Bahaizmas
5 (100%) 1 vote

Bahaizmas

Bahaizmo religija laiko save Dievo visai žmonijai apreikštuoju žodžiu. Ji išsirutuliuoja iš dviejų religinių pranašautojų, gyvenusių XIX a. Persijoje, mokymo.

Pirmasis iš mokytojų buvo Mirza Ali Muhamedas (1820-50), pasivadinęs Babu, kas reiškė “vartai”. Jis tikėjo esąs paskutinis iš ilgos eilės dvasinių mokytojų. Pasekėjų jis susilaikė nedaug, tačiau jie pasidarė tiek stiprūs, kad įstengė surengti ginkluotą sukilimą prieš valdančiuosius sluoksnius. Persijos valdžia nubaudė pranašą mirties bausme už tai, kad jis tariamai dalyvavo sąmoksle prieš šachą.

Antrasis pranašas, kuris paliko kur kas ženklesnius pėdsakus, buvo Mirza Huseinas Ali (1817-92), Babo mokinys, pramintas Baha Ulachu, kas reiškė “Alacho garbė”. 1863 jis pasiskelbė esąs Dievp apreikštuoju, Babo išpranašautu, pasiųstu amžiaus gale atpirkti pasaulio bei išaiškinti jam, kokia būsianti Dievo valia naujai brėkštančioje eroje. Nemaža kreipimųsi su tokiais tekstais jis pasiuntė karaliams bei kitiems valstybių vadovams, tuo užsitraukdamas nepaliaujamus šio pasaulio didžiūnų persekiojimus, kalinimą, tremtį. Jis visą gyvenimą klajojo apsistodamas čia Konstantinopolyje, čia Adrianopolyje, čia Akrėje, Palestinoje.

Jo pasekėjų grupelė iš pradžių buvo visai nedidelė, tačiau po pranašo mirties jų skaičius išaugo; dabar šis religinis judėjimas vienija daugiau kaip septyniasdešimt tūkstančių centrų, kurių įtakingiausi yra Pietvakarių Azijoje. Jų yra ir Europoje, Afrikoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Pietryčių Azijoje. Sunku pateikti kiek tikslesnę šio judėjimo šalininkų statistiką, tačiau labai dideliais jų skaičiais reikėtų suabejoti.

Istorijos ciklai

Bahaizmo mokymas yra sinkretiškas, sukomponuotas iš įvairuų religijų. Svarbiausias jo leitmotyvas- mintis, kad žmonijos istorija pereina tam tikrus ciklus. Vienas toks ciklas prasidėjęs maždaug prieš tūkstantmečius nuo Adomo, pirmojo šio tikėjimo pranašo. Jo pasekėjai buvo Mozė, Krišna, Buda, Zaratrusta, Kristus ir Mahometas. Paskutinis ir didžiausias iš pranašų esąs pats Baha Ulachas, o vėlesnieji dar tik ateisią. Bahaizmo išpažinėjai tiki, kad visuose ankstesniuose religiniuose mokymuose jau slypi bahaizmo užuomazgos.

Baha Ulacho mokymas

Baha Ulachas laikė save visų religijų žadama pasaulio atnaujintojo arba Mesijo įsikūnijimu. Jo paskirtis buvusi išmokyti žmones “tikrosios Dievo religijos”, pripildyti pasaulį teisingumo, išgelbėti jį iš visuotinės sumaišties, sustabdyti moralinių vertybių irimą šiuolaikinėje civilacijoje. Savo mokinių akyse jis buvo dieviškasis gydytojas, gebantis palengvinti žmonių kentėjimus, įstengiantis suvieniti žmoniją. Naujaisiais laikais, kai ne tik filosofai, bet ir teologai kalba, jog Dievas “miręs”, Baha Ulachas skelbia, kad transcendentinis Dievas esąs gyvas, kad jis vėl iš naujo bylojąs žmonijai. Baha Ulachas pasiųstas žemėn, kad išaiškintų klaidas ir išsklaidytų nesusipratimus, kuriuos pasėjusios ankstesniosios religijos, kad padėtų pagrindus idealiai kultūrai, kurioje triumfuosiąs teisingumas ir tiesa, kad suvienytų žmoniją, sukurtų “Dievo karalystę”, kurios ilgėjosi visos religijos.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 482 žodžiai iš 874 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.