Baleto žingsniai
5 (100%) 1 vote

Baleto žingsniai

VILNIAUS PEDAGOGINIS UNIVERSITETAS

Šokių edukologijos specialybės

I kurso studentės

Renatos Samusevos

Jievai Jackevičiūtėi-Šimauskienei

SAVARANKIŠKAS DARBAS

Vilnius, 2006

PLIE

Plie – tai pancūziškas pavadinimas kojų judėsiams, kuris reiškia prisėdimą arba pritupimą.

Plie yra naudojamas 5 – iose pozicijose. Iš pradžių jis yra daromas ne visiškai prisėdus – demi-plie – o po to pereinant prie pilno prisėdimo arba grand-plie, bet ne anksčiau kaip bus gerai įsisavintas nepilnas prisėdimas (demi-plie).

Plie būdingas visiems šokio judėsiams. Jam reikia skirti ypatingą dėmesį.

Jei šokėjas nėra pilnai įsisavinęs plie, jo judėsiai bus sukaustyti, neteks plastiškumo, gali atrodyti nerangūs. Tačiau jei šis trūkumas bus pastebėtas, jį galima ištaisyti. Šokėjus, kurie turi iš prigimties tamprias Achilo kulno sausgysles, yra lengviau ištreniruoti, kad kojos ir pėdos sudarytų aštrų kampą. Na, o pas kitus sunkiau gaunasi ir reikia įdėti didesnes pastangas pasiekti norimą rezultatą. Tačiau tai reikia daryti labia atsargiai. Jei pradedant mokytis atlikti plie, mokiniui, kuriam tai sunkiau gaunasi, pradeda skaudėti kojas, ypač sausgysles, geriau būtų kuriam laikui atidėti plie įsisavinimą ir prie to vėl sigrįžti tik po kurio laiko atsargiai ir palaipsniui. Mokantys taisyklingai atlikti plie, būtina vadovautis keliomis taisyklėmis. Tolygiai paskirstyti ne tik kūno svorį į abi kojas, bet ir abi pėdas.

1. Iš pradžių būtina gerai išmokti demi-plie, kuris atliekamas neatitraukiant kulno nuo grindų. Neverėtų iš karto po to pradėti mokytis plie. Iš pradžių reikia įtvirtinti demi-plie pratimais battements tendus I-oje ir V-oje pozicijose su demi-plie.

2. Atliekant demi-plie taip pat ir pilną prisėdimą, būtina stebėti kojas, kad jos būtų sulenktos į kojas pirštų pusę.

3. Kaip galima ilgiau laikyti kulnus, psispautus prie grindų, atleidžiant pilną prisėdimą ir kai jau neįmanoma daugiau išsitempti, lėtai, palaipsniui kelti juos į viršų. Ilgai laikyti iškeltų kulnų negalima. Kelentis kulnus nuleisti ant žemės be jokio išlaikymo.

4. II-oje pozicijoje kulnai neatitraukiami nuo grindų, kadangi šioje pozicijose galima gyliai prisėsti jų neatitraukus. Tarp kojų pėdų išlaikomas vienos pėdos atstumas. Toks nedidelis kojų praskėtimas yra naudingas kojų lankstumui treniruoti. Tačiau negalima iškišti užpakalio, nes tada judėsys bus neteisingas. Ir dėl to neišgaunamas tam tikras klubo pasisukimas, koks turi būti atliekant plie.

5. Pasiekus apatinį plie tašką negalima tokioje pozoje užtrukti nė sekundės.

I-a kojų pozicija.

1 tkt.- rankas uždėti ant atramos, galva tiesiai.

2 tkt.- pauzė, patikrinti stovėseną, 2 taktas – 1-6 tkt.- 3 demi-plie (1 tkt.- tupti, 2 tkt.- tempti kelius).

7 tkt.- tiesti į šoną (lėtai).

8 tkt.- kulną nuleisti – II-a kojų pozicija.

9-14 tkt.- 3 demi-plies.

15 tkt.- kulną pakelti.

16 tkt.- grąžinti į I-ą poziciją (lėtai).

JETES

Jetes iš prancūzų kalbos išvertus reiškia išmestas. Tai ir apibendrina šio judėsio charakterį. Pradedant mokytis jete, reikia vadovautis tokiais pratimais.

Reikia atsistoti į V-a poziciją. Dešinė koja priekyje, tuo metu prisėdama į demi-plie, kairė koja patraukiama į 2-ą poziciją. Slystant grindimis koja yra ištiesiama ir tik kojų pirštai liečia žemę, tada dešine koja atsispiriama ir pašokama. Kairė koja yra grąžinamą į vietą prie dešiniosios ir nusileidžiama į demi-plie. Vėliau jete galima atlikti visomis kryptimis palaipsniui, tobulinant šokį, atlikti jį skirtingomis, nedidelėmis rankų pozomis pereinant prie jete su kojos patraukimu iki 45˚ ir prie didelės jete 90˚.

Pas jetes, M – 2/4

V-a kojų pozicija, rankos paruošiamojoje padėtyje.

Iš prieštakčio:

1 tkt. ¼ – jete DK; pašokus į viršų, rankas išskleisti į II-ą (pažemintą) poziciją; baigiant demi-plie, DR I-oje pozicijoje, galva pasukta dešinėn;

¼ – pauzė;

2 tkt. ¼ – jete KK; baigiant demi-plie, KR I-oje pozicijose, DR lieka II-oje pozicijoje, galva pasukta kairėn;

¼ – pauzė;

3 tkt. – KK nuleisti į V-ą poziciją atgal į demi-lie; rankos paruošiamoje padėtyje, galva tiesiai;

4 tkt. – ištiesti kelius;

5 – 16 tkt.- kartoti 1 – 4 taktų judėsius dar 3 kartus.

FRAPPE

Dešinė koja II-oje pozicijoje su ištestais pirštais, kairė koja liečia dešiniąją iš priekio ir grįžta atgal į II-ą poziciją, atsitraukiant pirštų galais į grindis. Kai frappe yra daromas atgal, kairė koja neliečia dešiniosios, o praeina už jos. Statant koją nuo pirmųjų žingsnių, reikia žiūrėti, kad nebūtų persisukus.

V-a kojų pozicija.

1 tkt.- rankas uždėti ant atramos;

2 tkt.- tiesti į šoną;

1 tkt.- ¼ – pritraukti į kulkšnį;

¼ – pauzė;

2 tkt. ¼ – tiesti į šoną ant pirštų;

¼ – pauzė;

3 tkt.¼ – pritraukti į kulšnį;

¼ – pauzė;

4 tkt. ¼ – tiesti į šoną;

¼ pauzė;

5-16 tkt.- kartoti 1-4 taktų judėsius dar 3 kartus.

ROND DE JAMBE PAR TERRE

Tai yra pirštų galais brėžiamas ratas.

En de hors (išorėn) judėsys prasideda I- oj pozicijoje, koja patraukiama į priekį taip pat kaip ir battements tendus. Nuo čia koja piešia puslankį. Per II-ą poziciją. Atgal priešais pirmą
poziciją. Brėžia tiesia liniją iki to taško, kur pradėjo piešti puslankį. Praeidama pro I-ą poziciją su nuleistu iki žemės kulnu ir įtemptais keliais.

Judėsys atvirkštine eiga atliekamas taip: koja išvedama is I-os pozicijos ir piešia tą patį puslankį ir tiesia liniją atvirkštine eiga, laikantis tų pačių taisyklių judėsys baigiamas pastatant koją į V-ą poziciją į priekį. Priešingai benrai taisyklei baigti pratimą V-oje pozicijoje atgal. Sis judėsys vadinamas en dedans (vidun).

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 903 žodžiai iš 1803 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.