sužalotų kuo mažiau žmonių. Be to,įtaisomos pertvaros, dalijančios pastato vidų į atskiras dalis. Europietiški baldai tokiuose būstuose netinka, nes jie užimtų daug vietos. Šalyse, kurioms būdingas didelis gyventojų tankumas, statomi nedideli namai ir butai(dažniausiai2 – jų kambarių).

Papročių įvairovę lemia aplinkos sąlygos, religija. Pavyzdžiui, šiltuose kraštuose laidotuvių ceremonijos trunka kur kas trumpiau negu mūsų platumose. Pietiniuose rajonuose greičiau auga ir bręsta vaikai. Čia neretai mergaitės išteka 14 – 16 metų, o šiauriniuose kraštuose jaunuoliai kuria šeimas sulaukę 18 ar daugiau metų. Islamo religija leidžia vyrui turėti ne vieną, o daugiau žmonų. Tai poligaminės santuokos. Poligamijos atsiradimą taip pat lėmė konkrečios aplinkos sąlygos(islamo šalyse nebuvo vergijos, todėl kiekvienas stengdavosi turėti kuo daugiau darbo jėgos savo šeimoje).

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1255 žodžiai iš 4180 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.