Bakterijos1
5 (100%) 1 vote

Bakterijos1

Bakterijų forma, dydis

Dauguma bakterijų yra vienaląsčiai organizmai. Bakterijos būna rutulėlių, lazdelių, spiralių ir kitokios formos. Rutulinės bakterijos (kokai) dažniausiai esti taisyklingo rutulio formos. Daugumos kokų skersmuo yra iki 1 m. Beveik visi kokai nesudaro sporų ir būna be žiuželių.

Lazdelinės bakterijos yra tiesiog lazdelės formos. Daugelis jų yra iki 1 m storio ir kelių mikrometrų ilgio. Dalis šių bakterijų sudaro sporas. Sporinės lazdelės vadinamos bacilomis. Apie pusė lazdelinių bakterijų yra su žiuželiais.

Spiralinės bakterijos — tai taisyklingos raitytos spiralės. Jos būna 0,5 m storio, keliolikos m ilgio ir beveik visos turi žiuželius.

Corynebacterium genties bakterijos primena smeigtuką, Mycobacterium genties — lazdelę su nedidele išaugėle, aktinomicetai panašūs į siūlą ir primena grybų micelį.

Bakterijų masė labai maža. Milijardas bakterinių ląstelių sveria miligramą, o vienos bakterinės ląstelės tūris — apie kubinį mikrometrą.

Bakterinės ląstelės sandara

Bakterinė ląstelė sudaryta iš žiuželių, fimbrijų, kapsulės, sienelės, protoplasto, ribosomų, įvairių membraninių struktūrų, nukleido, interpų ir sporų.

Sienelė yra elastinga ir teikia bakterijoms formą ir stangrumą, saugo nuo mechaninių pažeidimų. Ji sudaro apie 20 ląstelės masės. Bakterijų sienelė labai plona (10—20 nm storio), pro optinį mikroskopą nematoma. Bakterinės sienelės karkasą sudaro mureinas (gliukopeptidų heteropolimeras). Nuo mureino priklauso bakterijų dažymasis Gramo būdu .gramneigiamų bakterijų mureino karkasas yra vieno sluoksnio arba jo išvis nėra, gramteigiamų — daugiasluoksnis. Mureino karkase dar būna baltymų, polisacharidų, teichoinių rūgščių (ribitfosforo ir gliserinfosforo rūgščių polimerų), lipoproteidų, fosfolipidų, lipopolisacharidų ir kitų medžiagų.

Kai kurios bakterijos turi dar vieną (išorinę) sienelę — kapsulę. Ji sudaryta iš polisacharidų ir polipeptidų gleivių, kuriose būna labai daug vandens (apie 98 ).kapsulė saugo bakterijas nuo nepalankių sąlygų (išdžiūvimo, mechaninių pažeidimų).

Daugelis bakterijų turi iš citoplazmos pro sienelę išaugusius žiuželius — judėjimo skystyje organus. Žiuželių skaičius būdingas kiekvienai bakterijų rūšiai. Jų būna nuo 1 iki 100. jie sudaryti iš baltymų. Žiuželiai yra 10 —20 nm storio ir nuo 1 iki 70 m ilgio, taigi juos galima pamatyti pro elektroninį mikroskopą.

Be žiuželių, bakterijose gausu ir daug trumpesnių ataugų — fimbrijų. Jomis bakterijos prilimpa prie kitų ląstelių ar įvairių daiktų.

Bakterijų protoplastas labai prigludęs prie sienelės. Išorinis protoplasto sluoksnis, vadinamas citoplazmos membrana, yra 5 — 10 nm storio ir sudaro 8 —15 ląstelės masės. Citoplazmos membrana sudaryta iš2 lipidinių ir 1 baltymų sluoksnio ir veikia kaip pusiau pralaidi plėvelė — reguliuoja jonų ir molekulių patekimą ir jų išėjimą iš ląstelės. Vietomis citoplazmos membrana atsišakoja į ląstelės vidų ir sudaro mezosomas, kuriose kaupiasi įvairūs fermentai, atliekantys panašias funkcijas, kaip aukštesniųjų augalų mitochondrijų (kvėpavimo), taip pat azoto fiksavimo, chemosintezės ir kiti fermentai. Citoplazmos membranoje yra ir ląstelės sienelę bei kapsulę sintezuojančių fermentų. Ji reguliuoja egzofermentų išskyrimą, dalijimąsi, sporų susidarymą ir kitas funkcijas.

Kitas, po citoplazmos membrana esantis protoplasto sluoksnis vadinamas citoplazma. Ji sudaryta iš vandens, baltymų, riebalų, angliavandenių ir kitų koloidinėje būklėje esančių medžiagų, kurių kiekis priklauso nuo bakterijos rūšies, amžiaus, mitybos ir kitokių sąlygų. Citoplazmoje yra 10 — 20 nm dydžio granulių. Dauguma šių granulių — tai ribosomos, sudarytos iš ribonukleino rūgščių (apie 60 ) ir baltymų (apie 40 ). Bakterinėje ląstelėje būna nuo 500 iki 50 tūkst ribosomų, kuriose sintezuojami baltymai. Fotosintezę vykdančių bakterijų (žaliųjų ir purpurinių sieros bakterijų, cianobakterijų) citoplazmoje yra membraninių struktūrų, turinčių chlorofilų, karotinoidų.

Citoplazmoje vietoj branduolio yra vadinamasis nukleoidas, sudarytas iš 1,1—1,4 nm ilgio DNR molekulės, kuri būna susisukusi į žiedą. Nukleoidas dar vadinamas bakterijų chromosoma. Jame yra visa ląstelės genetinė informacija, kuri, dalijantis ląstelei, irgi pasidalija — taip visos ląstelės savybės perduodamos palikuonims. Kadangi bakterijose nukleoidas neapgaubtas apvalkalėliu, t. Y. Jose nėra tikro branduolio, bakterijos vadinamos prokariotiniais organizmais,

kai kurių bakterijų citoplazmoje yra plazmidžių. Plazmidės sudarytos iš DNR molekulės, kuri būna šimtus kartų trumpesnė negu DNR molekulė nukleoide. Plazminės teikia ir perduoda papildomąsias savybes (atsparumą, patogeniškumą, azoto fiksavimą ir kitas).

Citoplazmoje kartais būna atsarginių maisto medžiagų arba atliekų granulių, vadinamų intarpais, kurie, pasibaigus maistui aplinkoje, palengva sunaudojami. Pavyzdžiui, mielės ir Bacillus kaupia glikogeną (gyvulių organizmų krakmolą), o Clostridium — granuliozę (bakterijų krakmolą). Dauguma aerobinių bakterijų kaupia -oksisviesto rūgšties polimerus, mieliniai ir pelėsiniai grybai — tikruosius riebalus (trigliceridua), Mycobacterium
— vaškus, spirilos — voliutiną (polifosfatą), sieros bakterijos — sierą, Bacillus thuringiensis — labai nuodingus drugių lervoms baltymus.

Bakterijų apibūdinimas

Apibūdinant mikroorganizmus atsižvelgiama į kultūrinius, morfologinius – biocheminius požymius, o esant reikalui – patogenines ir imunobiologines savybes.

1. Kultūriniai požymiai

Kultūrinius požymius nusako:

1) augimo pobūdis:

a) mėsos – peptono buljone ar salyklo misoje (plėvelė, drumzlės, nuosėdos);

b) pieno terpėje;

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 814 žodžiai iš 2710 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.