Bahamų salų bioįvairovė ir jos būklė bei problemos
5 (100%) 1 vote

Bahamų salų bioįvairovė ir jos būklė bei problemos

TURINYS

ĮVADAS 1

GEOGRAFINĖ PADĖTIS 2

BAHAMŲ SALŲ BIOLOGINĖ ĮVAIROVĖ IR JOS BŪKLĖ 3

BAHAMŲ SALŲ EKOSISTEMOS IR PAGRINDINĖS GRĖSMĖS 5

SAUGOMOS TERITORIJOS 8

BAHAMŲ SALŲ BIOREGIONAI 10

APSAUGOS IR VEIKSMŲ PLANAI 10

IŠVADOS 12

ĮVADAS

Bahamai yra archipelagų salynas. Apima salyną iš daugiau nei 700 salų ir apie 2400 koralinių rifų. Bahamų salų bioįvairovę ir gausumą nulėmė salos dydis, sudėtingumas, ekologinis izoliuotumas, platus šelfas su produktyviais koraliniais rifais ir kitais arealais, taip pat dideli plotai pelkių, mangrovių miškai. Pagal jūrinės faunos įvairovę, Bahamų salos neturi sau lygių, salos taip pat turtingos sausumos flora ir fauna. Šiuo metu žinios apie Bahamų rūšių įvairovę yra fragmentinės, tačiau bioįvairovė mažėja dėl antropogeninės veiklos ir natūralių procesų. Todėl Bahamai yra susirūpinę išsaugoti florą ir fauną. Bahamų salos yra pasirašiusios nemažai naudingų tarptautinių susitarimų, įstatymais buvo nutarta saugoti nykstančias rūšis.

Darbo tikslas:

♦ Išanalizuoti Bahamų salas pagal šiuos uždavinius:

 Geografinė padėtis;

 Bioįvairovė ir jos būklė, ekosistemos ir pagrindinės grėsmės;

 Saugomos teritorijos ir bioregionai;

 Apsaugos ir veiksmų planai.

GEOGRAFINĖ PADĖTIS

Bahamai yra archipelagų salynas. Apima salyną iš daugiau nei 700 salų ir apie 2400 koralinių rifų, t.y. 5 % visų pasaulio koralinių rifų yra šiose salose. Yra 14 didžiausių salų: Andros, Abaco, Grand Bahama, Grand Inagua ir kt. Bahamų salų plotas – 13 939 km2.

Salas supa plačios seklumos su koraliniais rifais. Paviršius žemas (didžiausias aukštis 60 metrų). Daug karstinių reljefo formų. Klimatas tropinis jūrinis. Vasarą pučia pasatai iš Atlanto vandenyno, žiemą – vėsūs, drėgni vėjai. Pietrytinėse salų dalyse iškrinta apie 600 mm kritulių per metus, šiaurės vakarinėse salų dalyse – daugiau kaip 1600 mm kritulių per metus. Lietingas sezonas būna nuo gegužės iki spalio mėn. Dažni uraganai. Daug sūrių ežerų, susisiekiančių su jūra. Vyrauja dygūs visžaliai krūmynai, savanos, pušynai, yra visžalių tropinių miškų, pakrantėse – kokoso palmių giraičių.

Bahamų pavadinimas kilo iš Ispaniško žodžio, kuris reiškia seklios jūros. Vandenys supantys Bahamų salas yra švariausi ir spalvingiausi pasaulyje. Bahamų salos gali didžiuotis įspūdingais paplūdimiais. Nepaisant savo pavadinimo ir to, jog didžiulius plotus sudaro seklūs vandenys, Bahamų salos pasižymi giliausiais vandemis pasaulyje. Giliausia Bahamų vieta vadinama „Okeano plaučiais“, kurie yra prie rytinių Andros salos krantų. Didysis barjerinis rifas, trečias didžiausias pasaulyje, yra šalia „Okeano plaučių“. Golfo srovė teka Bahamų salų vakarinėje dalyje.

1 pav. Bahamų salos (www.maps.com)

BAHAMŲ SALŲ BIOLOGINĖ ĮVAIROVĖ IR JOS BŪKLĖ

Bahamų salų bioįvairovę ir gausumą nulėmė salos dydis, sudėtingumas, ekologinis izoliuotumas, platus šelfas su produktyviais koraliniais rifais ir kitais arealais, taip pat dideli plotai pelkių, mangrovių miškai. Pagal jūrinės faunos įvairovę, Bahamų salos neturi sau lygių, salos taip pat turtingos sausumos flora ir fauna. Tačiau Bahamų salos turi tik dvi vietinių žinduolių rūšis: Hutia ir meškėnas. Didesni žinduoliai buvo introdukuoti kolonizacijos metu, tai laukinis asilas, laukinis šernas ir arklys. Dažnai jūriniuose vandenyse sutinkami banginiai ir delfinai. Koraliniose rifuose sutinkamos nykstančios rūšys Hawksbill vėžlys, Cat Island vėžlys ir Bahamian Rock driežas (Bahamų salų rūšių padėtis pavaizduota 1 lentelėje).

Bahamų šalies mokslinių tyrimų ataskaita buvo pateikta 1995 m. Tačiau augalų ir gyvūnų biologinės įvairovės apskaita vertinama kaip preliminari. Pranešime (Correll and Correll (1992) report) teigiama, kad žinios apie Bahamų rūšių įvairovę yra fragmentinės. Pranešime teigiama, kad tik 5 % visų rūšių, esančių šalyje, yra aprašytos, vadinasi 95 % rūšių išlieka vis dar neapibūdintos arba neaprašytos. Tačiau, įvairiais aspektais Bahamų bioįvairovė buvo studijuojama ir verta dėmesio. Salos žinomos, kaip turinčios didelį skaičių endeminių rūšių. Moksliniai tyrimai parodė, kad 9 % visų planetos rūšių, randamų Bahamų salose, yra endeminės. Tačiau didelė dalis rūšių buvo atvežta kolonizacijos metu iš kitų kraštų. Moksliniai tyrinėjimai parodė, kad tik Bahamų salose randama mosquito žuvies rūšis Gambusia hubbsi. Taip pat tik čia randama rūšis sympatric pupfish (Cyprinodon). Bahamuose yra didelė įvairovė retų augalų ir gyvūnų rūšių. Rūšių sumažėjimą lėmė buveinių sunaikinimas dėl miškų kirtimo, brakonieriavimas ir kitas naudojimas (maistui).

1 lentelė. Bahamų salų žinomos ir nykstančios rūšys, 1992-2003 m.(www.earthtrends.wri.org)

Žinomos rūšys Nykstančios rūšys

Aukštesnieji augalai 1111 4

Žinduoliai 12 5

Perintys paukščiai 57 4

Ropliai 55 6

Varliagyviai 5

Žuvys 248 4

Izoliuotumas ir platus šelfas su produktyviais koraliniais rifais ir kitais arealais, taip pat dideli plotai pelkių, mangrovių miškai nulėmė rūšių įvairovę ir gausumą. Bahamai turi ypač didelę žuvų rūšių įvairovę, didesnę nei visose Karibų salose.

Daugybė augalų rūšių klesti
šilto tropikų klimato salose. Salose auga didelė įvairovė orchidėjų, alijošių Vera, palmių, įskaitant ir kokoso riešutų palmes, Bahamų pušys, brantmedžių (nacionalinis medis), slyvų, įtraukiant ir sedulas, kaučiukinių vynmedžių, laukinių batatų ir manijokų, baltų, raudonų ir juodų mangrovių. Taip pat auga vynmedžiai, laukinės vynuogės, keletas rūšių figų, labai spalvingos dirsės, laukiniai tamarindai. Keletas vietinių rūšių nyksta ir keletas yra ant išnykimo ribos, tarp paskutinių yra vietinis kietmedis ir keletas rūšių orchidėjų.

Bahamai yra susirūpinę išsaugoti florą ir fauną. Bahamai yra pasirašę Pasaulinės prekybos ir nykstančių rūšių konvenciją. Įstatymais buvo nutarta saugoti nykstančias rūšis.

Bahamuose egzistuoja daugybė faunos rūšių. Didelė dalis faunos yra vietinė, bet svarbus, reikšmingas skaičius gyvūnų yra introdukuoti. Vietinė fauna susideda iš didelės gausos bestuburių, įskaitant tarp jų ir įvairovę skruzdžių, vorų, šimtakojų, termitų, vapsvų, bičių, moskitų, drugelių ir milžiniškas šikšnosparninis drugys.

Salose randama 13 rūšių vietinių žinduolių, apimant įvairovę šikšnosparnių, nykstančių graužikų, kurie randami tik Bahamų salose. Daugybė gyvūnų introdukuoti per šimtmečius, tarp jų yra prijaukintų laukinių šunų, kačių, asilų ir arklių.

Bahamų salose yra daugybė rūšių žiurkių, triušių ir meškėnų. Jie buvo atvežti į salas ir dabar yra jų perteklius. Apytiksliai yra 44 rūšys roplių, įtraukiant ir įvairovę gyvačių (ne visos nuodingos) ir 29 driežų rūšys. Šiose salos gyvena nemažas skaičius druskingo ir švaraus vandens vėžlių, žinomas Green vėžlys, Hawksbill vėžlys ir Loggerhead.

Bahamų salose gyvena arbai migruoja daugiau kaip 120 rūšių paukščių. Keletas paukščių rūšių yra labai retos ir yra saugomos įstatymų, kurie kuria natūralų prieglobstį gyvenimui ir perėjimui. Didelė įvairovė garnių, baltųjų gandrų, kolibrių. Palei pakrantę knibžda daugybė jūros paukščių ir balų paukščių. Didingas paukštis fregata. 1994 m. buvo įsteigtas naujas nacionalini parkas pietinėje Abaco salos dalyje kaip prieglobstis retai Bahamų papūgai.

Inagua sala yra ornitologiškai turtingiausia Bahamuose, joje yra didžiausi natūralūs ištekliai (atsargos) retam Vakarų Indijos flamingui. Šiuo metu peri daugiau nei 60,000 paukščių. Salose taip pat sutinkama rožinė girnovė ir rausvi gandrai. Paukščiai yra saugomi Bahamų National Trust‘o, kurio administracija yra Inagua nacionaliniame parke.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1191 žodžiai iš 3943 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.